Congratulations to all our winners from the British Hair and Beauty Awards 2020!  

 

New Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Barber of the Year

 

From Across the Board

 

Adam – Mister barber LTD – Gold

Alan – Whitehead and Booth Barbers – Gold

Tom – Tom Baxter Hair – Silver

Cameron – Whitehead & booth barbers – Silver

Mateusz – Mint Bournemouth Barbers – Silver

 

National WINNER – Alan – Whitehead and Booth Barbers

 

Congratulations to All Our Winners of Tanning Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Nancy – Tanfastic – Gold

Rosie -Rose & Caramel – Gold

Ceri – The Tan Boutique Ltd – Silver

Madame Tan – Silver

Jennifer – Spray & Glo Tanning Beauty Salon – Silver

Natalie – Luxe Avenue  – Bronze

Amanda – Bodyessence Beauty – Bronze

 

National Winner Rosie – Rose & Caramel

 

Congratulations to All Our Winners of Creative Artist of the Year (Hair, Nails or Beauty)

 

Regions Scotland & Northern Ireland

 

Ashely – Ace Boutique Bespoke Wigs – Gold

Sarah – SK International Award Winning Nail Artist – Silver

Adina – Chic Studio – Bronze

 

Region North East

 

Marie Glitz Hair Salon – Gold

 

Regions North West & Yorkshire

 

Diane – Creative Nails and Brows Training Academy – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Gold

Kirstie – Beau boutique – Silver

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Regions East Midlands, London & East of England

 

Theo – Exilian Studios Limited – Gold

Lily Anna – Kings and Queens Hairdressing – Silver

Cheryl – Cheryl Williams Lashes & Beauty – Silver

Linh – Nail Land London – Bronze

 

Region South East

 

Abbie – Unit four hair colour specialists – Gold

Carina – House of Nails – Silver

Sophie – Phie’s salon – Bronze

 

Region South West

 

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Gold

Becci – The Boutik – Silver

Paige – Hair by Paige Ranger – Silver

Beccy – Hair by Beccy – Bronze

Stacey – Bohemia Salon – Bronze

 

Region Wales

 

Natalie – Smooch Nails and Beauty – Gold

 

National Winner Theo – Exilian Studios Limited

 

Congratulations to All Our Winners of Microdermabrasion Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Rhianne – Bee Beautiful – Gold

Natalie – Beauty Box Glos – Silver

Emily – Beautylicious Spa Limited – Bronze

 

National Winner  Rhianne – Bee Beautiful

 

Congratulations to All Our Winners of Microblading Expert of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Maria – Split N Polish – Gold

Janine – Hollywood Hair, Beauty and Barbering – Silver

Gemma – Gem Precision Beauty – Silver

Maya – MS Beauty & Aesthetics – Bronze

Aleksandra – Eye and Brow Clinic – Bronze

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Sally – Microblading Brows by Sally Jo – Gold

Natalia – Natalie Lane Microblading and Makeup – Silver

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty & Training – Silver

Emma – The Beauty Lounge Tettenhall – Bronze

Aimee – Aimee B Beauty – Bronze

Juliana – TWINS. Salon – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Kimberley – Beauty Box – Gold

Lu – QL – Silver

Amy – ASM Beauty – Bronze

 

 

Region South East

 

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Gold

Lianne – Lily Rose Beauty Clinic – Silver

Tia – Hair Ministry Ltd – Silver

Melanie – Hybrid Makeup – Bronze

Kirby – Kirby Evans Cosmetic Tattoo and laser – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Jemma – Jemma James eyebrows – Gold

Ffion – The little Wren – Silver

Holly-Ellen – Oasa Rosa Aesthetics – Bronze

 

National Winner – Maria – Split N Polish

 

 

 

 

 

Congratulations to All Our Winners of Waxing Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Elaine – Elaine’s Beautique – Gold

Nancy – Tanfastic – Gold

Emma – Opium Beauty – Silver

Helen – Velvet Beauty Studio – Silver

Natalie – Beauty Box – Silver

Michelle – Cocco Salon – Silver

Lexi – Sirens Hair and Beauty – Bronze

Sadiah – Amor Beauty – Bronze

Rajni – Beauty by Rajni – Bronze

 

National Winner Nancy – Tanfastic

 

 

Congratulations to All Our Winners of Employee of the Year

 

From Across the Board

 

Adam – Tangles Hair Studio – Gold

Daisy – The Annex Ltd – Gold

Mollie – The Strand Ltd – Silver

Charlie – Acut Above the Rest – Silver

Zoe – NewU Professional Hairdressing – Bronze

Francesca – The Bank Hairdressing – Bronze

 

National Winner Adam – Tangles hair Studio

 

Congratulations to All Our Winners of Skin Specialist of the Year

 

From Across the Board

 

Helen – Sirens Hair and Beauty – Gold

Helen – Velvet Beauty Studio – Gold

Rachel – Rachel Stagg Aesthetics – Silver

Amanda – Bodyessence Beauty – Silver

Lucy – Lucy Holistic Skin Clinic- Silver

Fiona – Renew Skincare – Bronze

Kay- Positive Skin Clinic – Bronze

Jade – Norfolk Skin Atelier – Bronze

Abigail – Skin Envy Colchester – Bronze

 

National Winner Helen – Velvet Beauty Studio

 

Congratulations to All Our Winners of Community Champion of the Year

 

From Across the Board

 

Lu – QL – Gold

Daisy – The Annexx – Gold

Rebecca – Morgans hair beauty and wigs – Silver

Rachel – Utopia nails & beauty – Silver

 

National Winner – Lu – QL

 

Congratulations to All Our Winners of Rising Star of the Year

 

From Across the Board

 

Sinead – The hairdresser on the corner – Gold

Joseph – Whitehead and Booth – Gold

Jay – Ego Hair Design – Silver

Lu – QL – Silver

Yasmin – Yasmins Hair and Beauty – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Blowdry Specialist of the Year

 

From Across the Board

 

Sophie – Phies Salon – Gold

Kerry – Kerryanns hairdressers – Gold

Kelly – Kelly Skelton – Hair Extensions & Bridal Specialist – Silver

Gill – In the Pink – Bronze

Lu – QL – Bronze

 

National Winner – Sophie – Phie’s Salon

 

Congratulations to All Our Winners of Self-Employed Individual of the Year

 

From Across the Board

 

Natalie – The Makeover Fairy – Gold

Lizzie – Lizzies Hair Extensions – Gold

Elaine – Elaine’s Beautique – Silver

Andrea – AndiB’s Beauty Therapies and Training – Silver

Holly-Ellen – Oasa Rosa Aesthetics – Silver

Emma – Renuvo Beauty – Bronze

Kay – Beauty Queen – Bronze

Rachel – Rachel Stanton Hairdressing – Bronze

 

National Winner Natalie – The Makeover Fairy

 

Business Categories of 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Entrepreneur of the Year

 

Regions Scotland & Northern Ireland

 

Jodene – She is Beauty – Gold

Joanne – Kings Barber Shop – Silver

Ashley – Ace Boutique – Bronze

 

 

Region North West

 

Kelley – Physique Spraytans

Rosie – Rose & Caramel – Gold

Adam – Mister Barber Ltd – Silver

Danielle – The Secret Salon Academy – Bronze

 

Region Yorkshire & West Midlands

 

Karen – Pro Level – Gold

Jodie – Whitehead & Booth Ltd – Gold

Rachel – utopia nails & beauty – Silver

Leigh – Beautique Hair and Beauty – Silver

Kayleigh – Kayleigh Jane Extensions – Bronze

 

Region East Midlands & East of England

 

Wasif – HairLounge47 – Gold

Lu – QL – Gold

Jade – Acut Above the Rest – Silver

Lizzie – Lizzies Hair Extensions – Silver

Anjalee – Anjalee laser beauty and spa – Bronze

 

Region London

 

Theodore – Exilian Studios Limited – Gold

Samantha – Aesthetic Practitioner Academy – Silver

 

Regions South East & South West

 

Laura – Laura Bell Salon and Training Academy – Gold

Nikki – Vita Skin Spa – Silver

 

National Winner – Wasif HairLounge47

 

 

Congratulations to All Our Winners of Lifetime Achievement Award

 

From Across the Board

 

Michaela – Moroccan Rose – Gold

Jodie – Beau boutique. Whitehead & booth.sheffield beauty – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Silver

Natalie – Beauty Box – Silver

Lizzie – Lizzie’s Hair Extensions – Bronze

Nicola – The Boutique Salon & Academy – Bronze

 

National Winner  Jodie – Beau Boutique. Whitehead & Booth Sheffield Beauty Academy

 

Congratulations to All Our Winners of Manager of the Year

 

From Across the Board

 

Emma – Opium Beauty – Gold

Caroline – HairLounge47 – Gold

Danielle – Mason Avenue Hair and Beauty – Silver

Carla – Ego Hair Design – Bronze

 

National Winner Emma – Opium Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Employer of the Year

 

From Across the Board

 

Flawless Lashes by Loreta – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

Gill – In the Pink – Silver

Nikki – Vita Skin Spa – Silver

Nicola – Utopia Beauty Salon – Silver

Rosa – Rosa Massimo – Bronze

Cocco Salon – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Excellence in Customer Service

 

Regions North West and Scotland

 

Hair BY Jennifer – Gold

She is Beauty – Gold

Westfield Day Spa – Silver

Hiltons Hair & Beauty – Silver

Urban Beauty Salon – Silver

EyeCandy Salon and Training – Silver

Radiant Living – Bronze

Creme de la Creme hair boutique – Bronze

 

Region North East

 

Skin So Luxe – Gold

Fathiya Khatri Tamara’s Beautique – Gold

Era21Plus – Silver

April Egan Hairdressing – Silver

The Bank Hairdressing – Bronze

Trish Brown Hairdressing – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Elan Salons – Gold

Creative Nails and Brows – Gold

Laura’s Beautique – Gold

Tweek – Silver

DarFin Hair & Beauty – Silver

Creative hair by laura – Silver

Fusion hair co – Bronze

Flourish Hairdressing – Bronze

 

Region West Midlands

 

Anthony John Salons Ltd – Gold

MKM Cosmetics – Silver

Pure Emporium Ltd – Bronze

 

Region East Midlands

 

Cocco Salon – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

M&N and Company – Silver

Simpsons Boutique Spa – Silver

The Nail and Tanning Studio – Bronze

Lizzie’s Hair Extensions – Bronze

 

Regions East of England & London

 

Elements – Gold

Anjalee Laser Beauty & Spa – Silver

Flawless Lashes by Loreta – Silver

The Tan Boutique Ltd – Bronze

Aesthetic Practitioner Academy – Bronze

Hair art Lounge – Bronze

 

Region South East

 

The Signature Spa – Gold

Utopia Beauty Salon – Silver

The Vintage Avenue – Silver

Beautiful You – Silver

Tranquil Soul Beauty Therapies – Bronze

Brows on Point Permanent Makeup – Bronze

In the pink – Bronze

Indulge – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Tanfastic – Gold

Vita Skin Spa – Silver

Beauty Box waxing boutique – Bronze

Beautylicious – Bronze

Region Wales

 

Alice Elizabeth Mobile Hairdressing – Gold

Elaines Beauty Spot – Silver

 

National Winner She is Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Top Rated Salon of the Year

Region Scotland

 

Westfield Day Spa – Gold

Hiltons Hair & Beauty – Silver

 

Regions North West, North East & Yorkshire

 

Urban Beauty Salon – Gold

Flourish Hairdressing – Silver

 

Regions East Midlands

 

Cocco Salon – Gold

Erika’s Beauty – Gold

The Beauty Refinery – Silver

Simpsons City Centre Champagne Nail and Beauty Salon – Silver

Bliss Beauty Therapy – Bronze

Beauty box – Bronze

 

 

Region West Midlands

 

The Beauty Lounge Tettenhall – Gold

Pure Emporium Ltd – Silver

Nicer Hair Salon – Silver

Tangles Hair Studio – Bronze

 

Region South East

 

Unit four hair colour specialists – Gold

Utopia Beauty Salon – Silver

Indulge – Silver

Cabello hair and beauty – Bronze

Russell James Salon – Bronze

 

Region South West

 

Bohemia Salon – Gold

Beauty Box waxing boutique – Gold

Profile Hair and Beauty – Silver

Simply Beautiful – Bronze

 

 

Regions London & East of England

 

Sherry’s Salon – Gold

Hair Art Lounge – Silver

 

National Winner Unit Four Hair Colour Specialists

 

Congratulations to All Our Winners of Best Workplace Environment

 

Region North West

 

Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Gold

Split n Polish – Silver

 

Region North East

 

April Egan Hairdressing – Gold

 

Regions East Midlands, West Midlands & Yorkshire

 

RUBIX SALON – Gold

Bliss Beauty Therapy – Silver

Mason Avenue Hair and Beauty – Bronze

cocco salon – Bronze

 

RegionS South East & London

 

Brows on Point Permanent Makeup – Gold

Indulge – Silver

Hair By Chrissie – Silver

The strand ltd – Silver

Kerryanns hairdressers – Bronze

In the pink – Bronze

 

Region South West

 

JD Hair – Gold

Beautylicious – Silver

 

National Winner – Brows on Point Permanent Makeup

 

Congratulations to All Our Winners of Best New Business (Open Less than Five Years)

 

Region Scotland

 

Elaine’s Beautique – Gold

 

Region North East

 

Madame Tan – Gold

The hairdresser on the corner – Silver

Bellissimo beauty – Bronze

 

Region North West

 

Mister barber ltd – Gold

THE SPA @ Blackpool FC Hotel – Gold

Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Silver

Hair by Martyna Grant – Silver

Kevin Junior Barbers – Silver

Bob & Betty Aesthetics – Bronze

Aesthetically Aurora – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Lindsay Lambert Training Academy – Gold

The Salon – Silver

Flourish Hairdressing – Bronze

Elan Salons – Bronze

 

Region West Midlands

 

Be you hair – Gold

The Beauty Lounge Tettenhall – Silver

 

Region East Midlands

 

Erika’s Beauty – Gold

BHE Salon – Silver

LE BÓN HAIR – Bronze

 

Region East of England

 

The Little Hair Beautique – Gold

Norfolk Skin Atelier – Silver

 

Region London

 

Hair Art Lounge – Gold

Aesthetic Practitioner Academy – Silver

Nail Land London – Bronze

 

Region South East

 

Cabello hair and beauty – Gold

Unit four hair colour specialists – Silver

Emma’s Foot Care & Beauty Salon – Silver

Kelly’s House of Beauty – Silver

True Beauty Studio – Bronze

Kerryanns beauty – Bronze

 

Region South West

 

JD Hair – Gold

Alchemy Hair Salon – Silver

Studio 11 – Silver

Bcreative Hair – Bronze

 

National Winner The Spa @ Blackpool FC Hotel

 

Congratulations to All Our Winners of Best Marketing Sponsored and Judged by BoostMYsalon

 

From Across the Board

 

Ego hair design – Gold

Indulge – Silver

Hiltons hair & Beauty – Silver

Hair Ministry Ltd – Bronze

QL – Bronze

Opium Beauty – Bronze

Unit four hair colour specialists – Bronze

Fusion hair co – Bronze

 

National Winner Ego Hair Salon

 

Congratulations to All Our Winners of Hair and Beauty Salon of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Holly Jayne Hair Establishment – Gold

Hilton’s Hair Beauty – Silver

The Secret salon academy – Bronze

 

Region North East

 

Sirens Hair and Beauty Salon – Gold

The makeover fairy – Gold

Era21Plus – Silver

Queen of Hearts Luxury Hair & Beauty Salon – Silver

Hollywood hair and beauty – Bronze

ColourLine Hair and Beauty – Bronze

 

Regions West Midlands & Yorkshire

 

Kuki Hair and Beauty Spa – Gold

The Hutt Salon – Silver

Redz Hair & Beauty – Bronze

 

Region East Midlands

 

M&N and Company – Gold

The Lounge Ashbourne – Silver

BHE Salon – Bronze

 

Regions London, East of England and South East

 

Creations Hair and Beauty – Gold

QL – Gold

Simply beautiful – Silver

Bloom Beauty, Hair & Education – Silver

Sherry’s Salon – Bronze

 

Region South West & Wales

 

The Boutik – Gold

Laura Bell Salon – Silver

Profile Hair & Beauty – Bronze

 

National Winner QL

 

Training and Learning Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Training Centre of Excellence Award

 

Region North East

 

Total academy – Gold

 

Region North West

 

Maxwell Melia Academy – Gold

EyeCandy Salon and Training – Silver

Jodie Ferrari Makeup Academy Ltd – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Pro Level Beauty – Gold

Jodie whitehead sheffield beauty academy – Silver

Sun Room Clinic Training – Bronze

 

Region West Midlands

 

The Secret Retreat Beauty School – Gold

MKM Cosmetics – Gold

Ooh Lala academy – Silver

Sansuri Training Ltd – Silver

Arch Define Cosmetics Academy – Bronze

Premier beauty & training academy – Bronze

 

Region East Midlands & East of England

 

Jenna Leigh Training Academy – Gold

Glam Lashes by Marta Academy – Bronze

 

Region London

 

Aesthetic Practitioner Academy – Gold

KBH Training Academy – Silver

 

Region South East

 

AndiB’s Beauty Training – Gold

Flawless Lashes by Loreta – Silver

new horizons Independent Training Academy – Bronze

 

Region South West

 

Bristol Nail and Beauty Training School Ltd – Gold

The Boutique Training Academy – Gold

The Wiltshire School of Beauty and Holistic Therapy – Silver

BeautyBoo  Training Academy – Bronze

 

Regions Northern Ireland & Wales

 

Always Bonita beauty – Gold

Jane Bryan Beauty Training Academy – Silver

Taylored For You Academy – Bronze

 

National Winner The Secret Retreat Beauty School

 

 

Congratulations to All Our Winners of Junior Stylist of the Year

 

From Across the Board

 

Shannon – Hairlounge 47 – Gold

Martina – The Boutik – Silver

Phebe – Hair By Phe – Bronze

 

National Winner – Shannon – Hairlounge 47

 

Congratulations to All Our Winners of Apprentice of the Year

 

From Across the Board

Bethany – Meraki Hair Lounge – Gold

Stephanie – The Nail and Tanning Studio – Gold

Tyla – Beautylicious Spa Limited – Gold

Elle May – The Salon – Silver

Alice – Beautylicious – Silver

Olivia – Little Luxury – Silver

Birdie – Split n Polish – Silver

Kerri – The Hutt Salon – Silver

Georgia – Beau Boutique – Bronze

Rachel – Trish brown hairdressing – Bronze

Bobbi – The Bank Hairdressing – Bronze

Sophie – Laura’s Beautique – Bronze

 

National Winner – Bethany – Meraki Hair Lounge

 

Hair Related Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Salon of the Year

 

Region North East

 

April Egan Hairdressing – Gold

Madame Hair – Silver

The Bank Hairdressing – Silver

Two Moons Hairdressing Nunthorpe – Bronze

Trish Brown Hairdressing – Bronze

 

Region North West

 

Copper31 – Gold

Creme de la Creme hair boutique – Silver

 

Region Yorkshire

 

creative hair by laura – Gold

Kay Binnersley Hair – Silver

Rosa Massimo – Bronze

 

Region West Midlands

 

The Hair Taylor – Gold

RUBIX SALON – Silver

Chloes Hair Studio – Bronze

Cleavers Hair Design – Bronze

 

Region East Midlands

 

Lizzies Hair Extensions – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

Kings and Queens – Silver

The little hair studio – Silver

Cocco Salon – Bronze

 

Regions South East & South West

 

Cabello Hair and Beauty – Gold

The Annexx – Gold

Indulge – Silver

Hair Ministry Ltd – Silver

Platinum Rose Hair and Beauty – Bronze

Kerryanns hairdressers – Bronze

 

Region Wales

 

Luxe Salon – Gold

Headworks – Silver

 

Region London & East of England

 

Elements – Gold

Hair Art Lounge – Silver

 

National Winner – Copper31

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Stylist of the Year

 

Region Scotland

 

Kristeen – Kirsteen Boyd Hair – Gold

Sharon – Hilton’s Hair and Beauty – Silver

Fea Sharon – Ego Hair Design – Bronze

 

Regions North East & North West

 

Amanda – Amber Rouge Hairdressing – Gold

Joanne – Sirens Hair and Beauty – silver

Gemma – Promise Hair Design – Bronze

 

Region Yorkshire & West Midlands

 

Laura – creative hair by laura – Gold

Bobbee – Hair by Bobbee – Silver

 

Region East Midlands

 

Lily Anna – Kings and Queens Hairdressing – Gold

 

Regions South East & London

 

Ivana – Hair Art Lounge – Gold

Sophie – Phie’s Salon – Silver

 

Region East of England

 

Emily – Hairlounge47 – Gold

Estelle – Bloom Beauty, Hair & Education – Gold

Janine – QL – Silver

Lu – QL – Silver

Nicky – The Little Hair Beautique – Bronze

 

 

Region South West & Wales

 

Fern – Mirror Mirror Hair & Beauty Salon LTD – Gold

Martine – Demoda Organic Hair & Beauty – Silver

Becky – The Boutik – Bronze

Paige – Hair by Paige Ranger – Bronze

 

National Winner Fern – Mirror Mirror Hair & Beauty Salon Ltd

 

Congratulations to All Our Winners of Mobile Hairdresser of The Year

 

From Across the Board

 

Mathew – Mathew’s hair by design – Gold

Beccy – Hair by Beccy – Gold

Katie – Katie Robbins Hair – Silver

Jo – Joanne Turner Hair – Silver

Alison – Alison’s Hair & Beauty – Silver

Alice – Alice Elizabeth Mobile Hairdressing – Bronze

Samantha – Samantha’s – Bronze

 

National Winner Mathew – Mathew’s Hair by Design

 

Congratulations to All Our Winners of Colour Technician of the Year

 

Region Scotland

 

Margaret – Eclipz Hair Design – Gold

Sharon – Hilton’s Hair and Beauty – Silver

Joanna – Ego hair Design – Bronze

 

Region North West

 

Emma – EMV Hairdressing – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Gold

Holly – Holly Jayne Hair Establishment – Silver

Martyna – Hair by Martyna Grant – Silver

Jennifer – Hair By Jennifer – Bronze

Nicola – Holly Jayne Hair Establishment – Bronze

 

 

Region North East

 

Joanne – Sirens Hair and Beauty – Gold

 

 

Region East Midlands

 

Danielle – Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

David – Kings and Queens Hairdressing – Silver

 

 

Regions Yorkshire and West Midlands

 

Megan – Megan’s Place – Gold

Emily – Rubix Salon – Silver

Kay – Kay 4 Kuts – Silver

Rosa – Rosa Massimo – Bronze

 

 

Region South East

 

Abbie – Unit Four Hair Colour Specialists – Gold

Hannah – Studio26 – Silver

Becky – The Strand Ltd – Bronze

 

 

Regions East of England & London

Janine – QL – Gold

Lu – QL – Silver

Karolina – Inspiration Hair Art – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Luke – Headquarters hair Design – Gold

Paige – Hair by Paige Ranger – Silver

 

National Winner Steven – Steven Austin Hair Artist

 

Congratulations to All Our Winners of Barbershop of the Year

 

From Across the Board

Mister barber LTD – Gold

Whitehead & Booth Barbers – Gold

Kevin Junior Barbers – Silver

Capello Barbers – Bronze

 

National Winner Mister Barber Ltd

 

Congratulations to All Our Winners of Best Bridal/Special Occasion Hair Stylist of the Year

 

Region Scotland

 

Lorraine – She is Beauty – Gold

Kristeen – Kirsteen Boyd Hair – Silver

 

 

Region East Midlands

 

Kelly – Kelly Skelton-Ruth – Hair Extension & Bridal Specialist – Gold

Harriet – The Lounge Ashbourne – Silver

 

Region Yorkshire

 

Katie – Katie Robbins Hair – Gold

Jade – Flourish Hairdressing – Silver

 

Region South West

 

Haley – Pearl’s Pin-up Parlour – Gold

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Silver

 

Region South East

 

Annette – Elegance Bridal Coiffure – Gold

Charlotte – The Annexx – Silver

Kellie – Bridezilla – Silver

 

National Winner – Annette – Elegance Bridal Coiffure

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Extension Specialist of the Year

 

Regions North East, North West & Northern Ireland

 

Emma – Meraki Hair Lounge – Gold

Ashley – Ace Boutique – Gold

Joanne – Joanne Fox Hair Extensions – Silver

Cassie – Cassie Watson Hair Extensions – Silver

Kirrin – Strand Hair Extensions – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Kayleigh – Kayleigh Jane Extensions – Gold

Beth – Beth Hairdressing & Hair Extensions – Gold

Jenna – Locks of love by Jenna – Silver

Rachel – Glossy Locks – Silver

Claire – Claire Wareham Hair & Beauty – Bronze

Lucy – lucys hair extensions – Bronze

Olivia – Olivia Turner hair Extensions – Bronze

 

Regions East Midlands & West Midlands

 

Lizzie- Lizzies Hair Extensions – Gold

Bernadette -Beaut Hair Extensions  – Gold

Julie – Number one bespoke hair and beauty – Silver

Kelly – Kelly Skelton-Ruth – Hair Extension Specialist – Silver

Sophia – Sophia Olivia – Bronze

 

Regions London & East of England

 

Amy – Amys Locks Ltd – Gold

Nicola – LVE Locks – Gold

Deimante – Deimante Hair Extensions – Silver

Patrycja – Hair Definition – Bronze

 

Region South East

 

Kathryn Harvey-Smith Hair Enhancement Clinic – Gold

Kerry – KB Hair Extensions – Silver

Roisin – Smart Hair Extensions – Bronze

 

Region South West

 

Emma – Bcreative Hair – Gold

Yvonne – Hair extensions cornwall – Silver

Gemma – GGs hair extensions – Silver

Martine – Demoda Organic Hair & Beauty (Redruth) Ltd – Bronze

 

National Winner Kathryn – Harvey Smith Hair Enhancement Clinic

 

Beauty Related Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Beauty Salon of the Year

 

Regions North East & North West

 

Split n polish – Gold

Beauty Queen – Gold

The Beauty Loft by Amy Pierce – Silver

Bodyessence Beauty – Bronze

Lucy Holistic Skin Clinic – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Opium Beauty – Gold

Ever Pretty Beauty Studio – Silver

 

Regions West Midlands & Wales

 

Fussy Cow – Gold

MB BEAUTY – Gold

Pure Emporium Ltd – Silver

Inner Peace Wellness – Bronze

Luxe Salon – Bronze

 

Region East Midlands

 

Simpsons City Centre Champagne Nail and Beauty Salon – Gold

Bliss Beauty Therapy – Silver

Beauty box – Bronze

 

Regions South East & London

 

27 Two 6 Beauty – Gold

La Belle Jolie – Gold

The Nail & Body Boutique – Silver

Utopia Beauty Salon – Silver

Ana Harmony Beauty Salon – Silver

Beauty by Rajni – Bronze

Emma’s Foot Care & Beauty Salon – Bronze

 

Region South West

 

Beautylicious Spa Limited – Gold

Beauty box waxing boutique – Silver

The Treatment Room Guernsey – Bronze

Beautylicious – Bronze

 

 

Congratulations to All Our Winners of Beauty Therapist of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Angelina – The Heavenly Touch – Gold

Leanne – Beauty by Leanne Musselburgh – Silver

Lucy – Lucy Holistic Skin Clinic – Bronze

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Region North East

 

Lucy – Novellus Beauty – Gold

Victoria – Skin so Luxe – Silver

 

Region Yorkshire

 

Helen – Velvet Beauty Studio – Gold

Laura – Laura’s Beautique – Silver

Emma – Emma Walker Beauty & Training – Bronze

 

Regions West Midlands & Wales

 

Natasha – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Charlotte – Creations by Charlotte – Silver

Caroline – The Little Pamper Company – Bronze

Emma – The Beauty Lounge Tettenhall – Bronze

 

Region South West

 

Natalie – Beauty Box Waxing boutique – Gold

Lauren – Beauty By Lauren – Silver

 

Regions South East & London

 

Michaela – Moroccan Rose – Gold

Andrea AndiB’s Beauty Therapies – Silver

Sadiah – Amor Beauty – Bronze

 

Region East of England

 

Fiona – Dollyblue Beauty and Advanced Aesthetics – Gold

Nicky – The Little Hair Beautique – Silver

 

National Winner – Michaela – Moroccan Rose

 

Congratulations to All Our Winners of Nail Technician of the Year

 

Region Scotland

 

Sarah – S k International Award Winning Nail Artist – Gold

Aleasha – Aleasha’s Nails – Silver

Sabina – Nails by Sabina N. – Bronze

 

Region North East

 

Kirrin – Blush salon and academy – Gold

 

Region North West

 

Alison – Decadence Nails & Beauty – Gold

Maria – Maria Corke Nail Artist – Silver

Amy – The Beauty Loft – Silver

Shakila – Split n Polish – Bronze

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Diane – Creative Nails and Brows – Gold

Jodie – Beau boutique – Gold

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty & Training – Silver

Charlotte – Lotties Nails at Lavish – Silver

Georgia – Opium Beauty – Silver

Lizzie – All that sparkles/Cuticles – Silver

Chelsea – Nails by Chelsea – Bronze

Samantha – The little nail Bar – Bronze

Hannah – Opium Beauty – Bronze

 

Region Wales

 

Kristie – Fussy Cow – Gold

Natalie – Smooch nails and beauty – Silver

 

Region South West

 

Amber-Jane – The Little Beauty House – Gold

Lauren – Lauren McBride Nail Artist – Gold

Becci – The Boutik – Silver

Laura – Hidden – Bronze

 

Regions South East & London

 

Jodie – Jodie Morris Nails – Gold

Debbie – Lioness Paw – Silver

Linh – Nail Land London – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Rachel – Rachel’s nail & Beauty Parlour – Gold

Faye – Bloom Beauty, Hair & Education – Gold

Carina – House of nails – Silver

Megan – Km hair and beauty ltd – Bronze

 

National Winner Lauren – Lauren McBride Nail Artist

 

Congratulations to All Our Winners of Aesthetic Salon of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

Radiant Living – Gold

Novellus Aesthetics – Gold

Renew Skincare – Silver

Dermal Elite Ltd – Silver

Charlotte Louise aesthetics – Bronze

Elite Aesthetics – Bronze

Bob & Betty Aesthetics – Bronze

 

Regions Yorkshire, East Midland & West Midlands

Ooh Lala – Gold

MKM Cosmetics – Gold

Beauty box – Silver

The Face Clinic Hessle – Silver

Acut Above The Rest – Bronze

 

Regions South East & South West

Update Aesthetics – Gold

Christchurch Derma Spa – Silver

Positive Skin Clinic – Silver

Elite Enhancements – Bronze

Rachel Stagg Aesthetics – Bronze

 

National Winner – Radiant Living

 

Congratulations to All Our Winners of Semi-Permanent Make-Up Artist of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

 

Jo – Jo Evans Permanent Makeup – Gold

Emma – Medicare Cosmetics – Gold

Victoria – Victorious Beauty – Silver

Aleksandra – Eye and Brow Clinic – Bronze

Sheila – Dermafinity Permanent Cosmetics. – Bronze

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Marie – MKM Cosmetics – Gold

Paige – Paige Lloyd SPMU – Silver

Lindsay – Lindsay Lambert SPMU Specialist – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Gold

Kimberley – Beauty box – Silver

Jody – Jody Knight Perfection in Beauty – Bronze

 

Region South East

 

Kayley – Brows on Point Permanent Makeup – Gold

Emily – Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio – Silver

Vikki – Vikki Clark permanent makeup – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Lauren – Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up – Gold

Claire – Clara Bella Beauty – Silver

Emily – Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio – Bronze

Anna – Anna Cooper – Bronze

 

National Winner Lauren – Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up

 

Congratulations to All Our Winners of Nail Salon/Bar of the Year

 

Regions Scotland & North East

 

S K Abbott Nail Artist – Gold

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Creative Nails and Brows – Gold

Liquid & Lashes – Silver

Tantalize (Trudy Hickman) – Bronze

 

Region East Midlands

 

The Nail and Tanning Studio – Gold

Notts Nails & Beauty – Silver

 

Region South East

 

Kerryanns beauty – Gold

 

Regions London & East Of England

 

Revolution Beauty Clinic ltd – Gold

TOWNHOUSE – Silver

Nail Land London – Bronze

 

Region South West

 

Hidden – Gold

 

National Winner – Creative Nails and Brows

 

 

Congratulations to All Our Winners of Massage Therapist of the Year

 

Region North West

 

Olivia THE SPA @ Blackpool FC Hotel – Gold

Angelina – The Heavenly Touch – Silver

Rachel – Muscle Rejuvenation (Kathryn Elizabeth Hair and Beauty) – Silver

Amy – Holly Jayne Hair Establishment/Divinity – Bronze

Sarah – Total Perfection Beauty – Bronze

 

Regions Scotland, North East, Yorkshire & West Midlands

 

Debbie – Align Complementary Therapies – Gold

Nicola – inner peace wellness – Gold

Marion- Westfield Day Spa – Silver

Claire – Healing Flow Clinic – Silver

Laura – Laura’s Beautique – Bronze

Deanna – Stockton Spiritual & Holistic Healing Centre – Bronze

 

Region Wales

 

Janie – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Carina – Pampered Retreat – Silver

 

Regions South West & South East

 

Julie – Holistic Zone – Gold

Janine – Tranquil Soul Beauty Therapies – Silver

Emma – Emma’s Foot care & Beauty Salon – Bronze

 

National Winner Julie – Holistic Zone

 

Congratulations to All Our Winners of Day Spa of the Year Sponsored by Spa Find!

 

From Across the Board

 

The Signature Spa – Gold

Westfield Day Spa – Gold

Vita SkinSpa – Silver

Simpsons Boutique Spa – Silver

 

National Winner Westfield Day Spa

 

 

Congratulations to All Our Winners of Best Lash Bar Award

 

From Across the Board

 

Liquid & Lashes – Gold

Beauty by Chelle/ Michelle Ellis Lash Artist & Trainer – Gold

Forever Gorgeous Beauty – Silver

IblinQ hair and beauty – Bronze

 

National Winner Liquid & Lashes

 

Congratulations to All Our Winners of Lash specialist of the Year

 

Regions Scotland & North East

 

Helen – Sirens Hair and Beauty – Gold

Kerri – Lashes by Kerri Callan – Silver

Amanda – Bodyessence – Silver

Ellie – Elle Lash Specialist & Training Academy – Bronze

 

Region North West

 

Angelina – The Heavenly Touch – Gold

Kerry – Tantalize beauty clinic – Silver

 

Region Yorkshire

 

Sam – Vibe Aesthetics Beauty & Training – Gold

Karen – Pro Level Beauty – Silver

Diane – LBD Lashes by Diane – Silver

Kirstie – Beau Boutique – Bronze

 

Regions East Midlands & South East

 

Charlotte – Forever Gorgeous Beauty – Gold

Laura – Tranquility Lash & Beauty – Silver

Becky – Blissimo Beauty – Silver

Tara – Acut above The Rest – Bronze

 

Regions East of England & London

 

Yasmin – Yasmin’s Hair and Beauty – Gold

Marta – Glam Lashes by Marta Academy – Silver

Ewelina – Ewii Beauty Salon & Academy – Silver

Susanna – Brentwood Lash Room – Bronze

 

Region South West

 

Becci – The Boutik – Gold

Reah – A Touch of Beauty By Ree – Silver

Lauren Beauty By Lauren – Bronze

 

National Winner Helen – Sirens Hair and Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Brow specialist of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

 

Samiya – The Beauty Lounge, Garston – Gold

Nylla – Afreens Fashion & Beauty – Silver

Chandelle – Brows n Beauty by Chandelle – Bronze

 

Regions Yorkshire, West Midlands & East Midlands

 

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty and Training – Gold

Emma – Renuvo Beauty – Silver

Marketa – Philosophy of Beauty – Silver

Angela – Birds of Beauty Parlour – Bronze

Karen – Pro Level Beauty – Bronze

Elizabeth – Elizabeth Healy Beauty – Bronze

 

 

Regions East of England & South East

 

Cheryl – Cheryl Williams Lashes & Beauty – Gold

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Silver

Marta – Glam Lashes by Marta Academy – Silver

Emily – Emma’s footcare & Beauty Salon – Bronze

 

 

Regions South West & Wales

 

Elaine – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Amber-Jane – The Little Beauty House – Silver

Reah – A touch of beauty by ree – Bronze

Kristie – Fussy Cow – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Make-Up Artist of the Year

 

From Across the Board

 

Victoria – Victoria Marley Makeup and Hair – Gold

Gabriela – Gabriela Film and Tv Mua – Gold

Sufiah – Sufiah Makeup Artistry – Gold

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Silver

Mary – Makeup By Mary – Silver

Nikki – Nikki Bright MUA – Bronze

Victoria – Victoria forrester makeup, lash & brow artist – Bronze

Lyndsey Lyndsey Morgan Make Up – Bronze

 

National Winner Gabriela – Gabriela Film and TV MUA

Congratulations to all our winners from the British Hair and Beauty Awards 2020!  

 

New Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Barber of the Year

 

From Across the Board

 

Adam – Mister barber LTD – Gold

Alan – Whitehead and Booth Barbers – Gold

Tom – Tom Baxter Hair – Silver

Cameron – Whitehead & booth barbers – Silver

Mateusz – Mint Bournemouth Barbers – Silver

 

National WINNER – Alan – Whitehead and Booth Barbers

 

Congratulations to All Our Winners of Tanning Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Nancy – Tanfastic – Gold

Rosie -Rose & Caramel – Gold

Ceri – The Tan Boutique Ltd – Silver

Madame Tan – Silver

Jennifer – Spray & Glo Tanning Beauty Salon – Silver

Natalie – Luxe Avenue  – Bronze

Amanda – Bodyessence Beauty – Bronze

 

National Winner Rosie – Rose & Caramel

 

Congratulations to All Our Winners of Creative Artist of the Year (Hair, Nails or Beauty)

 

Regions Scotland & Northern Ireland

 

Ashely – Ace Boutique Bespoke Wigs – Gold

Sarah – SK International Award Winning Nail Artist – Silver

Adina – Chic Studio – Bronze

 

Region North East

 

Marie Glitz Hair Salon – Gold

 

Regions North West & Yorkshire

 

Diane – Creative Nails and Brows Training Academy – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Gold

Kirstie – Beau boutique – Silver

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Regions East Midlands, London & East of England

 

Theo – Exilian Studios Limited – Gold

Lily Anna – Kings and Queens Hairdressing – Silver

Cheryl – Cheryl Williams Lashes & Beauty – Silver

Linh – Nail Land London – Bronze

 

Region South East

 

Abbie – Unit four hair colour specialists – Gold

Carina – House of Nails – Silver

Sophie – Phie’s salon – Bronze

 

Region South West

 

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Gold

Becci – The Boutik – Silver

Paige – Hair by Paige Ranger – Silver

Beccy – Hair by Beccy – Bronze

Stacey – Bohemia Salon – Bronze

 

Region Wales

 

Natalie – Smooch Nails and Beauty – Gold

 

National Winner Theo – Exilian Studios Limited

 

Congratulations to All Our Winners of Microdermabrasion Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Rhianne – Bee Beautiful – Gold

Natalie – Beauty Box Glos – Silver

Emily – Beautylicious Spa Limited – Bronze

 

National Winner  Rhianne – Bee Beautiful

 

Congratulations to All Our Winners of Microblading Expert of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Maria – Split N Polish – Gold

Janine – Hollywood Hair, Beauty and Barbering – Silver

Gemma – Gem Precision Beauty – Silver

Maya – MS Beauty & Aesthetics – Bronze

Aleksandra – Eye and Brow Clinic – Bronze

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Sally – Microblading Brows by Sally Jo – Gold

Natalia – Natalie Lane Microblading and Makeup – Silver

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty & Training – Silver

Emma – The Beauty Lounge Tettenhall – Bronze

Aimee – Aimee B Beauty – Bronze

Juliana – TWINS. Salon – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Kimberley – Beauty Box – Gold

Lu – QL – Silver

Amy – ASM Beauty – Bronze

 

 

Region South East

 

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Gold

Lianne – Lily Rose Beauty Clinic – Silver

Tia – Hair Ministry Ltd – Silver

Melanie – Hybrid Makeup – Bronze

Kirby – Kirby Evans Cosmetic Tattoo and laser – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Jemma – Jemma James eyebrows – Gold

Ffion – The little Wren – Silver

Holly-Ellen – Oasa Rosa Aesthetics – Bronze

 

National Winner – Maria – Split N Polish

 

 

 

 

 

Congratulations to All Our Winners of Waxing Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Elaine – Elaine’s Beautique – Gold

Nancy – Tanfastic – Gold

Emma – Opium Beauty – Silver

Helen – Velvet Beauty Studio – Silver

Natalie – Beauty Box – Silver

Michelle – Cocco Salon – Silver

Lexi – Sirens Hair and Beauty – Bronze

Sadiah – Amor Beauty – Bronze

Rajni – Beauty by Rajni – Bronze

 

National Winner Nancy – Tanfastic

 

 

Congratulations to All Our Winners of Employee of the Year

 

From Across the Board

 

Adam – Tangles Hair Studio – Gold

Daisy – The Annex Ltd – Gold

Mollie – The Strand Ltd – Silver

Charlie – Acut Above the Rest – Silver

Zoe – NewU Professional Hairdressing – Bronze

Francesca – The Bank Hairdressing – Bronze

 

National Winner Adam – Tangles hair Studio

 

Congratulations to All Our Winners of Skin Specialist of the Year

 

From Across the Board

 

Helen – Sirens Hair and Beauty – Gold

Helen – Velvet Beauty Studio – Gold

Rachel – Rachel Stagg Aesthetics – Silver

Amanda – Bodyessence Beauty – Silver

Lucy – Lucy Holistic Skin Clinic- Silver

Fiona – Renew Skincare – Bronze

Kay- Positive Skin Clinic – Bronze

Jade – Norfolk Skin Atelier – Bronze

Abigail – Skin Envy Colchester – Bronze

 

National Winner Helen – Velvet Beauty Studio

 

Congratulations to All Our Winners of Community Champion of the Year

 

From Across the Board

 

Lu – QL – Gold

Daisy – The Annexx – Gold

Rebecca – Morgans hair beauty and wigs – Silver

Rachel – Utopia nails & beauty – Silver

 

National Winner – Lu – QL

 

Congratulations to All Our Winners of Rising Star of the Year

 

From Across the Board

 

Sinead – The hairdresser on the corner – Gold

Joseph – Whitehead and Booth – Gold

Jay – Ego Hair Design – Silver

Lu – QL – Silver

Yasmin – Yasmins Hair and Beauty – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Blowdry Specialist of the Year

 

From Across the Board

 

Sophie – Phies Salon – Gold

Kerry – Kerryanns hairdressers – Gold

Kelly – Kelly Skelton – Hair Extensions & Bridal Specialist – Silver

Gill – In the Pink – Bronze

Lu – QL – Bronze

 

National Winner – Sophie – Phie’s Salon

 

Congratulations to All Our Winners of Self-Employed Individual of the Year

 

From Across the Board

 

Natalie – The Makeover Fairy – Gold

Lizzie – Lizzies Hair Extensions – Gold

Elaine – Elaine’s Beautique – Silver

Andrea – AndiB’s Beauty Therapies and Training – Silver

Holly-Ellen – Oasa Rosa Aesthetics – Silver

Emma – Renuvo Beauty – Bronze

Kay – Beauty Queen – Bronze

Rachel – Rachel Stanton Hairdressing – Bronze

 

National Winner Natalie – The Makeover Fairy

 

Business Categories of 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Entrepreneur of the Year

 

Regions Scotland & Northern Ireland

 

Jodene – She is Beauty – Gold

Joanne – Kings Barber Shop – Silver

Ashley – Ace Boutique – Bronze

 

 

Region North West

 

Kelley – Physique Spraytans

Rosie – Rose & Caramel – Gold

Adam – Mister Barber Ltd – Silver

Danielle – The Secret Salon Academy – Bronze

 

Region Yorkshire & West Midlands

 

Karen – Pro Level – Gold

Jodie – Whitehead & Booth Ltd – Gold

Rachel – utopia nails & beauty – Silver

Leigh – Beautique Hair and Beauty – Silver

Kayleigh – Kayleigh Jane Extensions – Bronze

 

Region East Midlands & East of England

 

Wasif – HairLounge47 – Gold

Lu – QL – Gold

Jade – Acut Above the Rest – Silver

Lizzie – Lizzies Hair Extensions – Silver

Anjalee – Anjalee laser beauty and spa – Bronze

 

Region London

 

Theodore – Exilian Studios Limited – Gold

Samantha – Aesthetic Practitioner Academy – Silver

 

Regions South East & South West

 

Laura – Laura Bell Salon and Training Academy – Gold

Nikki – Vita Skin Spa – Silver

 

National Winner – Wasif HairLounge47

 

 

Congratulations to All Our Winners of Lifetime Achievement Award

 

From Across the Board

 

Michaela – Moroccan Rose – Gold

Jodie – Beau boutique. Whitehead & booth.sheffield beauty – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Silver

Natalie – Beauty Box – Silver

Lizzie – Lizzie’s Hair Extensions – Bronze

Nicola – The Boutique Salon & Academy – Bronze

 

National Winner  Jodie – Beau Boutique. Whitehead & Booth Sheffield Beauty Academy

 

Congratulations to All Our Winners of Manager of the Year

 

From Across the Board

 

Emma – Opium Beauty – Gold

Caroline – HairLounge47 – Gold

Danielle – Mason Avenue Hair and Beauty – Silver

Carla – Ego Hair Design – Bronze

 

National Winner Emma – Opium Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Employer of the Year

 

From Across the Board

 

Flawless Lashes by Loreta – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

Gill – In the Pink – Silver

Nikki – Vita Skin Spa – Silver

Nicola – Utopia Beauty Salon – Silver

Rosa – Rosa Massimo – Bronze

Cocco Salon – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Excellence in Customer Service

 

Regions North West and Scotland

 

Hair BY Jennifer – Gold

She is Beauty – Gold

Westfield Day Spa – Silver

Hiltons Hair & Beauty – Silver

Urban Beauty Salon – Silver

EyeCandy Salon and Training – Silver

Radiant Living – Bronze

Creme de la Creme hair boutique – Bronze

 

Region North East

 

Skin So Luxe – Gold

Fathiya Khatri Tamara’s Beautique – Gold

Era21Plus – Silver

April Egan Hairdressing – Silver

The Bank Hairdressing – Bronze

Trish Brown Hairdressing – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Elan Salons – Gold

Creative Nails and Brows – Gold

Laura’s Beautique – Gold

Tweek – Silver

DarFin Hair & Beauty – Silver

Creative hair by laura – Silver

Fusion hair co – Bronze

Flourish Hairdressing – Bronze

 

Region West Midlands

 

Anthony John Salons Ltd – Gold

MKM Cosmetics – Silver

Pure Emporium Ltd – Bronze

 

Region East Midlands

 

Cocco Salon – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

M&N and Company – Silver

Simpsons Boutique Spa – Silver

The Nail and Tanning Studio – Bronze

Lizzie’s Hair Extensions – Bronze

 

Regions East of England & London

 

Elements – Gold

Anjalee Laser Beauty & Spa – Silver

Flawless Lashes by Loreta – Silver

The Tan Boutique Ltd – Bronze

Aesthetic Practitioner Academy – Bronze

Hair art Lounge – Bronze

 

Region South East

 

The Signature Spa – Gold

Utopia Beauty Salon – Silver

The Vintage Avenue – Silver

Beautiful You – Silver

Tranquil Soul Beauty Therapies – Bronze

Brows on Point Permanent Makeup – Bronze

In the pink – Bronze

Indulge – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Tanfastic – Gold

Vita Skin Spa – Silver

Beauty Box waxing boutique – Bronze

Beautylicious – Bronze

Region Wales

 

Alice Elizabeth Mobile Hairdressing – Gold

Elaines Beauty Spot – Silver

 

National Winner She is Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Top Rated Salon of the Year

Region Scotland

 

Westfield Day Spa – Gold

Hiltons Hair & Beauty – Silver

 

Regions North West, North East & Yorkshire

 

Urban Beauty Salon – Gold

Flourish Hairdressing – Silver

 

Regions East Midlands

 

Cocco Salon – Gold

Erika’s Beauty – Gold

The Beauty Refinery – Silver

Simpsons City Centre Champagne Nail and Beauty Salon – Silver

Bliss Beauty Therapy – Bronze

Beauty box – Bronze

 

 

Region West Midlands

 

The Beauty Lounge Tettenhall – Gold

Pure Emporium Ltd – Silver

Nicer Hair Salon – Silver

Tangles Hair Studio – Bronze

 

Region South East

 

Unit four hair colour specialists – Gold

Utopia Beauty Salon – Silver

Indulge – Silver

Cabello hair and beauty – Bronze

Russell James Salon – Bronze

 

Region South West

 

Bohemia Salon – Gold

Beauty Box waxing boutique – Gold

Profile Hair and Beauty – Silver

Simply Beautiful – Bronze

 

 

Regions London & East of England

 

Sherry’s Salon – Gold

Hair Art Lounge – Silver

 

National Winner Unit Four Hair Colour Specialists

 

Congratulations to All Our Winners of Best Workplace Environment

 

Region North West

 

Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Gold

Split n Polish – Silver

 

Region North East

 

April Egan Hairdressing – Gold

 

Regions East Midlands, West Midlands & Yorkshire

 

RUBIX SALON – Gold

Bliss Beauty Therapy – Silver

Mason Avenue Hair and Beauty – Bronze

cocco salon – Bronze

 

RegionS South East & London

 

Brows on Point Permanent Makeup – Gold

Indulge – Silver

Hair By Chrissie – Silver

The strand ltd – Silver

Kerryanns hairdressers – Bronze

In the pink – Bronze

 

Region South West

 

JD Hair – Gold

Beautylicious – Silver

 

National Winner – Brows on Point Permanent Makeup

 

Congratulations to All Our Winners of Best New Business (Open Less than Five Years)

 

Region Scotland

 

Elaine’s Beautique – Gold

 

Region North East

 

Madame Tan – Gold

The hairdresser on the corner – Silver

Bellissimo beauty – Bronze

 

Region North West

 

Mister barber ltd – Gold

THE SPA @ Blackpool FC Hotel – Gold

Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Silver

Hair by Martyna Grant – Silver

Kevin Junior Barbers – Silver

Bob & Betty Aesthetics – Bronze

Aesthetically Aurora – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Lindsay Lambert Training Academy – Gold

The Salon – Silver

Flourish Hairdressing – Bronze

Elan Salons – Bronze

 

Region West Midlands

 

Be you hair – Gold

The Beauty Lounge Tettenhall – Silver

 

Region East Midlands

 

Erika’s Beauty – Gold

BHE Salon – Silver

LE BÓN HAIR – Bronze

 

Region East of England

 

The Little Hair Beautique – Gold

Norfolk Skin Atelier – Silver

 

Region London

 

Hair Art Lounge – Gold

Aesthetic Practitioner Academy – Silver

Nail Land London – Bronze

 

Region South East

 

Cabello hair and beauty – Gold

Unit four hair colour specialists – Silver

Emma’s Foot Care & Beauty Salon – Silver

Kelly’s House of Beauty – Silver

True Beauty Studio – Bronze

Kerryanns beauty – Bronze

 

Region South West

 

JD Hair – Gold

Alchemy Hair Salon – Silver

Studio 11 – Silver

Bcreative Hair – Bronze

 

National Winner The Spa @ Blackpool FC Hotel

 

Congratulations to All Our Winners of Best Marketing Sponsored and Judged by BoostMYsalon

 

From Across the Board

 

Ego hair design – Gold

Indulge – Silver

Hiltons hair & Beauty – Silver

Hair Ministry Ltd – Bronze

QL – Bronze

Opium Beauty – Bronze

Unit four hair colour specialists – Bronze

Fusion hair co – Bronze

 

National Winner Ego Hair Salon

 

Congratulations to All Our Winners of Hair and Beauty Salon of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Holly Jayne Hair Establishment – Gold

Hilton’s Hair Beauty – Silver

The Secret salon academy – Bronze

 

Region North East

 

Sirens Hair and Beauty Salon – Gold

The makeover fairy – Gold

Era21Plus – Silver

Queen of Hearts Luxury Hair & Beauty Salon – Silver

Hollywood hair and beauty – Bronze

ColourLine Hair and Beauty – Bronze

 

Regions West Midlands & Yorkshire

 

Kuki Hair and Beauty Spa – Gold

The Hutt Salon – Silver

Redz Hair & Beauty – Bronze

 

Region East Midlands

 

M&N and Company – Gold

The Lounge Ashbourne – Silver

BHE Salon – Bronze

 

Regions London, East of England and South East

 

Creations Hair and Beauty – Gold

QL – Gold

Simply beautiful – Silver

Bloom Beauty, Hair & Education – Silver

Sherry’s Salon – Bronze

 

Region South West & Wales

 

The Boutik – Gold

Laura Bell Salon – Silver

Profile Hair & Beauty – Bronze

 

National Winner QL

 

Training and Learning Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Training Centre of Excellence Award

 

Region North East

 

Total academy – Gold

 

Region North West

 

Maxwell Melia Academy – Gold

EyeCandy Salon and Training – Silver

Jodie Ferrari Makeup Academy Ltd – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Pro Level Beauty – Gold

Jodie whitehead sheffield beauty academy – Silver

Sun Room Clinic Training – Bronze

 

Region West Midlands

 

The Secret Retreat Beauty School – Gold

MKM Cosmetics – Gold

Ooh Lala academy – Silver

Sansuri Training Ltd – Silver

Arch Define Cosmetics Academy – Bronze

Premier beauty & training academy – Bronze

 

Region East Midlands & East of England

 

Jenna Leigh Training Academy – Gold

Glam Lashes by Marta Academy – Bronze

 

Region London

 

Aesthetic Practitioner Academy – Gold

KBH Training Academy – Silver

 

Region South East

 

AndiB’s Beauty Training – Gold

Flawless Lashes by Loreta – Silver

new horizons Independent Training Academy – Bronze

 

Region South West

 

Bristol Nail and Beauty Training School Ltd – Gold

The Boutique Training Academy – Gold

The Wiltshire School of Beauty and Holistic Therapy – Silver

BeautyBoo  Training Academy – Bronze

 

Regions Northern Ireland & Wales

 

Always Bonita beauty – Gold

Jane Bryan Beauty Training Academy – Silver

Taylored For You Academy – Bronze

 

National Winner The Secret Retreat Beauty School

 

 

Congratulations to All Our Winners of Junior Stylist of the Year

 

From Across the Board

 

Shannon – Hairlounge 47 – Gold

Martina – The Boutik – Silver

Phebe – Hair By Phe – Bronze

 

National Winner – Shannon – Hairlounge 47

 

Congratulations to All Our Winners of Apprentice of the Year

 

From Across the Board

Bethany – Meraki Hair Lounge – Gold

Stephanie – The Nail and Tanning Studio – Gold

Tyla – Beautylicious Spa Limited – Gold

Elle May – The Salon – Silver

Alice – Beautylicious – Silver

Olivia – Little Luxury – Silver

Birdie – Split n Polish – Silver

Kerri – The Hutt Salon – Silver

Georgia – Beau Boutique – Bronze

Rachel – Trish brown hairdressing – Bronze

Bobbi – The Bank Hairdressing – Bronze

Sophie – Laura’s Beautique – Bronze

 

National Winner – Bethany – Meraki Hair Lounge

 

Hair Related Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Salon of the Year

 

Region North East

 

April Egan Hairdressing – Gold

Madame Hair – Silver

The Bank Hairdressing – Silver

Two Moons Hairdressing Nunthorpe – Bronze

Trish Brown Hairdressing – Bronze

 

Region North West

 

Copper31 – Gold

Creme de la Creme hair boutique – Silver

 

Region Yorkshire

 

creative hair by laura – Gold

Kay Binnersley Hair – Silver

Rosa Massimo – Bronze

 

Region West Midlands

 

The Hair Taylor – Gold

RUBIX SALON – Silver

Chloes Hair Studio – Bronze

Cleavers Hair Design – Bronze

 

Region East Midlands

 

Lizzies Hair Extensions – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

Kings and Queens – Silver

The little hair studio – Silver

Cocco Salon – Bronze

 

Regions South East & South West

 

Cabello Hair and Beauty – Gold

The Annexx – Gold

Indulge – Silver

Hair Ministry Ltd – Silver

Platinum Rose Hair and Beauty – Bronze

Kerryanns hairdressers – Bronze

 

Region Wales

 

Luxe Salon – Gold

Headworks – Silver

 

Region London & East of England

 

Elements – Gold

Hair Art Lounge – Silver

 

National Winner – Copper31

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Stylist of the Year

 

Region Scotland

 

Kristeen – Kirsteen Boyd Hair – Gold

Sharon – Hilton’s Hair and Beauty – Silver

Fea Sharon – Ego Hair Design – Bronze

 

Regions North East & North West

 

Amanda – Amber Rouge Hairdressing – Gold

Joanne – Sirens Hair and Beauty – silver

Gemma – Promise Hair Design – Bronze

 

Region Yorkshire & West Midlands

 

Laura – creative hair by laura – Gold

Bobbee – Hair by Bobbee – Silver

 

Region East Midlands

 

Lily Anna – Kings and Queens Hairdressing – Gold

 

Regions South East & London

 

Ivana – Hair Art Lounge – Gold

Sophie – Phie’s Salon – Silver

 

Region East of England

 

Emily – Hairlounge47 – Gold

Estelle – Bloom Beauty, Hair & Education – Gold

Janine – QL – Silver

Lu – QL – Silver

Nicky – The Little Hair Beautique – Bronze

 

 

Region South West & Wales

 

Fern – Mirror Mirror Hair & Beauty Salon LTD – Gold

Martine – Demoda Organic Hair & Beauty – Silver

Becky – The Boutik – Bronze

Paige – Hair by Paige Ranger – Bronze

 

National Winner Fern – Mirror Mirror Hair & Beauty Salon Ltd

 

Congratulations to All Our Winners of Mobile Hairdresser of The Year

 

From Across the Board

 

Mathew – Mathew’s hair by design – Gold

Beccy – Hair by Beccy – Gold

Katie – Katie Robbins Hair – Silver

Jo – Joanne Turner Hair – Silver

Alison – Alison’s Hair & Beauty – Silver

Alice – Alice Elizabeth Mobile Hairdressing – Bronze

Samantha – Samantha’s – Bronze

 

National Winner Mathew – Mathew’s Hair by Design

 

Congratulations to All Our Winners of Colour Technician of the Year

 

Region Scotland

 

Margaret – Eclipz Hair Design – Gold

Sharon – Hilton’s Hair and Beauty – Silver

Joanna – Ego hair Design – Bronze

 

Region North West

 

Emma – EMV Hairdressing – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Gold

Holly – Holly Jayne Hair Establishment – Silver

Martyna – Hair by Martyna Grant – Silver

Jennifer – Hair By Jennifer – Bronze

Nicola – Holly Jayne Hair Establishment – Bronze

 

 

Region North East

 

Joanne – Sirens Hair and Beauty – Gold

 

 

Region East Midlands

 

Danielle – Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

David – Kings and Queens Hairdressing – Silver

 

 

Regions Yorkshire and West Midlands

 

Megan – Megan’s Place – Gold

Emily – Rubix Salon – Silver

Kay – Kay 4 Kuts – Silver

Rosa – Rosa Massimo – Bronze

 

 

Region South East

 

Abbie – Unit Four Hair Colour Specialists – Gold

Hannah – Studio26 – Silver

Becky – The Strand Ltd – Bronze

 

 

Regions East of England & London

Janine – QL – Gold

Lu – QL – Silver

Karolina – Inspiration Hair Art – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Luke – Headquarters hair Design – Gold

Paige – Hair by Paige Ranger – Silver

 

National Winner Steven – Steven Austin Hair Artist

 

Congratulations to All Our Winners of Barbershop of the Year

 

From Across the Board

Mister barber LTD – Gold

Whitehead & Booth Barbers – Gold

Kevin Junior Barbers – Silver

Capello Barbers – Bronze

 

National Winner Mister Barber Ltd

 

Congratulations to All Our Winners of Best Bridal/Special Occasion Hair Stylist of the Year

 

Region Scotland

 

Lorraine – She is Beauty – Gold

Kristeen – Kirsteen Boyd Hair – Silver

 

 

Region East Midlands

 

Kelly – Kelly Skelton-Ruth – Hair Extension & Bridal Specialist – Gold

Harriet – The Lounge Ashbourne – Silver

 

Region Yorkshire

 

Katie – Katie Robbins Hair – Gold

Jade – Flourish Hairdressing – Silver

 

Region South West

 

Haley – Pearl’s Pin-up Parlour – Gold

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Silver

 

Region South East

 

Annette – Elegance Bridal Coiffure – Gold

Charlotte – The Annexx – Silver

Kellie – Bridezilla – Silver

 

National Winner – Annette – Elegance Bridal Coiffure

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Extension Specialist of the Year

 

Regions North East, North West & Northern Ireland

 

Emma – Meraki Hair Lounge – Gold

Ashley – Ace Boutique – Gold

Joanne – Joanne Fox Hair Extensions – Silver

Cassie – Cassie Watson Hair Extensions – Silver

Kirrin – Strand Hair Extensions – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Kayleigh – Kayleigh Jane Extensions – Gold

Beth – Beth Hairdressing & Hair Extensions – Gold

Jenna – Locks of love by Jenna – Silver

Rachel – Glossy Locks – Silver

Claire – Claire Wareham Hair & Beauty – Bronze

Lucy – lucys hair extensions – Bronze

Olivia – Olivia Turner hair Extensions – Bronze

 

Regions East Midlands & West Midlands

 

Lizzie- Lizzies Hair Extensions – Gold

Bernadette -Beaut Hair Extensions  – Gold

Julie – Number one bespoke hair and beauty – Silver

Kelly – Kelly Skelton-Ruth – Hair Extension Specialist – Silver

Sophia – Sophia Olivia – Bronze

 

Regions London & East of England

 

Amy – Amys Locks Ltd – Gold

Nicola – LVE Locks – Gold

Deimante – Deimante Hair Extensions – Silver

Patrycja – Hair Definition – Bronze

 

Region South East

 

Kathryn Harvey-Smith Hair Enhancement Clinic – Gold

Kerry – KB Hair Extensions – Silver

Roisin – Smart Hair Extensions – Bronze

 

Region South West

 

Emma – Bcreative Hair – Gold

Yvonne – Hair extensions cornwall – Silver

Gemma – GGs hair extensions – Silver

Martine – Demoda Organic Hair & Beauty (Redruth) Ltd – Bronze

 

National Winner Kathryn – Harvey Smith Hair Enhancement Clinic

 

Beauty Related Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Beauty Salon of the Year

 

Regions North East & North West

 

Split n polish – Gold

Beauty Queen – Gold

The Beauty Loft by Amy Pierce – Silver

Bodyessence Beauty – Bronze

Lucy Holistic Skin Clinic – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Opium Beauty – Gold

Ever Pretty Beauty Studio – Silver

 

Regions West Midlands & Wales

 

Fussy Cow – Gold

MB BEAUTY – Gold

Pure Emporium Ltd – Silver

Inner Peace Wellness – Bronze

Luxe Salon – Bronze

 

Region East Midlands

 

Simpsons City Centre Champagne Nail and Beauty Salon – Gold

Bliss Beauty Therapy – Silver

Beauty box – Bronze

 

Regions South East & London

 

27 Two 6 Beauty – Gold

La Belle Jolie – Gold

The Nail & Body Boutique – Silver

Utopia Beauty Salon – Silver

Ana Harmony Beauty Salon – Silver

Beauty by Rajni – Bronze

Emma’s Foot Care & Beauty Salon – Bronze

 

Region South West

 

Beautylicious Spa Limited – Gold

Beauty box waxing boutique – Silver

The Treatment Room Guernsey – Bronze

Beautylicious – Bronze

 

 

Congratulations to All Our Winners of Beauty Therapist of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Angelina – The Heavenly Touch – Gold

Leanne – Beauty by Leanne Musselburgh – Silver

Lucy – Lucy Holistic Skin Clinic – Bronze

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Region North East

 

Lucy – Novellus Beauty – Gold

Victoria – Skin so Luxe – Silver

 

Region Yorkshire

 

Helen – Velvet Beauty Studio – Gold

Laura – Laura’s Beautique – Silver

Emma – Emma Walker Beauty & Training – Bronze

 

Regions West Midlands & Wales

 

Natasha – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Charlotte – Creations by Charlotte – Silver

Caroline – The Little Pamper Company – Bronze

Emma – The Beauty Lounge Tettenhall – Bronze

 

Region South West

 

Natalie – Beauty Box Waxing boutique – Gold

Lauren – Beauty By Lauren – Silver

 

Regions South East & London

 

Michaela – Moroccan Rose – Gold

Andrea AndiB’s Beauty Therapies – Silver

Sadiah – Amor Beauty – Bronze

 

Region East of England

 

Fiona – Dollyblue Beauty and Advanced Aesthetics – Gold

Nicky – The Little Hair Beautique – Silver

 

National Winner – Michaela – Moroccan Rose

 

Congratulations to All Our Winners of Nail Technician of the Year

 

Region Scotland

 

Sarah – S k International Award Winning Nail Artist – Gold

Aleasha – Aleasha’s Nails – Silver

Sabina – Nails by Sabina N. – Bronze

 

Region North East

 

Kirrin – Blush salon and academy – Gold

 

Region North West

 

Alison – Decadence Nails & Beauty – Gold

Maria – Maria Corke Nail Artist – Silver

Amy – The Beauty Loft – Silver

Shakila – Split n Polish – Bronze

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Diane – Creative Nails and Brows – Gold

Jodie – Beau boutique – Gold

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty & Training – Silver

Charlotte – Lotties Nails at Lavish – Silver

Georgia – Opium Beauty – Silver

Lizzie – All that sparkles/Cuticles – Silver

Chelsea – Nails by Chelsea – Bronze

Samantha – The little nail Bar – Bronze

Hannah – Opium Beauty – Bronze

 

Region Wales

 

Kristie – Fussy Cow – Gold

Natalie – Smooch nails and beauty – Silver

 

Region South West

 

Amber-Jane – The Little Beauty House – Gold

Lauren – Lauren McBride Nail Artist – Gold

Becci – The Boutik – Silver

Laura – Hidden – Bronze

 

Regions South East & London

 

Jodie – Jodie Morris Nails – Gold

Debbie – Lioness Paw – Silver

Linh – Nail Land London – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Rachel – Rachel’s nail & Beauty Parlour – Gold

Faye – Bloom Beauty, Hair & Education – Gold

Carina – House of nails – Silver

Megan – Km hair and beauty ltd – Bronze

 

National Winner Lauren – Lauren McBride Nail Artist

 

Congratulations to All Our Winners of Aesthetic Salon of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

Radiant Living – Gold

Novellus Aesthetics – Gold

Renew Skincare – Silver

Dermal Elite Ltd – Silver

Charlotte Louise aesthetics – Bronze

Elite Aesthetics – Bronze

Bob & Betty Aesthetics – Bronze

 

Regions Yorkshire, East Midland & West Midlands

Ooh Lala – Gold

MKM Cosmetics – Gold

Beauty box – Silver

The Face Clinic Hessle – Silver

Acut Above The Rest – Bronze

 

Regions South East & South West

Update Aesthetics – Gold

Christchurch Derma Spa – Silver

Positive Skin Clinic – Silver

Elite Enhancements – Bronze

Rachel Stagg Aesthetics – Bronze

 

National Winner – Radiant Living

 

Congratulations to All Our Winners of Semi-Permanent Make-Up Artist of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

 

Jo – Jo Evans Permanent Makeup – Gold

Emma – Medicare Cosmetics – Gold

Victoria – Victorious Beauty – Silver

Aleksandra – Eye and Brow Clinic – Bronze

Sheila – Dermafinity Permanent Cosmetics. – Bronze

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Marie – MKM Cosmetics – Gold

Paige – Paige Lloyd SPMU – Silver

Lindsay – Lindsay Lambert SPMU Specialist – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Gold

Kimberley – Beauty box – Silver

Jody – Jody Knight Perfection in Beauty – Bronze

 

Region South East

 

Kayley – Brows on Point Permanent Makeup – Gold

Emily – Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio – Silver

Vikki – Vikki Clark permanent makeup – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Lauren – Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up – Gold

Claire – Clara Bella Beauty – Silver

Emily – Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio – Bronze

Anna – Anna Cooper – Bronze

 

National Winner Lauren – Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up

 

Congratulations to All Our Winners of Nail Salon/Bar of the Year

 

Regions Scotland & North East

 

S K Abbott Nail Artist – Gold

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Creative Nails and Brows – Gold

Liquid & Lashes – Silver

Tantalize (Trudy Hickman) – Bronze

 

Region East Midlands

 

The Nail and Tanning Studio – Gold

Notts Nails & Beauty – Silver

 

Region South East

 

Kerryanns beauty – Gold

 

Regions London & East Of England

 

Revolution Beauty Clinic ltd – Gold

TOWNHOUSE – Silver

Nail Land London – Bronze

 

Region South West

 

Hidden – Gold

 

National Winner – Creative Nails and Brows

 

 

Congratulations to All Our Winners of Massage Therapist of the Year

 

Region North West

 

Olivia THE SPA @ Blackpool FC Hotel – Gold

Angelina – The Heavenly Touch – Silver

Rachel – Muscle Rejuvenation (Kathryn Elizabeth Hair and Beauty) – Silver

Amy – Holly Jayne Hair Establishment/Divinity – Bronze

Sarah – Total Perfection Beauty – Bronze

 

Regions Scotland, North East, Yorkshire & West Midlands

 

Debbie – Align Complementary Therapies – Gold

Nicola – inner peace wellness – Gold

Marion- Westfield Day Spa – Silver

Claire – Healing Flow Clinic – Silver

Laura – Laura’s Beautique – Bronze

Deanna – Stockton Spiritual & Holistic Healing Centre – Bronze

 

Region Wales

 

Janie – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Carina – Pampered Retreat – Silver

 

Regions South West & South East

 

Julie – Holistic Zone – Gold

Janine – Tranquil Soul Beauty Therapies – Silver

Emma – Emma’s Foot care & Beauty Salon – Bronze

 

National Winner Julie – Holistic Zone

 

Congratulations to All Our Winners of Day Spa of the Year Sponsored by Spa Find!

 

From Across the Board

 

The Signature Spa – Gold

Westfield Day Spa – Gold

Vita SkinSpa – Silver

Simpsons Boutique Spa – Silver

 

National Winner Westfield Day Spa

 

 

Congratulations to All Our Winners of Best Lash Bar Award

 

From Across the Board

 

Liquid & Lashes – Gold

Beauty by Chelle/ Michelle Ellis Lash Artist & Trainer – Gold

Forever Gorgeous Beauty – Silver

IblinQ hair and beauty – Bronze

 

National Winner Liquid & Lashes

 

Congratulations to All Our Winners of Lash specialist of the Year

 

Regions Scotland & North East

 

Helen – Sirens Hair and Beauty – Gold

Kerri – Lashes by Kerri Callan – Silver

Amanda – Bodyessence – Silver

Ellie – Elle Lash Specialist & Training Academy – Bronze

 

Region North West

 

Angelina – The Heavenly Touch – Gold

Kerry – Tantalize beauty clinic – Silver

 

Region Yorkshire

 

Sam – Vibe Aesthetics Beauty & Training – Gold

Karen – Pro Level Beauty – Silver

Diane – LBD Lashes by Diane – Silver

Kirstie – Beau Boutique – Bronze

 

Regions East Midlands & South East

 

Charlotte – Forever Gorgeous Beauty – Gold

Laura – Tranquility Lash & Beauty – Silver

Becky – Blissimo Beauty – Silver

Tara – Acut above The Rest – Bronze

 

Regions East of England & London

 

Yasmin – Yasmin’s Hair and Beauty – Gold

Marta – Glam Lashes by Marta Academy – Silver

Ewelina – Ewii Beauty Salon & Academy – Silver

Susanna – Brentwood Lash Room – Bronze

 

Region South West

 

Becci – The Boutik – Gold

Reah – A Touch of Beauty By Ree – Silver

Lauren Beauty By Lauren – Bronze

 

National Winner Helen – Sirens Hair and Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Brow specialist of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

 

Samiya – The Beauty Lounge, Garston – Gold

Nylla – Afreens Fashion & Beauty – Silver

Chandelle – Brows n Beauty by Chandelle – Bronze

 

Regions Yorkshire, West Midlands & East Midlands

 

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty and Training – Gold

Emma – Renuvo Beauty – Silver

Marketa – Philosophy of Beauty – Silver

Angela – Birds of Beauty Parlour – Bronze

Karen – Pro Level Beauty – Bronze

Elizabeth – Elizabeth Healy Beauty – Bronze

 

 

Regions East of England & South East

 

Cheryl – Cheryl Williams Lashes & Beauty – Gold

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Silver

Marta – Glam Lashes by Marta Academy – Silver

Emily – Emma’s footcare & Beauty Salon – Bronze

 

 

Regions South West & Wales

 

Elaine – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Amber-Jane – The Little Beauty House – Silver

Reah – A touch of beauty by ree – Bronze

Kristie – Fussy Cow – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Make-Up Artist of the Year

 

From Across the Board

 

Victoria – Victoria Marley Makeup and Hair – Gold

Gabriela – Gabriela Film and Tv Mua – Gold

Sufiah – Sufiah Makeup Artistry – Gold

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Silver

Mary – Makeup By Mary – Silver

Nikki – Nikki Bright MUA – Bronze

Victoria – Victoria forrester makeup, lash & brow artist – Bronze

Lyndsey Lyndsey Morgan Make Up – Bronze

 

National Winner Gabriela – Gabriela Film and TV MUA

Congratulations to all our winners from the British Hair and Beauty Awards 2020!  

 

New Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Barber of the Year

 

From Across the Board

 

Adam – Mister barber LTD – Gold

Alan – Whitehead and Booth Barbers – Gold

Tom – Tom Baxter Hair – Silver

Cameron – Whitehead & booth barbers – Silver

Mateusz – Mint Bournemouth Barbers – Silver

 

National WINNER – Alan – Whitehead and Booth Barbers

 

Congratulations to All Our Winners of Tanning Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Nancy – Tanfastic – Gold

Rosie -Rose & Caramel – Gold

Ceri – The Tan Boutique Ltd – Silver

Madame Tan – Silver

Jennifer – Spray & Glo Tanning Beauty Salon – Silver

Natalie – Luxe Avenue  – Bronze

Amanda – Bodyessence Beauty – Bronze

 

National Winner Rosie – Rose & Caramel

 

Congratulations to All Our Winners of Creative Artist of the Year (Hair, Nails or Beauty)

 

Regions Scotland & Northern Ireland

 

Ashely – Ace Boutique Bespoke Wigs – Gold

Sarah – SK International Award Winning Nail Artist – Silver

Adina – Chic Studio – Bronze

 

Region North East

 

Marie Glitz Hair Salon – Gold

 

Regions North West & Yorkshire

 

Diane – Creative Nails and Brows Training Academy – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Gold

Kirstie – Beau boutique – Silver

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Regions East Midlands, London & East of England

 

Theo – Exilian Studios Limited – Gold

Lily Anna – Kings and Queens Hairdressing – Silver

Cheryl – Cheryl Williams Lashes & Beauty – Silver

Linh – Nail Land London – Bronze

 

Region South East

 

Abbie – Unit four hair colour specialists – Gold

Carina – House of Nails – Silver

Sophie – Phie’s salon – Bronze

 

Region South West

 

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Gold

Becci – The Boutik – Silver

Paige – Hair by Paige Ranger – Silver

Beccy – Hair by Beccy – Bronze

Stacey – Bohemia Salon – Bronze

 

Region Wales

 

Natalie – Smooch Nails and Beauty – Gold

 

National Winner Theo – Exilian Studios Limited

 

Congratulations to All Our Winners of Microdermabrasion Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Rhianne – Bee Beautiful – Gold

Natalie – Beauty Box Glos – Silver

Emily – Beautylicious Spa Limited – Bronze

 

National Winner  Rhianne – Bee Beautiful

 

Congratulations to All Our Winners of Microblading Expert of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Maria – Split N Polish – Gold

Janine – Hollywood Hair, Beauty and Barbering – Silver

Gemma – Gem Precision Beauty – Silver

Maya – MS Beauty & Aesthetics – Bronze

Aleksandra – Eye and Brow Clinic – Bronze

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Sally – Microblading Brows by Sally Jo – Gold

Natalia – Natalie Lane Microblading and Makeup – Silver

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty & Training – Silver

Emma – The Beauty Lounge Tettenhall – Bronze

Aimee – Aimee B Beauty – Bronze

Juliana – TWINS. Salon – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Kimberley – Beauty Box – Gold

Lu – QL – Silver

Amy – ASM Beauty – Bronze

 

 

Region South East

 

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Gold

Lianne – Lily Rose Beauty Clinic – Silver

Tia – Hair Ministry Ltd – Silver

Melanie – Hybrid Makeup – Bronze

Kirby – Kirby Evans Cosmetic Tattoo and laser – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Jemma – Jemma James eyebrows – Gold

Ffion – The little Wren – Silver

Holly-Ellen – Oasa Rosa Aesthetics – Bronze

 

National Winner – Maria – Split N Polish

 

 

 

 

 

Congratulations to All Our Winners of Waxing Expert of the Year

 

From Across the Board

 

Elaine – Elaine’s Beautique – Gold

Nancy – Tanfastic – Gold

Emma – Opium Beauty – Silver

Helen – Velvet Beauty Studio – Silver

Natalie – Beauty Box – Silver

Michelle – Cocco Salon – Silver

Lexi – Sirens Hair and Beauty – Bronze

Sadiah – Amor Beauty – Bronze

Rajni – Beauty by Rajni – Bronze

 

National Winner Nancy – Tanfastic

 

 

Congratulations to All Our Winners of Employee of the Year

 

From Across the Board

 

Adam – Tangles Hair Studio – Gold

Daisy – The Annex Ltd – Gold

Mollie – The Strand Ltd – Silver

Charlie – Acut Above the Rest – Silver

Zoe – NewU Professional Hairdressing – Bronze

Francesca – The Bank Hairdressing – Bronze

 

National Winner Adam – Tangles hair Studio

 

Congratulations to All Our Winners of Skin Specialist of the Year

 

From Across the Board

 

Helen – Sirens Hair and Beauty – Gold

Helen – Velvet Beauty Studio – Gold

Rachel – Rachel Stagg Aesthetics – Silver

Amanda – Bodyessence Beauty – Silver

Lucy – Lucy Holistic Skin Clinic- Silver

Fiona – Renew Skincare – Bronze

Kay- Positive Skin Clinic – Bronze

Jade – Norfolk Skin Atelier – Bronze

Abigail – Skin Envy Colchester – Bronze

 

National Winner Helen – Velvet Beauty Studio

 

Congratulations to All Our Winners of Community Champion of the Year

 

From Across the Board

 

Lu – QL – Gold

Daisy – The Annexx – Gold

Rebecca – Morgans hair beauty and wigs – Silver

Rachel – Utopia nails & beauty – Silver

 

National Winner – Lu – QL

 

Congratulations to All Our Winners of Rising Star of the Year

 

From Across the Board

 

Sinead – The hairdresser on the corner – Gold

Joseph – Whitehead and Booth – Gold

Jay – Ego Hair Design – Silver

Lu – QL – Silver

Yasmin – Yasmins Hair and Beauty – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Blowdry Specialist of the Year

 

From Across the Board

 

Sophie – Phies Salon – Gold

Kerry – Kerryanns hairdressers – Gold

Kelly – Kelly Skelton – Hair Extensions & Bridal Specialist – Silver

Gill – In the Pink – Bronze

Lu – QL – Bronze

 

National Winner – Sophie – Phie’s Salon

 

Congratulations to All Our Winners of Self-Employed Individual of the Year

 

From Across the Board

 

Natalie – The Makeover Fairy – Gold

Lizzie – Lizzies Hair Extensions – Gold

Elaine – Elaine’s Beautique – Silver

Andrea – AndiB’s Beauty Therapies and Training – Silver

Holly-Ellen – Oasa Rosa Aesthetics – Silver

Emma – Renuvo Beauty – Bronze

Kay – Beauty Queen – Bronze

Rachel – Rachel Stanton Hairdressing – Bronze

 

National Winner Natalie – The Makeover Fairy

 

Business Categories of 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Entrepreneur of the Year

 

Regions Scotland & Northern Ireland

 

Jodene – She is Beauty – Gold

Joanne – Kings Barber Shop – Silver

Ashley – Ace Boutique – Bronze

 

 

Region North West

 

Kelley – Physique Spraytans

Rosie – Rose & Caramel – Gold

Adam – Mister Barber Ltd – Silver

Danielle – The Secret Salon Academy – Bronze

 

Region Yorkshire & West Midlands

 

Karen – Pro Level – Gold

Jodie – Whitehead & Booth Ltd – Gold

Rachel – utopia nails & beauty – Silver

Leigh – Beautique Hair and Beauty – Silver

Kayleigh – Kayleigh Jane Extensions – Bronze

 

Region East Midlands & East of England

 

Wasif – HairLounge47 – Gold

Lu – QL – Gold

Jade – Acut Above the Rest – Silver

Lizzie – Lizzies Hair Extensions – Silver

Anjalee – Anjalee laser beauty and spa – Bronze

 

Region London

 

Theodore – Exilian Studios Limited – Gold

Samantha – Aesthetic Practitioner Academy – Silver

 

Regions South East & South West

 

Laura – Laura Bell Salon and Training Academy – Gold

Nikki – Vita Skin Spa – Silver

 

National Winner – Wasif HairLounge47

 

 

Congratulations to All Our Winners of Lifetime Achievement Award

 

From Across the Board

 

Michaela – Moroccan Rose – Gold

Jodie – Beau boutique. Whitehead & booth.sheffield beauty – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Silver

Natalie – Beauty Box – Silver

Lizzie – Lizzie’s Hair Extensions – Bronze

Nicola – The Boutique Salon & Academy – Bronze

 

National Winner  Jodie – Beau Boutique. Whitehead & Booth Sheffield Beauty Academy

 

Congratulations to All Our Winners of Manager of the Year

 

From Across the Board

 

Emma – Opium Beauty – Gold

Caroline – HairLounge47 – Gold

Danielle – Mason Avenue Hair and Beauty – Silver

Carla – Ego Hair Design – Bronze

 

National Winner Emma – Opium Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Employer of the Year

 

From Across the Board

 

Flawless Lashes by Loreta – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

Gill – In the Pink – Silver

Nikki – Vita Skin Spa – Silver

Nicola – Utopia Beauty Salon – Silver

Rosa – Rosa Massimo – Bronze

Cocco Salon – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Excellence in Customer Service

 

Regions North West and Scotland

 

Hair BY Jennifer – Gold

She is Beauty – Gold

Westfield Day Spa – Silver

Hiltons Hair & Beauty – Silver

Urban Beauty Salon – Silver

EyeCandy Salon and Training – Silver

Radiant Living – Bronze

Creme de la Creme hair boutique – Bronze

 

Region North East

 

Skin So Luxe – Gold

Fathiya Khatri Tamara’s Beautique – Gold

Era21Plus – Silver

April Egan Hairdressing – Silver

The Bank Hairdressing – Bronze

Trish Brown Hairdressing – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Elan Salons – Gold

Creative Nails and Brows – Gold

Laura’s Beautique – Gold

Tweek – Silver

DarFin Hair & Beauty – Silver

Creative hair by laura – Silver

Fusion hair co – Bronze

Flourish Hairdressing – Bronze

 

Region West Midlands

 

Anthony John Salons Ltd – Gold

MKM Cosmetics – Silver

Pure Emporium Ltd – Bronze

 

Region East Midlands

 

Cocco Salon – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

M&N and Company – Silver

Simpsons Boutique Spa – Silver

The Nail and Tanning Studio – Bronze

Lizzie’s Hair Extensions – Bronze

 

Regions East of England & London

 

Elements – Gold

Anjalee Laser Beauty & Spa – Silver

Flawless Lashes by Loreta – Silver

The Tan Boutique Ltd – Bronze

Aesthetic Practitioner Academy – Bronze

Hair art Lounge – Bronze

 

Region South East

 

The Signature Spa – Gold

Utopia Beauty Salon – Silver

The Vintage Avenue – Silver

Beautiful You – Silver

Tranquil Soul Beauty Therapies – Bronze

Brows on Point Permanent Makeup – Bronze

In the pink – Bronze

Indulge – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Tanfastic – Gold

Vita Skin Spa – Silver

Beauty Box waxing boutique – Bronze

Beautylicious – Bronze

Region Wales

 

Alice Elizabeth Mobile Hairdressing – Gold

Elaines Beauty Spot – Silver

 

National Winner She is Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Top Rated Salon of the Year

Region Scotland

 

Westfield Day Spa – Gold

Hiltons Hair & Beauty – Silver

 

Regions North West, North East & Yorkshire

 

Urban Beauty Salon – Gold

Flourish Hairdressing – Silver

 

Regions East Midlands

 

Cocco Salon – Gold

Erika’s Beauty – Gold

The Beauty Refinery – Silver

Simpsons City Centre Champagne Nail and Beauty Salon – Silver

Bliss Beauty Therapy – Bronze

Beauty box – Bronze

 

 

Region West Midlands

 

The Beauty Lounge Tettenhall – Gold

Pure Emporium Ltd – Silver

Nicer Hair Salon – Silver

Tangles Hair Studio – Bronze

 

Region South East

 

Unit four hair colour specialists – Gold

Utopia Beauty Salon – Silver

Indulge – Silver

Cabello hair and beauty – Bronze

Russell James Salon – Bronze

 

Region South West

 

Bohemia Salon – Gold

Beauty Box waxing boutique – Gold

Profile Hair and Beauty – Silver

Simply Beautiful – Bronze

 

 

Regions London & East of England

 

Sherry’s Salon – Gold

Hair Art Lounge – Silver

 

National Winner Unit Four Hair Colour Specialists

 

Congratulations to All Our Winners of Best Workplace Environment

 

Region North West

 

Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Gold

Split n Polish – Silver

 

Region North East

 

April Egan Hairdressing – Gold

 

Regions East Midlands, West Midlands & Yorkshire

 

RUBIX SALON – Gold

Bliss Beauty Therapy – Silver

Mason Avenue Hair and Beauty – Bronze

cocco salon – Bronze

 

RegionS South East & London

 

Brows on Point Permanent Makeup – Gold

Indulge – Silver

Hair By Chrissie – Silver

The strand ltd – Silver

Kerryanns hairdressers – Bronze

In the pink – Bronze

 

Region South West

 

JD Hair – Gold

Beautylicious – Silver

 

National Winner – Brows on Point Permanent Makeup

 

Congratulations to All Our Winners of Best New Business (Open Less than Five Years)

 

Region Scotland

 

Elaine’s Beautique – Gold

 

Region North East

 

Madame Tan – Gold

The hairdresser on the corner – Silver

Bellissimo beauty – Bronze

 

Region North West

 

Mister barber ltd – Gold

THE SPA @ Blackpool FC Hotel – Gold

Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Silver

Hair by Martyna Grant – Silver

Kevin Junior Barbers – Silver

Bob & Betty Aesthetics – Bronze

Aesthetically Aurora – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Lindsay Lambert Training Academy – Gold

The Salon – Silver

Flourish Hairdressing – Bronze

Elan Salons – Bronze

 

Region West Midlands

 

Be you hair – Gold

The Beauty Lounge Tettenhall – Silver

 

Region East Midlands

 

Erika’s Beauty – Gold

BHE Salon – Silver

LE BÓN HAIR – Bronze

 

Region East of England

 

The Little Hair Beautique – Gold

Norfolk Skin Atelier – Silver

 

Region London

 

Hair Art Lounge – Gold

Aesthetic Practitioner Academy – Silver

Nail Land London – Bronze

 

Region South East

 

Cabello hair and beauty – Gold

Unit four hair colour specialists – Silver

Emma’s Foot Care & Beauty Salon – Silver

Kelly’s House of Beauty – Silver

True Beauty Studio – Bronze

Kerryanns beauty – Bronze

 

Region South West

 

JD Hair – Gold

Alchemy Hair Salon – Silver

Studio 11 – Silver

Bcreative Hair – Bronze

 

National Winner The Spa @ Blackpool FC Hotel

 

Congratulations to All Our Winners of Best Marketing Sponsored and Judged by BoostMYsalon

 

From Across the Board

 

Ego hair design – Gold

Indulge – Silver

Hiltons hair & Beauty – Silver

Hair Ministry Ltd – Bronze

QL – Bronze

Opium Beauty – Bronze

Unit four hair colour specialists – Bronze

Fusion hair co – Bronze

 

National Winner Ego Hair Salon

 

Congratulations to All Our Winners of Hair and Beauty Salon of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Holly Jayne Hair Establishment – Gold

Hilton’s Hair Beauty – Silver

The Secret salon academy – Bronze

 

Region North East

 

Sirens Hair and Beauty Salon – Gold

The makeover fairy – Gold

Era21Plus – Silver

Queen of Hearts Luxury Hair & Beauty Salon – Silver

Hollywood hair and beauty – Bronze

ColourLine Hair and Beauty – Bronze

 

Regions West Midlands & Yorkshire

 

Kuki Hair and Beauty Spa – Gold

The Hutt Salon – Silver

Redz Hair & Beauty – Bronze

 

Region East Midlands

 

M&N and Company – Gold

The Lounge Ashbourne – Silver

BHE Salon – Bronze

 

Regions London, East of England and South East

 

Creations Hair and Beauty – Gold

QL – Gold

Simply beautiful – Silver

Bloom Beauty, Hair & Education – Silver

Sherry’s Salon – Bronze

 

Region South West & Wales

 

The Boutik – Gold

Laura Bell Salon – Silver

Profile Hair & Beauty – Bronze

 

National Winner QL

 

Training and Learning Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Training Centre of Excellence Award

 

Region North East

 

Total academy – Gold

 

Region North West

 

Maxwell Melia Academy – Gold

EyeCandy Salon and Training – Silver

Jodie Ferrari Makeup Academy Ltd – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Pro Level Beauty – Gold

Jodie whitehead sheffield beauty academy – Silver

Sun Room Clinic Training – Bronze

 

Region West Midlands

 

The Secret Retreat Beauty School – Gold

MKM Cosmetics – Gold

Ooh Lala academy – Silver

Sansuri Training Ltd – Silver

Arch Define Cosmetics Academy – Bronze

Premier beauty & training academy – Bronze

 

Region East Midlands & East of England

 

Jenna Leigh Training Academy – Gold

Glam Lashes by Marta Academy – Bronze

 

Region London

 

Aesthetic Practitioner Academy – Gold

KBH Training Academy – Silver

 

Region South East

 

AndiB’s Beauty Training – Gold

Flawless Lashes by Loreta – Silver

new horizons Independent Training Academy – Bronze

 

Region South West

 

Bristol Nail and Beauty Training School Ltd – Gold

The Boutique Training Academy – Gold

The Wiltshire School of Beauty and Holistic Therapy – Silver

BeautyBoo  Training Academy – Bronze

 

Regions Northern Ireland & Wales

 

Always Bonita beauty – Gold

Jane Bryan Beauty Training Academy – Silver

Taylored For You Academy – Bronze

 

National Winner The Secret Retreat Beauty School

 

 

Congratulations to All Our Winners of Junior Stylist of the Year

 

From Across the Board

 

Shannon – Hairlounge 47 – Gold

Martina – The Boutik – Silver

Phebe – Hair By Phe – Bronze

 

National Winner – Shannon – Hairlounge 47

 

Congratulations to All Our Winners of Apprentice of the Year

 

From Across the Board

Bethany – Meraki Hair Lounge – Gold

Stephanie – The Nail and Tanning Studio – Gold

Tyla – Beautylicious Spa Limited – Gold

Elle May – The Salon – Silver

Alice – Beautylicious – Silver

Olivia – Little Luxury – Silver

Birdie – Split n Polish – Silver

Kerri – The Hutt Salon – Silver

Georgia – Beau Boutique – Bronze

Rachel – Trish brown hairdressing – Bronze

Bobbi – The Bank Hairdressing – Bronze

Sophie – Laura’s Beautique – Bronze

 

National Winner – Bethany – Meraki Hair Lounge

 

Hair Related Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Salon of the Year

 

Region North East

 

April Egan Hairdressing – Gold

Madame Hair – Silver

The Bank Hairdressing – Silver

Two Moons Hairdressing Nunthorpe – Bronze

Trish Brown Hairdressing – Bronze

 

Region North West

 

Copper31 – Gold

Creme de la Creme hair boutique – Silver

 

Region Yorkshire

 

creative hair by laura – Gold

Kay Binnersley Hair – Silver

Rosa Massimo – Bronze

 

Region West Midlands

 

The Hair Taylor – Gold

RUBIX SALON – Silver

Chloes Hair Studio – Bronze

Cleavers Hair Design – Bronze

 

Region East Midlands

 

Lizzies Hair Extensions – Gold

Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

Kings and Queens – Silver

The little hair studio – Silver

Cocco Salon – Bronze

 

Regions South East & South West

 

Cabello Hair and Beauty – Gold

The Annexx – Gold

Indulge – Silver

Hair Ministry Ltd – Silver

Platinum Rose Hair and Beauty – Bronze

Kerryanns hairdressers – Bronze

 

Region Wales

 

Luxe Salon – Gold

Headworks – Silver

 

Region London & East of England

 

Elements – Gold

Hair Art Lounge – Silver

 

National Winner – Copper31

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Stylist of the Year

 

Region Scotland

 

Kristeen – Kirsteen Boyd Hair – Gold

Sharon – Hilton’s Hair and Beauty – Silver

Fea Sharon – Ego Hair Design – Bronze

 

Regions North East & North West

 

Amanda – Amber Rouge Hairdressing – Gold

Joanne – Sirens Hair and Beauty – silver

Gemma – Promise Hair Design – Bronze

 

Region Yorkshire & West Midlands

 

Laura – creative hair by laura – Gold

Bobbee – Hair by Bobbee – Silver

 

Region East Midlands

 

Lily Anna – Kings and Queens Hairdressing – Gold

 

Regions South East & London

 

Ivana – Hair Art Lounge – Gold

Sophie – Phie’s Salon – Silver

 

Region East of England

 

Emily – Hairlounge47 – Gold

Estelle – Bloom Beauty, Hair & Education – Gold

Janine – QL – Silver

Lu – QL – Silver

Nicky – The Little Hair Beautique – Bronze

 

 

Region South West & Wales

 

Fern – Mirror Mirror Hair & Beauty Salon LTD – Gold

Martine – Demoda Organic Hair & Beauty – Silver

Becky – The Boutik – Bronze

Paige – Hair by Paige Ranger – Bronze

 

National Winner Fern – Mirror Mirror Hair & Beauty Salon Ltd

 

Congratulations to All Our Winners of Mobile Hairdresser of The Year

 

From Across the Board

 

Mathew – Mathew’s hair by design – Gold

Beccy – Hair by Beccy – Gold

Katie – Katie Robbins Hair – Silver

Jo – Joanne Turner Hair – Silver

Alison – Alison’s Hair & Beauty – Silver

Alice – Alice Elizabeth Mobile Hairdressing – Bronze

Samantha – Samantha’s – Bronze

 

National Winner Mathew – Mathew’s Hair by Design

 

Congratulations to All Our Winners of Colour Technician of the Year

 

Region Scotland

 

Margaret – Eclipz Hair Design – Gold

Sharon – Hilton’s Hair and Beauty – Silver

Joanna – Ego hair Design – Bronze

 

Region North West

 

Emma – EMV Hairdressing – Gold

Steven – Steven Austin Hair Artist – Gold

Holly – Holly Jayne Hair Establishment – Silver

Martyna – Hair by Martyna Grant – Silver

Jennifer – Hair By Jennifer – Bronze

Nicola – Holly Jayne Hair Establishment – Bronze

 

 

Region North East

 

Joanne – Sirens Hair and Beauty – Gold

 

 

Region East Midlands

 

Danielle – Mason Avenue Hair and Beauty – Gold

David – Kings and Queens Hairdressing – Silver

 

 

Regions Yorkshire and West Midlands

 

Megan – Megan’s Place – Gold

Emily – Rubix Salon – Silver

Kay – Kay 4 Kuts – Silver

Rosa – Rosa Massimo – Bronze

 

 

Region South East

 

Abbie – Unit Four Hair Colour Specialists – Gold

Hannah – Studio26 – Silver

Becky – The Strand Ltd – Bronze

 

 

Regions East of England & London

Janine – QL – Gold

Lu – QL – Silver

Karolina – Inspiration Hair Art – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Luke – Headquarters hair Design – Gold

Paige – Hair by Paige Ranger – Silver

 

National Winner Steven – Steven Austin Hair Artist

 

Congratulations to All Our Winners of Barbershop of the Year

 

From Across the Board

Mister barber LTD – Gold

Whitehead & Booth Barbers – Gold

Kevin Junior Barbers – Silver

Capello Barbers – Bronze

 

National Winner Mister Barber Ltd

 

Congratulations to All Our Winners of Best Bridal/Special Occasion Hair Stylist of the Year

 

Region Scotland

 

Lorraine – She is Beauty – Gold

Kristeen – Kirsteen Boyd Hair – Silver

 

 

Region East Midlands

 

Kelly – Kelly Skelton-Ruth – Hair Extension & Bridal Specialist – Gold

Harriet – The Lounge Ashbourne – Silver

 

Region Yorkshire

 

Katie – Katie Robbins Hair – Gold

Jade – Flourish Hairdressing – Silver

 

Region South West

 

Haley – Pearl’s Pin-up Parlour – Gold

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Silver

 

Region South East

 

Annette – Elegance Bridal Coiffure – Gold

Charlotte – The Annexx – Silver

Kellie – Bridezilla – Silver

 

National Winner – Annette – Elegance Bridal Coiffure

 

Congratulations to All Our Winners of Hair Extension Specialist of the Year

 

Regions North East, North West & Northern Ireland

 

Emma – Meraki Hair Lounge – Gold

Ashley – Ace Boutique – Gold

Joanne – Joanne Fox Hair Extensions – Silver

Cassie – Cassie Watson Hair Extensions – Silver

Kirrin – Strand Hair Extensions – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Kayleigh – Kayleigh Jane Extensions – Gold

Beth – Beth Hairdressing & Hair Extensions – Gold

Jenna – Locks of love by Jenna – Silver

Rachel – Glossy Locks – Silver

Claire – Claire Wareham Hair & Beauty – Bronze

Lucy – lucys hair extensions – Bronze

Olivia – Olivia Turner hair Extensions – Bronze

 

Regions East Midlands & West Midlands

 

Lizzie- Lizzies Hair Extensions – Gold

Bernadette -Beaut Hair Extensions  – Gold

Julie – Number one bespoke hair and beauty – Silver

Kelly – Kelly Skelton-Ruth – Hair Extension Specialist – Silver

Sophia – Sophia Olivia – Bronze

 

Regions London & East of England

 

Amy – Amys Locks Ltd – Gold

Nicola – LVE Locks – Gold

Deimante – Deimante Hair Extensions – Silver

Patrycja – Hair Definition – Bronze

 

Region South East

 

Kathryn Harvey-Smith Hair Enhancement Clinic – Gold

Kerry – KB Hair Extensions – Silver

Roisin – Smart Hair Extensions – Bronze

 

Region South West

 

Emma – Bcreative Hair – Gold

Yvonne – Hair extensions cornwall – Silver

Gemma – GGs hair extensions – Silver

Martine – Demoda Organic Hair & Beauty (Redruth) Ltd – Bronze

 

National Winner Kathryn – Harvey Smith Hair Enhancement Clinic

 

Beauty Related Categories for 2020

 

Congratulations to All Our Winners of Beauty Salon of the Year

 

Regions North East & North West

 

Split n polish – Gold

Beauty Queen – Gold

The Beauty Loft by Amy Pierce – Silver

Bodyessence Beauty – Bronze

Lucy Holistic Skin Clinic – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Opium Beauty – Gold

Ever Pretty Beauty Studio – Silver

 

Regions West Midlands & Wales

 

Fussy Cow – Gold

MB BEAUTY – Gold

Pure Emporium Ltd – Silver

Inner Peace Wellness – Bronze

Luxe Salon – Bronze

 

Region East Midlands

 

Simpsons City Centre Champagne Nail and Beauty Salon – Gold

Bliss Beauty Therapy – Silver

Beauty box – Bronze

 

Regions South East & London

 

27 Two 6 Beauty – Gold

La Belle Jolie – Gold

The Nail & Body Boutique – Silver

Utopia Beauty Salon – Silver

Ana Harmony Beauty Salon – Silver

Beauty by Rajni – Bronze

Emma’s Foot Care & Beauty Salon – Bronze

 

Region South West

 

Beautylicious Spa Limited – Gold

Beauty box waxing boutique – Silver

The Treatment Room Guernsey – Bronze

Beautylicious – Bronze

 

 

Congratulations to All Our Winners of Beauty Therapist of the Year

 

Regions Scotland & North West

 

Angelina – The Heavenly Touch – Gold

Leanne – Beauty by Leanne Musselburgh – Silver

Lucy – Lucy Holistic Skin Clinic – Bronze

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Region North East

 

Lucy – Novellus Beauty – Gold

Victoria – Skin so Luxe – Silver

 

Region Yorkshire

 

Helen – Velvet Beauty Studio – Gold

Laura – Laura’s Beautique – Silver

Emma – Emma Walker Beauty & Training – Bronze

 

Regions West Midlands & Wales

 

Natasha – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Charlotte – Creations by Charlotte – Silver

Caroline – The Little Pamper Company – Bronze

Emma – The Beauty Lounge Tettenhall – Bronze

 

Region South West

 

Natalie – Beauty Box Waxing boutique – Gold

Lauren – Beauty By Lauren – Silver

 

Regions South East & London

 

Michaela – Moroccan Rose – Gold

Andrea AndiB’s Beauty Therapies – Silver

Sadiah – Amor Beauty – Bronze

 

Region East of England

 

Fiona – Dollyblue Beauty and Advanced Aesthetics – Gold

Nicky – The Little Hair Beautique – Silver

 

National Winner – Michaela – Moroccan Rose

 

Congratulations to All Our Winners of Nail Technician of the Year

 

Region Scotland

 

Sarah – S k International Award Winning Nail Artist – Gold

Aleasha – Aleasha’s Nails – Silver

Sabina – Nails by Sabina N. – Bronze

 

Region North East

 

Kirrin – Blush salon and academy – Gold

 

Region North West

 

Alison – Decadence Nails & Beauty – Gold

Maria – Maria Corke Nail Artist – Silver

Amy – The Beauty Loft – Silver

Shakila – Split n Polish – Bronze

Kathryn – Kathryn Elizabeth Hair and Beauty – Bronze

 

Region Yorkshire

 

Diane – Creative Nails and Brows – Gold

Jodie – Beau boutique – Gold

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty & Training – Silver

Charlotte – Lotties Nails at Lavish – Silver

Georgia – Opium Beauty – Silver

Lizzie – All that sparkles/Cuticles – Silver

Chelsea – Nails by Chelsea – Bronze

Samantha – The little nail Bar – Bronze

Hannah – Opium Beauty – Bronze

 

Region Wales

 

Kristie – Fussy Cow – Gold

Natalie – Smooch nails and beauty – Silver

 

Region South West

 

Amber-Jane – The Little Beauty House – Gold

Lauren – Lauren McBride Nail Artist – Gold

Becci – The Boutik – Silver

Laura – Hidden – Bronze

 

Regions South East & London

 

Jodie – Jodie Morris Nails – Gold

Debbie – Lioness Paw – Silver

Linh – Nail Land London – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Rachel – Rachel’s nail & Beauty Parlour – Gold

Faye – Bloom Beauty, Hair & Education – Gold

Carina – House of nails – Silver

Megan – Km hair and beauty ltd – Bronze

 

National Winner Lauren – Lauren McBride Nail Artist

 

Congratulations to All Our Winners of Aesthetic Salon of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

Radiant Living – Gold

Novellus Aesthetics – Gold

Renew Skincare – Silver

Dermal Elite Ltd – Silver

Charlotte Louise aesthetics – Bronze

Elite Aesthetics – Bronze

Bob & Betty Aesthetics – Bronze

 

Regions Yorkshire, East Midland & West Midlands

Ooh Lala – Gold

MKM Cosmetics – Gold

Beauty box – Silver

The Face Clinic Hessle – Silver

Acut Above The Rest – Bronze

 

Regions South East & South West

Update Aesthetics – Gold

Christchurch Derma Spa – Silver

Positive Skin Clinic – Silver

Elite Enhancements – Bronze

Rachel Stagg Aesthetics – Bronze

 

National Winner – Radiant Living

 

Congratulations to All Our Winners of Semi-Permanent Make-Up Artist of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

 

Jo – Jo Evans Permanent Makeup – Gold

Emma – Medicare Cosmetics – Gold

Victoria – Victorious Beauty – Silver

Aleksandra – Eye and Brow Clinic – Bronze

Sheila – Dermafinity Permanent Cosmetics. – Bronze

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Marie – MKM Cosmetics – Gold

Paige – Paige Lloyd SPMU – Silver

Lindsay – Lindsay Lambert SPMU Specialist – Bronze

 

Regions East Midlands & East of England

 

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Gold

Kimberley – Beauty box – Silver

Jody – Jody Knight Perfection in Beauty – Bronze

 

Region South East

 

Kayley – Brows on Point Permanent Makeup – Gold

Emily – Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio – Silver

Vikki – Vikki Clark permanent makeup – Bronze

 

Regions South West & Wales

 

Lauren – Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up – Gold

Claire – Clara Bella Beauty – Silver

Emily – Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio – Bronze

Anna – Anna Cooper – Bronze

 

National Winner Lauren – Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up

 

Congratulations to All Our Winners of Nail Salon/Bar of the Year

 

Regions Scotland & North East

 

S K Abbott Nail Artist – Gold

 

Regions Yorkshire & West Midlands

 

Creative Nails and Brows – Gold

Liquid & Lashes – Silver

Tantalize (Trudy Hickman) – Bronze

 

Region East Midlands

 

The Nail and Tanning Studio – Gold

Notts Nails & Beauty – Silver

 

Region South East

 

Kerryanns beauty – Gold

 

Regions London & East Of England

 

Revolution Beauty Clinic ltd – Gold

TOWNHOUSE – Silver

Nail Land London – Bronze

 

Region South West

 

Hidden – Gold

 

National Winner – Creative Nails and Brows

 

 

Congratulations to All Our Winners of Massage Therapist of the Year

 

Region North West

 

Olivia THE SPA @ Blackpool FC Hotel – Gold

Angelina – The Heavenly Touch – Silver

Rachel – Muscle Rejuvenation (Kathryn Elizabeth Hair and Beauty) – Silver

Amy – Holly Jayne Hair Establishment/Divinity – Bronze

Sarah – Total Perfection Beauty – Bronze

 

Regions Scotland, North East, Yorkshire & West Midlands

 

Debbie – Align Complementary Therapies – Gold

Nicola – inner peace wellness – Gold

Marion- Westfield Day Spa – Silver

Claire – Healing Flow Clinic – Silver

Laura – Laura’s Beautique – Bronze

Deanna – Stockton Spiritual & Holistic Healing Centre – Bronze

 

Region Wales

 

Janie – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Carina – Pampered Retreat – Silver

 

Regions South West & South East

 

Julie – Holistic Zone – Gold

Janine – Tranquil Soul Beauty Therapies – Silver

Emma – Emma’s Foot care & Beauty Salon – Bronze

 

National Winner Julie – Holistic Zone

 

Congratulations to All Our Winners of Day Spa of the Year Sponsored by Spa Find!

 

From Across the Board

 

The Signature Spa – Gold

Westfield Day Spa – Gold

Vita SkinSpa – Silver

Simpsons Boutique Spa – Silver

 

National Winner Westfield Day Spa

 

 

Congratulations to All Our Winners of Best Lash Bar Award

 

From Across the Board

 

Liquid & Lashes – Gold

Beauty by Chelle/ Michelle Ellis Lash Artist & Trainer – Gold

Forever Gorgeous Beauty – Silver

IblinQ hair and beauty – Bronze

 

National Winner Liquid & Lashes

 

Congratulations to All Our Winners of Lash specialist of the Year

 

Regions Scotland & North East

 

Helen – Sirens Hair and Beauty – Gold

Kerri – Lashes by Kerri Callan – Silver

Amanda – Bodyessence – Silver

Ellie – Elle Lash Specialist & Training Academy – Bronze

 

Region North West

 

Angelina – The Heavenly Touch – Gold

Kerry – Tantalize beauty clinic – Silver

 

Region Yorkshire

 

Sam – Vibe Aesthetics Beauty & Training – Gold

Karen – Pro Level Beauty – Silver

Diane – LBD Lashes by Diane – Silver

Kirstie – Beau Boutique – Bronze

 

Regions East Midlands & South East

 

Charlotte – Forever Gorgeous Beauty – Gold

Laura – Tranquility Lash & Beauty – Silver

Becky – Blissimo Beauty – Silver

Tara – Acut above The Rest – Bronze

 

Regions East of England & London

 

Yasmin – Yasmin’s Hair and Beauty – Gold

Marta – Glam Lashes by Marta Academy – Silver

Ewelina – Ewii Beauty Salon & Academy – Silver

Susanna – Brentwood Lash Room – Bronze

 

Region South West

 

Becci – The Boutik – Gold

Reah – A Touch of Beauty By Ree – Silver

Lauren Beauty By Lauren – Bronze

 

National Winner Helen – Sirens Hair and Beauty

 

Congratulations to All Our Winners of Brow specialist of the Year

 

Regions Scotland, North East & North West

 

Samiya – The Beauty Lounge, Garston – Gold

Nylla – Afreens Fashion & Beauty – Silver

Chandelle – Brows n Beauty by Chandelle – Bronze

 

Regions Yorkshire, West Midlands & East Midlands

 

Sam – Vibe Aesthetics, Beauty and Training – Gold

Emma – Renuvo Beauty – Silver

Marketa – Philosophy of Beauty – Silver

Angela – Birds of Beauty Parlour – Bronze

Karen – Pro Level Beauty – Bronze

Elizabeth – Elizabeth Healy Beauty – Bronze

 

 

Regions East of England & South East

 

Cheryl – Cheryl Williams Lashes & Beauty – Gold

Julia – Julia O’Dwyer Ltd – Silver

Marta – Glam Lashes by Marta Academy – Silver

Emily – Emma’s footcare & Beauty Salon – Bronze

 

 

Regions South West & Wales

 

Elaine – Elaine’s Beauty Spot – Gold

Amber-Jane – The Little Beauty House – Silver

Reah – A touch of beauty by ree – Bronze

Kristie – Fussy Cow – Bronze

 

Congratulations to All Our Winners of Make-Up Artist of the Year

 

From Across the Board

 

Victoria – Victoria Marley Makeup and Hair – Gold

Gabriela – Gabriela Film and Tv Mua – Gold

Sufiah – Sufiah Makeup Artistry – Gold

Roxanne – Roxanne Jade Hair and Makeup Studio – Silver

Mary – Makeup By Mary – Silver

Nikki – Nikki Bright MUA – Bronze

Victoria – Victoria forrester makeup, lash & brow artist – Bronze

Lyndsey Lyndsey Morgan Make Up – Bronze

 

National Winner Gabriela – Gabriela Film and TV MUA