Entrepreneur of the Year

Scotland

Marion Cadwell (Westfield Day Spa) – Gold

Caroline Sanderson (Ego hair design) – Silver

Tanya Black (Tanya Black Hairdressing) – Bronze

Abbie McInnes (KAMM Beauty) – Bronze

 

Kirsty Hamilton (Kirsty Hamilton Beauty)

North East & North West

Stephanie Holland (Essential Beauty & Training Academy) – Gold

Matthew Salvin (House of gentlemen) – Gold

Rachael Hyland (Radiant Skin/Radiant Living) – Gold

Victoria Cartwright (Lox of Love Ltd) – Silver

Belinda Mindset (Belinda Hillman) – Silver

Rebecca Wright ( Rebecca Wright Hairdressing) – Silver

Julie Barras (Sparkle Beauty) – Bronze

Sarah Johnson ( Sarah Johnson Facialist) – Bronze

 

Lisa Allison

Erin Joy Harper

Adam Home (Mister Barber)

Kathryn Carney (Crème de la Crème)

Lyndsey Morgan ( Lyndsey Morgan Make Up)

Louise Watson

Amanda Young (Bodyessence Beauty)

Yorkshire

Rachel Allen

Lauren Brooker (GB Wrist Rests) – Gold (Overall)

Sam Gott (Vibe Aesthetics)

Erica Hinshelwood

Stacey Jakeman – (The Studio)

Mane Obsession Hair Extensions

Rosa Massimo

Emily Slater

The Doll Palace (Rachel Miles) – Silver

Sarah Wilkinson

East Midlands

Demi Griffiths (Midlands Trichology) – Gold

Jade Gray (Acut Above the Rest) – Silver

Kolaine Waterfield (Kolaine Beauty Lounge)- Silver

Charlotte (Lottie) Davies (ORB) – Bronze

Georgina Pearse

Lynndy Rolfe

West Midlands

Charlotte Evans (Ginger) – Gold

Heidi Payton (Advanced beauty and aesthetics) – Silver

Demi Pritchard, Georgia Pattin and Jade Dixon (TRIO Worcester ) – Silver

Elise Sullivan (Beau boo Beauty) – Bronze

Chantal Chambers

Stephanie Chambers-Welch

Lydia Clarke

Glitzy Tips

Samantha Manners

Loretta walker – Nailedecal

East Of England

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Michelle Henry (Eden beauty house) – Gold

Rachel Long (Glow beauty rooms) -Silver

Janene Bush (Heavenly Hair) – Bronze

Charlotte Lloyd-Taylor (Charli’s Beauty) – Bronze

Sarah

Cheryl Beach

London

Kerry Davies (Kerryanns) – Gold

Prabhjit Jandu (4d London Clinic) – Silver

Maja Kiprovska (ML Pro Ltd) – Bronze

Philipp Kroper (Kropper Barber)

South East

Haylee Benton (The Silver Fern Group) – Gold

Jamie-Lee Jones (B-Unique Beauty and Aesthetics) – Gold

Kathryn Berale (Cabello hair and beauty) – Silver

Emma Wright (Vanilla Pod Beauty and Blush & Brow Academy ) – Silver

Joanna Eldred (Nutmeg Spa) – Bronze

Kellie Boyd

Nikki Butler

Sara Duane

Jade Jones

Pro touch beauty

Michelle Ruel @thealchemisthairandbeauty

Kristina Shepherd

Traci Witherington

Blush & Brow Academy

South West & Wales

Lauren McBride (Get Nailed Bournemouth) – Gold

Nikki Evans (The Boutique Hair and Beauty Training Academy) – Silver

Emilie Nash (Harley-Kates hair and beauty Pembroke)  – Silver

Verity Edwards-Flaherty (Beautylicious Spa Limited) – Bronze

Becci Saunders – Bronze

Nikki Spicer (Vita Skin Spa) – Bronze

Samantha Goddard (Alchemy Hair Salon)

Grace Guest-Ford

James Hill

Vivienne Johns The Hairdresser’s Social Club

Kara Kotsonis

LashMe Lashes

Claire Raymond Permanent Makeup

Gemma Riste – The Beauty Lounge

Wendy Stevens

Kiaya Bleu Woodward

Jodie Evans

 

Training Centre of Excellence Award

North East & Scotland

Essential Beauty and Training Academy – Gold

Salon Jedi – Gold

Lindsay Lambert PMU Training Academy – Silver

BEEM Beauty & Training – Silver

Bethany Hughes Academy – Bronze

LAB Academy – Bronze

NECTA North East Cosmetic Training Academy – Bronze

Beauty Academy

CA Beauty Academy

Sarah Garside

ColourLine Training Academy

Total academy

North West

Glow & Blade Academy – Gold

HD Beauty – Silver

Best You Training – Bronze

SLH BEAUTY BOX

Elegance beauty

Kirsty Deegan Louise Timpson

Glow Beauty Academy

Naked Academy

Gabriella Randolfi – pretty faces academy

Yorkshire

Liquid & Lashes – Gold

Sheffield Training Academy – Gold

Beautique academy – Silver

Godiva Training Academy – Silver

Kayleigh Jane Extensions Academy – Bronze

Yorkshire Advanced Aesthetics – Bronze

Emf Training Ltd

Claire Wareham

Vibe Aesthetics Beauty and Training

Lindsay Lambert Training Academy

East Midlands & East Of England

The Nottingham Nail & Beauty Academy – Gold

Q.L Academy – Gold

Glam Lashes Academy by Marta – Silver

Acut Above The Rest Academy – Bronze

Twenty9 JHP Beauty and Training Academy

Escape Beauty Rooms

West Midlands

MKM Cosmetics – Gold (Overall)

Nail Team Midlands Training Academy – Gold

The Secret Retreat Beauty School – Silver

Premier Beauty & Training Academy – Bronze

Sansuri Training – Bronze

Gail nicholls

Be you academy

The Nail Training Academy West Mids

Ooh Lala Academy

Arch Define Academy

London

KK Nails and Art Academy Silver

Ewii Beauty Salon & Academy – Gold

Havering Beauty Academy – Gold

Aesthetic Practitioner Academy – Bronze

South East

CSS Education – Gold

Blush & Brow Academy – Silver

BC Beauty Training – Bronze

Vikki Clark Permanent Makeup – Bronze

Hair Pro 1 Training Academy – Bronze

New Horizons Independent Training Academy

Alishas Aesthetics Academy

UK Beauty Training Academy

The Academy by Flawless Lashes by Loreta

South West

Bristol Beauty School – Gold

MINT Academy – Silver

The Wiltshire School of Beauty and Holistic Therapy – Silver

Holistic Therapies Training Academy – Bronze

Holistic Zone – Bronze

The Boutique Hair and Beauty Training Academy

Bristol Nail and Beauty Training School Ltd

Wales

The Little Wren Beauty and Aesthetics academy – Gold

Educ8 Beauty – Silver

The Beauty & Makeup Academy – Bronze

Always Bonita Beauty

Mid Wales Nail Academy

Mode Academy

 

 

 

 

Junior stylist of the Year

(From Across The Board)

Marta (QL) – Gold (Overall)

Natasha Chenery (McCrory Hair) – Gold

Kirsty Reid (The Hair Lab) – Silver

Phoebe Cadey (Yaxley Hair and Beauty) – Bronze

Leah Wilkie (Aleighyas Hair & Beauty Salon)

Elle May Jones (The Salon)

Mohammad Usman (Rosa Massimo)

Apprentice of the Year

Scotland, North East & North West

Chantelle Turnbull (Sparkle Beauty) – Gold (Overall)

Olivia Harper (Little Luxury Ltd) – Silver

Libby McLeod (Danielle’s Hair Design)

Christie McAlpine (Roar Hair and Beauty)

Kayla Hill (McCrory Hair)

Katie Moffat (April Elizabeth)

Ella Hart (Little Luxury Ltd)

Emily Pearce (The Pink Room)

West Midlands

Lucy Green (Creative Hair Studio) – Gold

Lameese Jeffers (Cora Hair) – Silver

Laura Raithby (Megan’s Place) – Bronze

Christina gear (Be Your Hair)

Lauren Rumney (Elysium Hair and Beauty)

South East

Shaili Patel (Dynamic Beauty) – Gold

Ria hine (Yaxley Hair and Beauty) – Silver

Charlotte Spencer (KerryAnns Hairdressers)

Holly Richardson (B-Unique Beauty and Aesthetics)

South West & Wales

Rachel Sutton (Beautylicious Spa Limited) – Gold

Katherine Pagett (Simpley Beautiful) – Silver

Rebecca Harrison (Harley-Kates Hair & Beauty) – Bronze

Eloise Balchin (Aura Beauty)

 

 

Mobile Hairdresser of The Year

(From Across The Board)

Mathew Parkes (Mathews Hair by Design) – Gold (Overall)

Alice Richards (Alice Elizabeth Mobile Hairdressing) – Gold

Gemma Skinner (Hair on the Move) – Gold

Rebecca Brooks (Hair by Bekki) – Silver

Kelly Cleave (Hair by Kellie) – Silver

Pepa Georgieva (Hair by Pepa) – Silver

Alexandre Loof (Alexandre Loof Hair colourist) – Bronze

Stephanie O’Neill (The Hair Maid) – Bronze

Joanne Turner ( Joanne Turner Hair) – Bronze

Beth Woodhouse (Beth Woodhouse Hair) – Bronze

Hair By Alexander

 

Colour Technician of the Year

Barber/Gentlemen’s hairdresser of the Year

Best Bridal/Special Occasion Hair Stylist of the Year

Hair Extension Specialist of the Year

Barber of the Year

(From Across The Board)

Leah Bell (Skins and Needles Barbers) – Gold

Mark McSherry the barber (The Barber) – Gold (Overall)

Alice Capon (The Grooming Room) – Silver

Anthony Cherry (The Nuthouse Barbershop) – Bronze

Joseph Staniforth (Whitehead and Booth Barbers)

George Averill (George’s Barbershop)

Adam home (Mister Barber)

Mel Hill  (The Scissor Psychologist)

Micheal Baker (Pauper to King Barbershop)

Barbershop Of The Year

(From Across The Board)

Georges Barbershop – Gold

Skins and Needles Barber – Gold (Overall)

The Nuthouse Barbershop – Silver

Whitehead and booth – Silver

MINT Barber Shops – Bronze

Patron Barber Shop – Bronze

The Grooming Room – Bronze

The barber of Lower English Street ARMAGH

Pauper to King barber shop

Mister Barber

 

 

Beauty Salon of the Year  – Sponsored by Salonology

Scotland & Northern Ireland

Serenity Health and Beauty Salon – Gold

Aura Beauty Therapy – Silver

Sensations

KAMM Beauty

Pretty little you by Gemma

Eden Beauty & Co

 

North East

Dream Therapy – Gold

Bijoux Beauty – Silver

Bodyessence Beauty – Bronze

Bethany Hughes Nail & Beauty Artists LTD – Bronze

The Retreat Professional Health & Skincare Clinic

The Beauty Factory

 

North West

Georgie & Co. Beauty – Gold

Bodywise skin clinic – Silver

Split n Polish – Silver

Chapel Holistics – Bronze

ExceptioNail Nails & Beauty – Bronze

Just Nails & A Little Beauty Ltd – Bronze

Total Perfection Beauty

Expressions of Beauty

The Beauty Rooms

The Eyebrow House

 

Yorkshire

Luxe Beauty Lounge – Gold

Whitehead and Booth – Gold

Beauty by Rebecca – Silver

E & M Beauty – Silver

The Powder Room – Silver

Chakra’s Nail and Beauty – Bronze

KV Beauty Ltd – Bronze

The Spa & Beauty Clinic – Bronze

No1 Health & Beauty

Spoilt Rotten beauty and skincare

Jadore Beauty and More

Opium Beauty Salon

 

East Midlands

Sophie Elise – Gold

Elysium Beauty Salon Ltd – Gold

Vanity – Silver

majbeenHMUA – beauty educator – Silver

Nellie Taylor Holistic – Silver

Regent Beauty Clinic – Bronze

Bliss Beauty Keyworth – Bronze

Sajja Beauty – Bronze

Twenty9 JHP Beauty And Training Academy – Bronze

Beauty box

Tracey Bainbridge Beauty

Organic Ritual Beauty (ORB)

 

West Midlands

C L Beauty – Gold

TRIO Worcester – Gold

Malvern Serenity – Silver

Tantalize- Silver

Advanced Beauty and Aesthetics – Bronze

Beau Boo Beauty – Bronze

Chic Health and Beauty – Bronze

Phoenix Beauty – Bronze

Temptations Nail & Beauty studio – Bronze

The Beauty Boutique Stourbridge

Calder’s Curls & Nails

Pure Emporium Ltd

Belle Beauty (Malvern) LTD

 

South West

Pure Beauty – Gold

Revive Beauty – Gold

Banburys Beauty Spa – Silver

Beauty Box Waxing Boutique – Silver

Beautylicious Spa Limited – Silver

Blandford Health and Beauty Centre – Silver

The Treatment Room Guernsey – Silver

La Femme – Silver

Aura Beauty – Bronze

Essence of You Beauty – Bronze

Jodi Brookes Beauty and Cosmetics – Bronze

Hi Therapies – Bronze

The Beauty Boutique

Beauty Secret

Beautylicious Spa Limited

South East

Beauty by Rajni – Gold

Tranquil Soul Beauty Therapies – Gold

Utopia – Gold

Charisma Beauty & Skincare – Silver

Liz Evans Beauty – Silver

Luna Belle – Silver

 

 

Cecily Spa – Silver

Skyrah Beauty – Silver

Ana Harmony Beauty Salon – Bronze

Bellissima – Bronze

Imogen’s Laser Skin Clinic – Bronze

Nutmeg Spa – Bronze

The Beauty Room – Bronze

Diamonds Beauty – Diamonds

TA-DA! Beauty – Bronze

The Loft Beauty Rooms – Bronze

Beauty by Rajni

B-Unique Beauty and Aesthetics

Lilly’s Beauty

 

East of England

Charli’s Beauty Company Limited – Gold

Beauty Secrets – Gold

Beauty Shed – Silver

Eden beauty house – Silver

Revolution Beauty Clinic – Bronze

Beauty bliss – Bronze

Q.L

Revive Beauty Lounge

Charisma Beauty & Skincare

 

London

La Belle Jolie – Gold

Lesley Leale-Green Skin & Laser Clinic – Silver

House of Beauty London – Bronze

Pure Synergie Maze Hill

Lifespa

Wales

Elaine’s Beauty Spot – Gold

Beauty Oasis Day Spa & Salon – Silver

Bliss – Beauty, Nails & Aesthetics Ltd

BANK Beauty

Charlotte’s Studio Beauty

The beauty boutique

 

Excellence in Customer Service

Scotland

Westfield Day Spa – Gold No Bronze

Elaine’s Beautique – Silver

That Rosie Glow

She is Beauty

KAMM Beauty

 

North East

Cherry Blossom beauty and Aesthetics – Gold

Anna Campbell Hairdressing – Silver

Luxe Aesthetics – Silver

Boss hairdressing and aesthetics – Bronze

Rebecca Wright Hairdressing – Bronze

Skinsoluxe – Bronze

The Spa Cabin

Lyndsey Morgan

At Ladies Room

Healing flow clinic

 

North West

Glow Beauty Academy – Gold

California Curls by Chanice – Silver

Coco Beauty Clinic – Silver

K Beauty Wonderland – Silver

AVA Beauty – Bronze

Joli Nails & Beauty

Unfazed – HairByJennifer

Elegance Health and Beauty

The Pink Room

The Scissor Psychologist

Temple Beauty Clinic

South Lakes Salon

 

Yorkshire

Atlantis Hair and Beauty Design – Gold

Creative Nails and Brows Training Academy – Gold

Therapy skincare – Gold

Black Heart – Silver

M-A Hairdressing – Silver

Truly Scrumptious – Silver

Beauty by Rebecca – Bronze

HQ Hair Ltd – Bronze

Luxe Beauty Lounge – Bronze

E&M Beauty

NewU Professional Hairdressing

The Face Clinic Hessle

Black Heart

 

East Midlands

Cocco salon – Gold

Spring Beauty Room – Gold

Bliss Beauty Keyworth – Silver

Brampton Beauty Retreat – Silver

Elysium Beauty Salon Ltd – Silver

Moonstone Beauty & Wellbeing – Silver

The Spa Cabin – Silver

Tracey Bainbridge Beauty – Bronze

We Fix Feet – Bronze

Look Luscious – Look Lucious

Serenity by Jennie

ORB Organic Ritual Beauty

Bliss Beauty Keyworth

The nail and beauty lounge

Elysium Beauty Salon Ltd

 

West Midlands

Shell Ebrey Holistic & Heavenly – Gold

Nikki Cs Hair Studio – Silver

Chic Health and Beauty – Bronze

The Bespoke Hair Company – Bronze

The Treatment Rooms

Pure Emporium Ltd

Scratch Nail and Beauty Salon

The Malvern Well

Tipstastic Nails

Polished by Charysse

Belle Beauty

Holistic & Heavenly

 

East of England

Beauty Secrets – Gold

The Signature Spa – Gold

QL – Gold

Salon No.6 hair and beauty – Silver

Cloud 9 Beauty Therapy – Silver

Eden Beauty House – Silver

HairLoung47 – Bronze

Heavenly Hair – Bronze

Heritage Beauty & Wellbeing – Bronze

Serenity Norfolk – Bronze

Florence Day Spa

The Signature Spa

Saramanda 1

Escape Beauty Rooms

Cheryl Williams Lashes & Beauty

 

London

House of Beauty London – Gold

Beauty Bar – Silver

4d London Clinic – Silver

Jiemao Lashes & Brows – Bronze

Av Beauty Passion

The Hair Confidante

Kropper Barber

Sadiah Panesar/Amor Beauty

Hair Definition

 

South East

Amandege – Gold

Cabello Hair and Beauty (UK) Ltd – Gold

Nailsquad Nailbar – Gold

Nikki Butler Skin Clinic – Gold

Liz Evans Beauty – Gold

The Silver Fern Group – Gold

Mayflower Spa & Beauty – Silver

Rowan Retreat – Silver

Skin Revolution – Silver

Tranquil Soul Beauty Therapies – Silver

Utopia Beauty Salon – Silver

Woodlands Hair, Beauty and Holistic Therapies Limited – Silver

TA-DA! Beauty – Bronze

In the pink – Bronze

Junction Hair and Beauty Ltd – Bronze

Lara’s Beauty Lounge – Bronze

Skyrah Beauty – Bronze

The Beauty Room – Bronze

 

South West

Holistic Zone – Gold

Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up – Silver

Beauty Box Beauty Waxing Boutique – Silver

Nancy Mayne – Silver

Vita Skin Spa – Silver

Blandford Health and Beauty Centre – Bronze

Pure Beauty – Bronze

HI Therapies – Bronze

Tops Hair Salon & Beauty – Bronze

Holistic Zone

Pure Beauty

 

Wales

Natalina’s Hair Extensions and Beauty – Gold

Beauty Oasis Day Spa & Salon – Silver

Eyelicious Brow, Lash & Skin Clinic – Silver

LUXE SALON – Bronze

Technocracy Hair – Bronze

Fussy Cow

Alice Richards

Top Rated Salon of the Year

Scotland

Sophie Graham Hair – Gold

Westfield Day Spa – Silver

KAMM Beauty – Silver

Tanya Black Hairdressing – Bronze

JCM Beauty Studio – Bronze

Elaine’s Beautique

That Rosie Glow

She is Beauty

 

North East

Cherry Blossom beauty and Aesthetics – Gold

Blush – Silver

Rebecca Wright Hairdressing – Silver

Anna Campbell Hairdressing – Bronze

Topaz nails hair & beauty Hartlepool – Bronze

Rejoy

House of Elite

At ladies’ room

Aspire Hairdressing & Beauty

 

North West

Chapel Holistics – Gold

AF Hair Extensions – Silver

Split n Polish – Silver

HD Salon and Academy – Bronze

Pamper Me

Mister barber

April Elizabeth Hair and beauty

Radiant Skin Liverpool

The Scissor Psychologist

Prestige beauty

 

Yorkshire

Atlantis Hair and Beauty Design – Gold

Liquid & Lashes – Silver

Therapy skincare – Silver

Kuki Hair & Beauty Spa

M-A Hairdressing – Bronze

NewU Professional Hairdressing

Beautopia North

The Face Clinic Hessle

LP Hair & Beauty

The powder room

 

East Midlands

Bliss Beauty Keyworth – Gold

Twenty9 JHP Beauty and Training Academy – Gold

Brampton Beauty Retreat – Silver

Elysium Beauty Salon Ltd – Silver

Acut Above the Rest – Bronze

HNL hair nail lash

Revolution Beauty Clinic

Cheryl Williams Lashes & Beauty

Sarah-Anne’s Beauty

Hair ministry

Hertford hair

 

West Midlands

The Hair Taylor – Gold

The Essentials Beauty Coleshill – Silver

AP Hair & Beauty Limited – Bronze

Nikki Cs Hair Studio – Bronze

Pure Emporium Ltd

Phoenix beauty

The Essentials Beauty Castle Bromwich

Ooh Lala hair and beauty salon

The Doll House Shifnal

Malvern serenity

 

East of England

Beauty Secrets – Gold

Revolution Beauty Clinic – Silver

Hertford Hair – Bronze

Cheryl Williams Lashes & Beauty – Bronze

HNL hair nail lash hair & beauty salon

 

London

Anjalee Laser Beauty and Spa – Gold

4d London Clinic – Silver

House of Beauty London – Bronze

Divine – beauty from within

Amor Beauty

Patrycja Pioch Hair Definition

Townhouse Nail Salon

 

South East

Cabello Hair and Beauty – Gold

Junction Hair and Beauty Ltd – Gold

NAILSQUAD – Gold

Alchemy & I – Silver

Imogen’s Aesthetics – Silver

Liz Evans Beauty  – Silver

Utopia Beauty Salon  – Silver

Bloom Beauty, Hair & Education – Bronze

Diamonds Beauty Rooms – Bronze

Primrose Beauty – Bronze

House Of Brows – Permanent Make Up & Aesthetics – Bronze

Rebel Hairdressing

 

South West

Bohemia Salon – Gold

Bleu Hair, Beauty and Nails – Silver

Beauty Box Waxing Boutique – Bronze

HI Therapies Beauty Salon – Bronze

Rosie Baylis

Sigma Beauty

Mirror Mirror

 

Wales

Beauty Oasis Day Spa & Clinic – Gold

Natalina’s Hair Extensions and Beauty – Silver

Pampered Retreat

Luxè Salon

Nail Envy

 

Best Workplace Environment

Scotland

She is Beauty – Gold

Sophie Graham Hair – Silver

Pink Lily

Aleighya’s Hair & Beauty salon

Belle Ame Hair and Beauty

Seemore beauty

 

North East

House of Gentlemen Barbers  – Gold

Sparkle Beauty – Silver

Bellissimo Beauty & Brows – Bronze

Boss hairdressing

rejoy

House of Elite

Aspire Hairdressing & Beauty

 

North West

Split n Polish – Gold

Holly Jayne Hair – Silver

Chapel Holistic – Bronze

Flame urban spa Ltd – Bronze

April Elizabeth Hair and Beauty

Eclipse hair and beauty

The Pink Room

Perfect Pinkies Nails and Beauty

 

Yorkshire

Kuki Hair & Beauty Spa – Gold

Strip’d Limited – Silver

Luxe Beauty Lounge – Bronze

Storm Hair Design – Bronze

Erica Lewis hair extensions

Therapy skincare

The powder room

illusions

 

East Midlands & West Midlands

Ginger – Gold

Bliss Beauty Keyworth  – Silver

Cocco salon – Bronze

Jazz hair design – Bronze

Hair Euphoria

Emily’s Touch

Chantal Chambers

Wildflower hair and beauty studio

Synergy hair and beauty

Sorrell beauty

Icey’s Beauty Lounge

Studio 142

 

East of England

Q.L – Gold

Charli’s Beauty Company – Silver

Revolution Beauty Clinic – Bronze

The Hideaway

Eden Beauty House

Perfection by Kelly Mullender

 

South East

Yaxley Hair and beauty – Gold

In the pink – Silver

Salon 55 – Bronze

Sigma Beauty

The Strand Ltd

Ginger hair and beauty salon

The Alchemist

Vanilla pod beauty clinic

B-unique Beauty and Aesthetics

Sunkissed466

 

South West

Blandford Health and Beauty Centre – Gold

Pure Beauty – Silver

Karisna Nails & Beauty – Bronze

Pink Lily

Aleighya’s Hair & Beauty salon

She is Beauty

Sophie Graham Hair

Belle Ame Hair and Beauty

Seemore beauty

 

Best New Business (Open Less than Five Years)

Scotland

Sophie Graham Hair – Gold

KAMM Academy – Silver

JCM Beauty Studio – Bronze

The Peedie Nail Shed – Bronze

See more body and tanning studios

Elaine’s Beautique

Aberdeen Academy Of Beauty Therapy

Kirsty Hamilton Beauty

Legacy Gents Stylist

Saorsa Cosmetics

 

North East

Body and Sole Therapy  – Gold

Luxe Aesthetics – Gold

Beautiful Skin by Liana – Silver

Healing Flow clinic – Bronze

Sumptuous Beauty Clinic – Bronze

Boss hairdressing

Lucy Hair And Tan

ColourLine

The house of sadiq

Training Wings Boutique

 

North West

AF Hair Extensions. – Gold

Olettesa Reiki and Holistic Therapies – Gold

Copper31 – Silver

Heather Jane Fairclough – Silver

Keratin One – Bronze

Porezest Ltd- Bronze

Radiant Skin Liverpool – Bronze

Charlotte Louise Aesthetics

RAINE hair and beauty

Beau Beauty and Hair

The Laser Lounge Media City

SLH BEAUTY BOX

April Elizabeth

Do Or Dye

 

Yorkshire

E&M BEAUTY – Gold

Godiva Hair Extensions – Gold

DEFY Hair Management – Silver

Glossylocks – Silver

M-A Hairdressing – Silver

Blood Moon – Bronze

HQ Hair Ltd – Bronze

K&J Nail & Beauty Lounge – Bronze

Transcendence Holistic Therapies – Bronze

Janet Studdart K&J Nail & Beauty Lounge

Beauty by Rebecca – The Training Academy

Blondie Locks Hair Salon

The Blossom Rooms

The Studio

The Face Clinic Hessle

The Doll Palace

 

East Midlands

Brow lashes – Gold

Vanity – Gold

Brampton Beauty Retreat – Silver

Jazz hair design – Silver

Organic Ritual Beauty – Silver

Spring Beauty Room – Silver

Tracey Bainbridge – Bronze

Hannah Collins Beauty Therapy – Bronze

Look Luscious – Bronze

Twenty9 JHP Beauty And Training Academy – Bronze

Coles Beauty Shack

Majbeen Fatima

 

West Midlands

Ginger – Gold

Pastels by Natalie – Gold

TRIO Worcester – Gold

Bamboo Day Spa – Silver

Blossom Lodge – Silver

Blush + Brow – Silver

Nasus Hair – Silver

Samantha’s Hairdressing – Silver

Advanced Beauty and Aesthetics – Bronze

Creations by Charlotte – Bronze

Skin NV – Bronze

Amelia Cole Beauty

Tipstastic Nails

Arch Define Academy

Meraki – Nails, Hair & Beauty

 

East of England

Revolution Beauty Clinic – Gold

Styled and Gorgeous – Gold

LVE Locks – Silver

The Beautitioner – Silver

Revive Beauty Lounge – Bronze

The Corner Salon – Bronze

Florence Day Spa

Salon no.6 hair and beauty Roxanne webster

Yasmin’s Hair and Beauty

Escape Beauty Rooms

 

London

Cognito Hair – Gold

4d London Clinic – Silver

Alexandre Loof Haircolorist – Bronze

House of Beauty London – Bronze

AV Beauty Passion

Kropper Barber

Townhouse Nail Salon

 

South East

Alchemy & I – Gold

B-unique Beauty and Aesthetics – Gold

Clair Davy The Salon at Old Basing – Silver

Luna Belle – Silver

The Nuthouse Barbershop – Silver

Woodlands Hair, Beauty and Holistic Therapies Limited – Silver

Blink Beauty – Bronze

Era Beauty – Bronze

New Hair and Beauty Lounge LTD – Bronze

Koha Skin Clinic

Sara Duane Microblading & Permanent Makeup

Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio

Imogen’s Laser Skin Clinic

Rowan Retreat

 

South West

Cre8tive Hair and Beauty – Gold

Hair by Carla – Gold

Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up – Gold

Lisa Jane Health & Beauty – Silver

Revive Hair, Beauty & Nails – Silver

Skin Deep by Laura – Silver

Vita Skin Spa Winchester – Silver

Beauty By Louise Martin – Bronze

Bleu Hair Beauty and Nails – Bronze

DollFace Beauty & Training – Bronze

Nailsquad Bar – Bronze

GlamSquad Bristol – Bronze

Holistic Beauty by Julianna

The Beauty Lounge Bude

Allure beauty

Hidden / laura Pote

Skin deep by laura

 

Wales

Technocracy Hair – Gold

Allure Cosmetic Enhancements – Silver

Always Bonita Beauty

Nails by Dani

Nail Envy

Nails to Veils

Lois Jones Cariad At Wallt

 

 

 

Hair Salon of the Year

Scotland & North East

Sophie Graham Hair – Gold

Kutting Korner – Silver

Rebecca Wright Hairdressing – Silver

Ego hair design – Bronze

Tanya Black Hairdressing – Bronze

Spencer’s Hair Studio

  1. Hair Studio

Scissor sisters

HQC Hairdressing

Louisa Clements Professional Haircare

Amor Cabello Hair Salon

Kaoss Hair

 

North West

Hair by Natalie at O’Hara – Gold

Do or Dye – Silver

Marcia and Co – Silver

Glamorous Creations – Bronze

Lauren Jane Atherton

Glamorous Creations

Katie Louise hairdressing

Electric Unicorn

Copper31

Eclipse hair and Beauty Euxton

 

Yorkshire

Atlantis Hair and Beauty Design – Gold

Spencer’s Hair Studio – Gold

Blood Moon – Silver

M-A Hairdressing – Silver

The Doll Palace – Silver

The Salon – Bronze

HQ Hair Ltd – Bronze

NewU Professional Hairdressing – Bronze

Storm Hair Design

Copper Rose Hair and Beauty

Fusion hair co

ROSA Massimo

 

East Midlands

Cocco salon – Gold

Kings and Queens Hairdressing – Silver

The Little Hair Studio – Silver

Jazz hair design- Bronze

Louise brown hair studio – Bronze

Creative Hair Studio

M&N and Company

Wainwrights hair

 

West Midlands

The Hair Taylor – Gold

Chloe’s Hair Studio – Silver

Ginger – Silver

Million Dollar Mane – Silver

Creative Hair Studio – Bronze

Nikki Cs Hair Studio – Bronze

Be you hair

Mane

 

East of England

Hairloung47 – Gold

Styled and Gorgeous – Gold

Altered Image Hairdressers – Silver

Fred & Ginger – Silver

Heavenly Hair – Bronze

Noir Hairdressing – Silver

Serenity Norfolk – Bronze

Signature Hair & Tanning Salon

QL

HNL hair nail lash unisex salon

 

London

Kerryann’s – Gold

Signature Hair Salon – Silver

The Hair Confidante – Bronze

Hair Definition

Cognito Hair

Remix

 

South East

Alchemy & I – Gold

Junction Hair and Beauty – Gold

Cabello Hair and Beauty Salon – Silver

Amandege – Silver

Woodlands Hair, Beauty and Holistic Therapies Limited – Silver

In The Pink – Bronze

LJR Hair and Beauty – Bronze

Lovely Look – Bronze

Revive Hair and Beauty – Bronze

March hair

Rosie Baylis

Kings Professional Hairdressing

Emily’s Hairdressing

 

South West & Wales

Technocracy Hair – Gold

Hair by Carla – Silver

JD Hair

Tops Hair Salon & Beauty

Brook House Hair & Beauty

Alchemy Hair Salon

Inca Hair and Beauty

Leylie boutique

Rebel Hairdressing

Bcreativehair

 

 

Hair Stylist of the Year

Scotland & North East

Tanya Black (Tanya Black Hairdressing) – Gold

Aimee Maddison (Time Out Hair and Beauty) – Silver

Beth Woodhouse (Betth Woodhouse Hair) – Bronze

Caroline Barras (Boss Hairdressing)

Jodie Wade (Jodie Mobile Hairdressing)

Kirsteen Boyd (Kirsteen Boyd hair)

Fiona Cameron (Roar Hair and Beauty)

Stephanie Thomson (Kaoss Hair Salon)

 

North West

John Beirne (Avanti Hair Team) – Gold

Vicky Bridge-Tonner (McCrory Hair) – Gold

Ellen Ormesher (Ellen Ormesher Hair) – Gold

Nicola Carter (Nicola Jane Hairstyling) – Silver

Natalie Wenlock (Hair by Natalie at O’Hara) – Silver

Katie Brown (Katie Lousie Hairdressing) – Bronze

Rachel Middleton (Red Robin Hair Design) – Bronze

Lina Paulauskiene (Memel Hair & Beauty) – Bronze

Kira Brooks (Glamorous Creations)

Stephanie Curran (Stephanie Curran Hairdressing)

Danielle Dickson (Hair by Danielle Dickson)

Sarah Dodd (Sarah Louise Hairdressing)

 

Yorkshire

Tracy Taylor-Scott (Atlantis Hair and Beauty Design) – Gold

Sophie Walker (SW Hair) – Silver

Zoe Marie Bowman (NewU Professional Hairdressers) – Silver

Megan Winter (Kuki Spa Huntington) – Bronze

Natalie ward (The Hair Boutique)

Kirsty Dyson (Copper Rose Hair and Beauty)

Sonia Hames  (Blondie Locks Hair Salon)

Gemma Harrington (Rosa Massimo)

Erica Hinshelwood (Erica Lewis Hair Extensions)

Bobbee Hunt (Hair by Bobbee)

 

East Midlands

Jazz chapman (Jazz Hair Design) – Gold

Kelly McConnell (Look Lucious) – Silver

Hayley Hudson (Cocco Salon) – Bronze

Lucy Manttan (Wainwrights with Lucy) – Bronze

Lynndy Rolfe (Hair by Lynndy)

Kirsty Brown (Hair Euphoria)

Emma hall (El Hair)

 

West Midlands

Zary Stevens (Zary Stevens Hair) – Gold

Kim O’Rourke (Creative Hair Studio) – Silver

Chantelle Garrison (Addictions Hair and Beauty) – Bronze

Louise Hancox (Louise Hancox Hair & Beauty) – Bronze

Natalie Bayliss (Pastels by Natalie)

Demi Bentley (Be You Hair)

Stephanie chambers-welch (Rose Gold Academy

Charlotte Evans (Ginger)

 

East of England & London

Janine (Q.L) – Gold

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Michela ANTONIA FLYNN (Hair lounge 47) – Silver

Mollie Keeney (The Strand Ltd) – Silver

Becky Ridley-Ayers (Fred & Ginger) – Bronze

Lucy Hobbs (HNL hair nail lash unisex salon)

Laverda Hanson (Altered Images Hairdressers)

Kay metcalfe (Styled and Gorgeous)

Patrycja Pioch (Hair Definition)

 

South East

Gabrielle Gardner (Sunkissed 466) – Gold

Carla Tavares (Hair by Carla) – Silver

Gill Rock (In the Pink) – Silver

Estelle Brunton (Bloom Beauty, Hair & Education) – Bronze

Amy Penhallow (Alchemy & I) – Bronze

Rosie Baylis (Rosie Baylis Hair)

Kellie Boyd (Mirror Mirror)

Emily Evans (Emily’s Hairdressing)

Naomi Faith (Naomi Faither Hair Specialist)

Emma Porter (Mirror-Days)

Mollie Keeney (The Strand Ltd)

 

South West & Wales

Luke Davies (Headquarters Hair Design) – Gold

Phebe Colley (Hair By Phe) – Silver

Kelly Shone-Adams (Technocracy Hair) – Silver

Holly Randall (Blush Boutique) – Bronze

Chelsea Askey (Revive Hair Beauty and Nails)

Jodie Jerome (Cre8tive Hair and Beauty)

Tanya Crook (TLC Hair Designer)

Samantha Goddard (Alchemy Hair Salon)

Donna Morgan (Snips Hairdressing)

Alice Richards (Alice Elizabeth Mobile Hairdressing)

 

Aesthetic Salon of the Year

Scotland & North West

Laura Haig Aesthetics Ltd – Gold

Radiant Living – Silver

Charlotte Louise Aesthetics -Bronze

K Beauty Wonderland -Bronze

Dermal Elite

Georgina Fairley Aesthetics

J.G. Aesthetics

The Laser Lounge Media City

SLH BEAUTY BOX

 

North East

Cherry Blossom beauty and Aesthetics – Gold

Blush – Silver

Luxe Aesthetics – Silver

Beautiful Skin by Liana – Bronze

Bijoux Beauty -Bronze

House of Elite

 

East Midlands & Yorkshire

Rachel Holmes Skincare – Gold

HIbrow Cosmetic Clinic – Silver

Acut Above The Rest – Bronze

Beauty Box Aesthetics

Samantha Manners

Emma Baglee Aesthetics

Kolaine Beauty Lounge

Beautopia North

The Face Clinic Hessle

 

West Midlands

MKM Cosmetics – Gold (Overall)

Beaut Aesthetics  – Silver

Advanced Beauty and Aesthetics – Bronze

Malvern Serenity – Bronze

SK Aesthetics Clinic

Snobs Aesthetics

Ooh Lala hair and beauty salon

AZITA JAZINI DORCHEH

 

East of England & London

Lesley Leale-Green Skin & Laser Clinic – Gold

Anjalee Rajasinghe – Silver

4d London Clinic – Bronze

Escape Beauty Rooms

Cosmetics Aesthetics

Pulse Light Clinic

UK Medispa

 

South East

Dynamic Beauty – Gold

DM Elite Cosmetics LTD – Silver

Imogen’s Laser Skin Clinic – Silver

Koha Skin Clinic – Silver

Herts Laser and Beauty Clinic – Bronze

Lisa Ramshaw Beauty and Aesthetics Clinic

Vanilla Pod Beauty Clinic

B-Unique Beauty and Aesthetics

 

South West & Wales

NU:FACE AESTHETICS – Gold

Thyme Laser & Beauty – Silver

Natalie Greenhalgh at the Beauty Lounge – Silver

Sarah Lynne Aesthetics’ – Bronze

Positive Skin – Bronze

Christchurch Derma Spa

Flawless Medispa

The Little Wren Beauty and Aesthetics

 

Beauty Therapist of the Year

Scotland & Northern Ireland

Deborah Crookshanks (Serenity Health & Beauty) – Gold

Joanne Claire Morton (JCM Beauty Studio) – Silver

Donna Reddington (Aura Beauty Therapy) – Silver

Emily Howie (The Studio) – Bronze

Nicole Singh (Bespoke Skincare) – Bronze

Leanne Sturgeon (Beauty by Leanne Musselburgh)

Rachel Lindsay (Little Miss Beauty)

Fiona Dick (KAMM Beauty)

 

North East

Louise Watson (Angelic Beauty) – Gold

Lisa Conway (Beauty at home north east) – Gold

Victoria Oneill (SkinsoLuxe) – Silver

Amy Smith (Dream Therapy) – Silver

Sarah Elizabeth White (Spring Beauty Room) – Bronze

Kate Buttle (Bel Viso ltd) – Bronze

Sarah Johnson (Sarah Johnson Facialist)

Amanda Jones – (Bodyessence Beauty)

 

North West

Heather Jane Fairclough (Heather Jane Beauty & Holistic Therapy) – Gold

Michelle Sunter (Chelles Beauty) – Silver

Georgie Proctor (Georgie & Co. Beauty)

Joanne Baker (Joli Nails & Beauty)

Rebecca Louise Booth (Rebecca Louise Beauty Specialist)

Catherine Spatuzzi (Sephora Beauty & Wellness)

Jessica Tobin (April Elizabeth)

Laura Birchall (Eclipse Hair and Beauty)

 

Yorkshire

Yasmin Gilbert (Beautique Hessle) – Gold

Emma Loosemore (Beauty Attraction) – Silver

Opium Beauty salon – Bronze

Ruth Bancroft (Number Eleven Beauty and Wellbeing Clinic)

Sarah mercer (Whitehead and Booth Salon)

Penny Wood (Beautiful You Beautique)

Karen Smith (Karen Smith Beauty)

Viki Heaps (Equilibrium)

Beckie Yeomans (Truly Scrumptious)

 

East Midlands

Jasmin Bell (The Spa Cabin) – Gold

Tracey Bainbridge (Tracey Bainbridge Beauty) – Silver

Heather Dooley-Thompson (Beauty By Heather) – Silver

Lorna O’Sullivan (Nellie Taylor Holistics) – Bronze

Lisa Bradbury (The Beauty Room)

Natalie Henson (Regent Beauty Clinic)

Emma Loosemore (Beauty Attraction)

 

West Midlands

Shell Ebrey (Holistic & Heavenly Therapy Room) – Gold

Kay Wesley (Belle Beauty) – Gold

Emily Arnold (Bamboo Day Spa) – Silver

Heidi Payton (Advanced Beauty and Aesthetics) – Silver

Lydia Clarke (Phoenix Beauty) – Bronze

Natalie Mellors (N.M Beauty) – Bronze

Stephanie Barnard (The Beauty Boutique Stourbridge)

Bethan Smith (Blush + Brow)

 

East of England

Katie Halpin (The Beautitioner) – Gold

Kirsti David (Charli’s Beauty Company) – Bronze

Charlotte Birkbeck (The Hideaway Beauty & Holistic Therapies)

Louise Garford (The Beauty Hub)

Tatiana Leech (Revive Beauty Lounge)

Kelly Mullender (Perfection by Kelly Mullender)

Laura Newman (Lashed by Laura)

 

London

Viktoryia Rohal (Viktoryia Health) – Gold

Lauren Hall (Lesley Leale-Green Skin & Laser Clinic) – Silver

Rosie Lavell (RL Beauty) – Bronze

Sadiah Panesar (Amor Beauty)

Sharon Sethna-Russell (Pamper Parlour)

Nina Petrova (Remix)

 

South East

Faye Fitzjohn (Bloom Beauty, Hair & Education) – Gold

Natalie Taylor (Rowan Retreat) – Gold

Sarah Dadson (The Beauty Room) – Silver

Carla Sturges (Sunkissed) – Silver

Jo-Anne Bredenhann (Imogen’s Laser Skin Clinic) – Bronze

Donna Elidrissi (Skyrah Beauty) – Bronze

Lizzie Kenney (TA-DA! Beauty) – Bronze

Jade Littlejohn (Yaxley Hair and Beauty) – Bronze

Emily Abberley (Primrose Beauty)

Emily Britten (Emily Britten UK)

Victoria Crann (Aviva Day Spa)

 

South West & Wales

Nadine Jones (Enjays Beauty) – Gold

Louise Martin (Beauty by Louise Martin) – Gold

Danielle Faulkner (Revive Beauty) – Silver

Sophie Jeffery (The Retreat Beauty Salon) – Silver

Natalie Kent (Beauty Box Waxing) – Bronze

Lisa Ormonde (Lisa Jane Health and Beauty)- Bronze

Helen Hart (Allure Beauty)

Zoe Jarvis (On the Lash Aesthetics)

Hayley Mountjoy-Hicks (The Beauty Spot)

Rebecca Trim (Aura Beauty)

Emma Bird (Bliss – Beauty, Nails & Aesthetics)

Kristie Evans (Fussy Cow)

Danielle Jenkins – (Blossoming Beauty)

 

Best Bridal

From Across the Board

Kellie Boyd (Bridezilla) – Gold (Overall)

Stacey Williams (New Images) – Gold

Jodie Jerome (Cre8tive Hair And Beauty) – Silver

Gill Rock (In the Pink) – Silver

Sharon Robertson (Unique Hair Salon) – Bronze

Lucy Lockwood (Melvern Well)

Jodie Wade (Jodie Mobile Hairdressing)

Rachel Lomax (Serenity Norfolk)

 

Best Lash Bar Award

From Across the Board

Cecily Spa – Gold

Liquid & Lashes – Gold

Purity -Gold

Totally Polished Nottingham – Gold (Overall)

Blanco Lash Studio – Silver

Lash Beautique by Jemma – Bronze

Jiemao Lashes – Bronze

House of Lashes and Brows – Bronze

Lush lashes Beauty and Training – Bronze

The Beauty Shack – Bronze

The Beauty House Bristol

ILash North East

GetLashed

 

Best Marketing

From Across the Board

M-A Hairdressing – Gold (Overall)

Cabello Hair and Beauty – Silver

Q.L – Bronze

Claire Wareham Hair & Beauty – Bronze

The Nuthouse barbershop – Bronze

The Silver Fern Group – Bronze

Rosie Baylis Hair

Beauty by Eleri Ffion

Omorfia Beauty and Aesthetics

April Elizabeth

Beauty Secrets

little luxury ltd

havering beauty academy

27 Two 6 Beauty Ltd

Karen Smith Beauty

Opium beauty salon

Kolaine beauty lounge

Equilibrium

 

Blow Dry Specialist of the Year

From Across the Board

Sam Makepeace (Alchemy & I) – Gold

Tracy Taylor-Scott (Atlantis Hair and Beauty Design) – Gold

Gill rock (In the Pink) – Silver

Kerryann’s (Kerryann’s) – Silver

Hope Hassell (Yaxley Hair and Beauty) – Bronze

Samantha Holland (Keratin One) – Bronze

Lorraine Hume (She Is Beauty) – Bronze

Estelle Brunton (Bloom Beauty, Hair and Education)

Naomi Faith (Naomi Faith Hair Specialist)

Jennifer McLaren (April Elizabeth)

Morgan McKissick (RoarhairandBeauty)

Patrycja Pioch (Hair Definition)

 

Brow Specialist of the Year

Scotland & North West

Hanna Jablonska (Sassy Brow & Skin Clinic) – Gold

Joanne Claire Morton (JCM Beauty Studio) – Silver

Tricia Cumisky (Boss Brows Ltd) – Silver

Maria Mcnaboe (Split N Polish) – Bronze

Rosie Fraser (That Rosie Glow)

Abbie McInnes (KAMM Beauty)

Kasia Zadluzny (Belle Ame Hair and Beauty)

Katie McLeod (The Beauty Barn)

EMMA DELAMERE (Brow Life)

Chandelle Henry (Brows and Beauty by Chandelle)

Natasha Reed (Beauty by Natasha)

Nicola Rocks (The Eyebrow House)

Dina Varsani (Devine Hair and Beauty)

 

North East

Jade Crozier (Bellissimo Beauty and Brows) – Gold

Sarah Garside (Allure Cosmetics ltd) – Silver

Magdalena Kuśnierek  (Semi Permanent Makeup & Beauty MK Retouch By Magda) – Bronze

Andrea Fenwick Hilton (Simply Brow’s and Beauty) – Bronze

Abby Stewart (Blush Salon and Academy)

Samantha Chadkirk (Signature Nails & Beauty by Design)

Sara Costella (The Lash & Brow Doll)

Amy James (Madeleine Makeup Studio)

 

Yorkshire

Emma Willcock (Renuvo Beauty) – Gold

Sam Gott (Vibe Aesthetics Beauty & Training) – Silver

Aimee smith (The Powder Room) – Bronze

Kate Purves (Perfection beauty)

Georgia Talbot (Whitehead and Booth Salon)

Haley Pritchard  (The Rosy Nail Room)

Gina Verity (Room 907)

Jolita Shishmanova (House of Lashes and Brows)

 

East Midlands

Elisabeth Quinn (Elisabeth Quinn Brows & Beauty) – Gold

Sukhjeet Bahra (Sajja Beauty)  – Silver

Angela Bird (Birds of Beauty Parlour)

Jordan Horn (Jordan Louise Aesthetics)

Kelly Jones (Totally Polished Nottingham)

Victoria Straughan (Highbrow)

 

West Midlands

Bethan Smith (Blush + Brow) – Gold

Siana Hartwell (Blossom Lodge) – Silver

Marketa Priestley (Philosophy of Beauty) – Bronze

Gabriella Deans (Brows by Gabs) – Bronze

Laura Cole-Standing (The parlour)

Jenna Forrester (Wildflower hair and Beauty Studio)

Bethany Moore (The Beauty Bible)

 

South West

Katy Northey (GLAM Brixham) – Gold

Romy Olivia Tillyer (RomyOlivia Beauty) – Silver

Lauren Carter (Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up) – Bronze

Stevey Nicole  (The Brow Suite by Stevey Nicole) – Bronze

Lucy phillips (Purity)

Melissa Dutton (Belissa Beauty)

Olivia Doran (Revive Beauty)

Hannah Harvey (Cre8tive Hair and Beauty)

Amber-Jane Mcleod (The Little Beauty House)

Gemma Riste  (The Beauty Lounge)

 

Wales

Michelle Williams (Eyelicious Brow, Lash & Skin Clinic) – Gold (Overall)

Lauren Hayes (Allure Cosmetic Enhancements) – Silver

Hanna Ariella (Pampered Retreat) – Bronze

Kristie Evans (Fussy Cow)

Eleri Ffion Dowell (Beauty by Eleri Ffion)

 

South East

Charlie Blundell (The Lash & Brow Mechanic) – Gold

Emma Burton (Blink Beauty) – Gold

Aliki Chrysiliou (House of Brows) – Silver

Andrea Scott (Brows by Andrea) – Bronze

The Hideaway Beauty & Holistic Therapies – Bronze

Sara Duane (Sara Duane Microblading & Permanent Makeup)

Emily Ward (Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio)

Jessica Clark  (The Beauty Garage)

 

London & East of England

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Karen Harvey-Conran (Karen Harvey-Conran PMU) – Silver

Julia O’Dwyer (Julia O’Dwyer Ltd) – Silver

Cheryl Beach (Cheryl Williams Lashes & Beauty) – Bronze

Jignna Soni ( Emeraldbrows ) – Bronze

Kerryann’s (Kerryann’s)

Jaspreet Kaur (Brow Me)

Shanice Zakuani (ZAKU Artistry Studios)

Navpreet Sandhu (ZAKU Artistry Studios)

Charlotte Birkbeck (The Hideaway Beauty)

Andrea Fenwick Hilton (Simply Brow’s and beauty)

Jody Knight Perfection in Beauty (Jody Knight)

Laura Lopez (Amara Beauty)

Naomi Totman (The Beauty Cave)

 

Colour Technician of the Year

Scotland

Margaret McCallum (Eclipz Hair Design) – Gold

Lauren Campbell (L’Perfection) – Silver

Corrie Watt  (Nu-Vou) – Bronze

Brian Leo McCallum (Roar Hair and Beauty)

JEAN RAE (Amor Cabello Hair Salon)

Samantha Law (Belle Ame Hair and beauty)

Chloe MacFarlane (Chloe Scarlette Hair)

 

North East

Katie Brown (Katie Louise Hairdressing) – Gold

Holly Shadwell (Holly Jayne Hair Establishment) – Gold

Terri Leanne Wrigley (Do or Dye) – Silver

Nic Gorton (Holly Jayne Hair Establishment) – Silver

Ellen Ormesher (Ellen Ormesher Hair) – Silver

Imogen Hall (Hair by Imogen) – Bronze

Danielle Howarth (Hair by Danielle) – Bronze

Lina Paulauskiene (Memel Hair & Beauty) – Bronze

Magdalena Dobrzynska (Belle Ombre) – Bronze

Rachel Middleton (Red Robin Hair Design) – Bronze

Stephanie Curran (Stephanie Curran Hairdressing)

Rachel Middleton (Middleton hair Creative)

Tawny Olaniyan (Electric Unicorn)

Tayla Mason (Eclipse Hair and Beauty)

Robyn-lee Watson (South lakes Salon)

 

North West

Emma Lowery (Colourline) – Gold

Deborah Nicholson (Twiggys Hair)  – Silver

Beth Woodhouse (Beth Woodhouse Hair) – Silver

Dani Jones (Lox of Love Ltd)  – Bronze

ASHTON ROBINSON (Hair by Ashton)

Rebecca Sutherland (Lush hair)

Lauren Brodie (Salon Blanc)

 

Yorkshire & East Midlands

Tracy Taylor-Scott (Atlantis Hair  And Beauty Design) – Gold

Cerys Bowen (Blood Moon) – Silver

Kelly McConnell (Look Luscious) – Bronze

Umi das (Rosa Massimo)

Rukia Pammant (NewU Professional Hairdressing)

Jennifer hague (Hair by Jennifer)

Blondie Locks Hair Salon (Sonia Hames)

Rebecca harvey (Rosa Massimo)

Carla thirkill (Erica lewis)

Mena Massimo (Rosa Massimo)

Bethany McManus (B Hair Studio)

Lynndy Rolfe (Hair by Lynndy)

Jodie westmoreland (Jodie Rebecca Hairdressing)

Kirsty Brown (Hair Euphoria)

 

West Midlands

Marta Davies (Hair by Marta) – Hair by Marta gold

Chloe Macintosh (Chloe’s Hair Studio) – Silver

Megan Long (Megan’s Place) – Silver

Hazel Evans (Creative hair Studio) – Bronze

Nicola Lannetta (Nikki C’s Hair Studio)- Bronze

Martyn Lewis-Evans (Lewis-Evans Hair by Martyn) – Bronze

Natalie Bayliss (Pastels by Natalie)

Charlotte Evans (Ginger)

Amy Grice (Be You Hair)

Claire Thompson (Claire Thompson Freelance Hairdresser)

 

South West & Wales

Luke Davies (Headquarters Hair Design) – Gold

Jodie Jerome (Cre8tive Hair and Beauty) – Silver

Kelly Shone Adams (Technocracy Hair) – Bronze

Katy mann (Nix Hair and Beauty) – Bronze

Roxanne Butler (Roxanne Jade Hair and Makeup Studio)

Tanya Crook (TLC Hair Designer)

Lydia west (Serenity Hair and Spa)

Abigail Williams (Topchic)

 

 Community Champion of the Year

From Across the Board

Laura (No1 Health and Beauty) – Gold

Caroline Sanderson (Ego hair design) – Gold

Janine Lolliot (Tranquil Soul Beauty Therapies) – Gold

Lu Buckley (Q.L) – Silver

Stephen Gardiner (We Fix Feet Limited) – Silver

Natalie Greenhalgh (Natalie Greenhalgh Therapies) – Silver

Amy Alner (Simply beautiful) – Silver

Kolaine Waterfield (Kolaine Beauty Lounge) – Silver

Fern Lewis (Mirror Mirror Hair & Beauty Studio Ltd)) – Bronze

Rachael Nurrish-Walker (Elysium Beauty Salon) – Bronze

CJ Wells (MINT Westbourne)

Charlotte Evans (Ginger)

Emily Slater (Luxe Beauty Lounge)

 

 

Creative Artist of the Year

North West

Maria Corke (Maria Corke Nail Artist) – Gold

Kathryn Carney (Crème de la Crème Hair Boutique) – Silver

Emma McCaughey (Hair 2 Dye 4)

Katie brown (Katie Louise Hairdressing)

Jemma Aldred (April Elizabeth)

Emma Mulvihill  (The Scissor Psychologist)

 

Yorkshire

Emma Creighton (Black Heart) – Gold

Diane Wilson (Creative Nails and Brows Training Academy) – Silver

Lydia Moulds (E&M Beauty) – Bronze

Michelle Hulbert (Chakras Nail and Beauty Studio) – Bronze

Samantha Gott (Vibe Aesthetics, Beauty and Training)

Rosa Massimo (Rosa Massimo)

Julianne Weatherall (Jules Nails and Beauty)

 

East Midlands & East of England

Emily Warboys (Hairlounge47) – Gold

Lucy Hobbs (HNL hair nail lash hair & beauty salon) – Silver

Kelly McConnell (Look Luscious) – Bronze

Nicky Ellwood (The Little Hair Beautique) – Bronze

Rachael Lomax (Serenity Norfolk)

Cheryl Beach (Cheryl Williams Lashes & Beauty)

 

Wales

Catherine Burns (Queen Catherine Nail Artist) – Gold

Natalie Hewitt (Smooch Nails) 0 Silver is it 0 silver

Jodie Evans (Nail Envy)

Zeta Smith-Linnens (The Little Nail Room)

Lauren Hayes (Allure Cosmetic Enhancements)

 

South East

Michaela Johnson (Moroccan Rose) – Gold

Vicky (Vixen Nails by Vicky) – Silver

Rosie Baylis (Rosie Baylis Hair)

 

South West

Tricia Rogers (Nails by Tricia Rogers) – Gold

Samantha Mehers (The Little Nail Bar) – Silver

Jennifer Vowden (Jennifer Vowden Nail Artist) – Bronze

Emma Holt (Bcreativehair)

Cindy Nicholls (iLashtique)

Gemma Riley (Gemma Riley Nail Artist)

 

Day Spa of the Year

Scotland & North East

THE [email protected] Blackpool FC Hotel – Gold

Westfield Day Spa – Silver

Little Luxury – Bronze

Spa Seven Ltd

Naked Beauty Studio

 

Yorkshire

Kuki Hair & Beauty Spa – Gold (overall)

The Spa & Beauty Clinic – Silver

YUTOPIA SPA

 

East Midlands & East of England

The Signature Spa – Gold

Sophie Elise – Silver

Grafton Spa & Wellness

Simpsons Boutique spa

Florence Day Spa

 

South East

Nutmeg Spa – Gold

Cecily Day Spa – Silver

Poppinghole Farm Spa – Silver

That Glam Spa – Bronze

Mayflower Spa – Bronze

 

South West

Vita Skin Spa – Gold

Arcadia Beauty Spa – Silver

The Treatment Rooms

 

Employee of the Year

From Across the Board

Emma Mills (Acut Above the Rest) – Gold

Jemma Pawsey (ORB Rutland) – Gold

Jennifer Draper (HairLounge47) – Silver

Christian Swain (Saramanda 1) – Silver

Jack Attwood (Sunkissed466) – Bronze

Paige Cottam (Flame Urban Spa Ltd) – Bronze

Rukia  Pammant (NewU Professional Hairdressing) – Bronze

Phillipa Lee (Yaxley hair and beauty)

 

 

Employer of the Year

Scotland

Tanya Black (Tanya Black Hairdressing) – Gold

Vicky Bryce (Abundance Hair and Beauty) – Silver

Kelly Gallacher (Zassica Hair & Beauty Ltd)

Jodene Lamberton (She is Beauty)

 

North East & North West

Matthew Salvin (Skins and Needles Barber) – Gold

Seamus McCrory (McCrory Hair) – Silver

Laura Dorrian (Chapel Holistics) – Bronze

Erin Harper (Rejoy)

Shona Robertson (The Retreat Professional Health & Skincare Clinic)

April Horner (April Elizabeth)

Kayleigh Marley (Little Luxury)

 

East Midlands

Charlotte (Lottie) Davies (Organic Ritual Beauty) – Gold

Hayley Hudson (Cocco salon) – Silver

Amanda Humphrey (Saramanda 1) – Bronze

Kolaine Waterfield (Kolaine beauty lounge)

 

South East & South West

Gill Rock (In the Pink) – Gold

Nikki Spicer (Vita Skin Spa) – Gold

Nicola Atkins (Utopia Beauty Salon) – Silver

Stacey Hutchings (Salon 55) – Silver

Kathryn Berale (Cabello Hair and Beauty) – Bronze

Philippa Gigg (Yaxley Hair and Beauty)- Bronze

The Silver Fern Group: Alchemy & I, Cecily Spa, Koha Skin Clinic – Bronze

Rachel Bourne (HI Therapies Beauty Salon)

Kerry Lamerton (Sacred Willow)

Sarah Bell (Kings Professional Hairdressing)

Kerry Douglas (Body Sense Beauty Salon)

Sasha Glasgow (Flawless Lashes by Loreta)

 

Hair & Beauty Salon of the Year

Scotland & North West

Holly Jayne Hair Establishment – Gold

Nu-Vou – Gold

Amber Rouge – Silver

April Elizabeth Hair and Beauty – Silver

Flame urban spa ltd – Bronze

Darcie Dolls – Bronze

Kayleigh Louise hair and beauty salon – Bronze

The Hair and Beauty Studio – Bronze

Pink Lily

That Rosie Glow

Roar hair and beauty

Belle Ame Hair and Beauty

Urban Retreat

Creme de la Creme hair boutique

Copper31

Beau Beauty and Hair

 

North East

ColourLine – Gold

Silhouette beauty – Gold

The Diamante Rooms – Gold

Natalie George, The Makeover Fairy – Silver

Sparkle Beauty – Silver

Anna Campbell Hairdressing Limited  – Bronze

Era 21 Plus – Bronze

Salon N – Bronze

D&R Hair and Beauty

House of Elite

At Ladies Room

Aspire Hairdressing & Beauty

 

Yorkshire and West Midlands

Kuki Hair & Beauty Spa – Gold

Number One Health & Beauty – Silver

AP Hair and Beauty Limited – Bronze

Adjust Your Crown

Copper Rose Hair and Beauty

The beauty lounge

Mane Obsession Hair Extensions

Platinum Style

LP Hair & Beauty

Whitehead and booth

Snobs Salon

Vibe salon

Saint Pearl

Synergy hair and beauty

 

East of England & London

Pure Hair & Beauty Enfield – Gold

Q.L. – Silver

HNL hair nail lash hair & beauty Salon – Bronze

Saramanda 1

Rosie’s Hair & Beauty

Divine – beauty from within

The body lounge

Remix

Salon No.6 hair and beauty salon

 

South East

Junction hair and Beauty Ltd – Gold

Yaxley Hair and beauty – Gold

Revive Hair, Beauty & Nails – Silver

Bloom Beauty, Hair & Education – Bronze

Cabello Hair and Beauty

Imogen’s laser skin clinic

Rosie Baylis

Annette’s Beauty

Buzby and blue

No.81

 

South West & Wales

Natalina’s Hair Extensions and Beauty – Gold

Purity Salon – Silver

Bleu hair beauty and Nails – Bronze

Luxè Salon – Bronze

Simply beautiful – Bronze

Revive hair, beauty & nails

Abigail James

Cre8tive hair and beauty

Personal Image

Inca Hair and Beauty

BANK Beauty

 

Hair Extension of the Year

Scotland

Susan Rankin (The Hair Lab) – Gold

Laura Byrne (CocoBella Hair Extension Specialist) – Silver

Vikki Adam (Belle Avenue)

Karyn McCallum (KLJ Hair Extsions)

 

North East

Lynsey Best (Best Extend) – Gold

Victoria Cartwright (Lox of Love Ltd) – Silver

Sophie Moss (Twiggys Hair) – Silver

Sam Watson (Hair Extensions by Sam Watson) – Bronze

Beth Woodhouse (Beth Woodhouse Hair)- Bronze

Katie Collins (Star Salon)

Nichole Ghani (Hair by Winnie Ann)

Helen Richardson (The Salon Louth)

 

North West

Alex Ferris (AF Hair Extensions) – Gold

Georgie Fox (G Fox Hair Extensions) – Silver

Raminta (Flawless Xtensions by Raminta)  no catergary

Taylor Keig (Illusion) – Bronze

Lisa Archer Shaw (LA Hairvolution)

Katie brown (Katie Louise Hairdressing)

Katie Collins (Star Salon)

Danielle Dickson (Hair by Danielle)

Becky Flynn (Becky Janade Hair & Beauty)

Michelle Hatton (Hair Necessity)

Karen Hutchins (April Elizabeth)

Yorkshire

Kayleigh Clark (Kayleigh Jane Extensions) – Gold

Sabine Studane (Sabirais Hair Extensions and Therapy) – Silver

Rachel Miles (The Doll Palace) – Silver

Rachel Parsons (Glossylocks) – Silver

Ciara-May Levi (Mane Obsession Hair Extensions) – Bronze

Claire Wareham (Claire Wareham Hair)- Bronze

Kim Warburton (Sistachic Hair Extensions ltd) – Bronze

Beth Eager (Blondie Locks Hair Salon)

Erica Hinshelwood (Erica lewis hair extensions)

Lucy Pearson (Lucys Hair Extensions)

Laura Wainwright (Diamond Ways)

 

East Midlands

Lizzie Kocsis (Lizzies Hair Extensions) – Gold

Lily Anna adkins (Kings and Queens Hairdressing) – Silver

Rebecca Banham (Hair Extensions by Rebecca Banham)-Bronze

Bernadette Nunn (Beaut Hair Extensions)

Leah Sullivan (The Doll House Shifnal)

Danielle wheeler (Mane Goddess)

 

West Midlands

Jennifer Cheetham (Hair By Jennifer LTD) – Gold

Lyndsay Duffield (Lynze Loves Hair) – Silver

Abbie Grainger (Luscious Locks Hair Extensions) – Silver

Julie Hawkins (The Bespoke Hair Company) – Bronze

Leah Sullivan (The Doll House Shifnal Ltd) – Bronze

Katie Walker (Wildflower Hair Beauty Studio

Danielle Ashley Extensions (Crush Hair Extensions & Beauty Salon)

Amy Grice (Be You Hair)

Emma Smith (Glamourlocks Hair Extensions)

Natasha Williams (Mane.)

 

East of England & London

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Carly Lewin (Moore Hair Extensions by Carly) – Silver

Nicole Rogers (LVE Locks) – Silver

Amy (Amy’s Locks Limited) – Bronze

Chantelle Cook (Extended Lengths Salon) – Bronze

Emy Hassan (The Hair Confidante) – Bronze

Kellie Dreifuss (Kellie Harper Hair)

Kim Haley (Saramanda 1)

Patrycja Pioch (Hair definition)

Toni Shand (HB3 Hair Extensions)

 

South East

Amy Penhallow (Alchemy & I) – Gold

Stephanie Dobson (Zxaar Hair) – Gold

Kerry Buckell (KB Hair Extensions) – Silver

Tammy Lovegrove (Better than Natural) – Silver

Holly Asargiotakis (Styled By Holly) – Bronze

Ryan Loader (In The Pink) – Bronze

Naomi Faith (Naomi Faith Hair Specialist)

Danielle Garnham (The Alchemist Hair & Beauty)

Poppie Saunders (PS Hair Extensions)

Roisin Smart (Smart Hair Extensions)

 

South West & Wales

Natalina Huyshe (Natalina’s Hair Extensions and Beauty) – Gold

(Trend Hair Extensions Ltd) – Silver

Lorraine Stanak (Salonlareine)

Tanya Crook (TLC Hair Designer)

Emma holt (BCreativehair)

Sara Price (Dink Links Hair Extensions)

Holly Randall (Blush Boutique Salon)

Laura Selway (Hair at Lauras)

 

Lash Specialist of the Year

North East

Amanda Jones (Bodyessence Beauty) – Gold

Lisa Conway (Beauty at Home Northeast) – silver

Jasmine Brown (Bay Beauty Academy) -Bronze

LLM Lashes – Bronze

Tyler Duffy (Lashed By Tyler)

Sophie Elise (Blush)

Amanda Dillon (BeautyTech Lounge)

 

North West

Kirsty Shaw (Lush Lashes Sheffield)- Gold

Heather Grimley (Beauty by Heather)  – Silver

Jemma Griffiths (Lash beautique) – Silver

Jolita Shishmanova (House of Lashes and Brows) – Bronze

Rebecca Louise Booth (Rebecca Louise Beauty Specialist)

Sam Gore-Jones (Lashonista)

Olivia Grant (Lottie Lashes Ltd )

Charlotte Stafford (The Beauty Room)

Adele Tinkler (The Lash lounge by adele)

 

East Midlands

Lauren Turner (Browlashes) – Gold

Danielle Laird (The Nail and Beauty Lounge) – Silver

Lisa Bradbury (The Beauty Room) – Bronze

Laura Cooney  (Tranquility Lash & Beauty) – Bronze

Elisha Clewlow (Indulge Urself)

Leanne Mitchell (Lashes by Leanne)

 

East of England

Cheryl Beach (Cheryl Williams Lashes and Beauty) – Gold

Marta Wiatr (Glam  Lashes by Marta) – Silver

Emma Louise Castle (Revolution Beauty Clinic) – Bronze

Yasmin Holliday (Yasmin’s Hair and Beauty)

Lauren Elayne (Lauren Elayne)

Tatiana Leech (Revive Beauty Lounge)

Anita Lord (Escape Beauty Rooms)

Laura Newman (Lashed by Laura N)

Jazmine purkiss (17 Ereswell Road)

 

London

Salina Boardman (Jiemao Lashes) – Gold

Ewelina Apanel (Ewii Beauty Salon & Academy) – Silver

Agata Vinckevic (AV Beauty Passion Ltd) – Silver

Carley Burke (Carley Burke Advanced Beauty Practitioner) – Bronze

Alisha Donegan (Lashe and Brow Ink)

Marta Golan (London Look Lash Experts)

Danielle Prosser (DLP Lashes )

 

South East

Alisha Fryer (Lashes by Lisha) – Gold

Carla Sturges (Sunkissed)  – Silver

Amy Barnes (Amy Jane lashes & Beauty) – Bronze

Jessica Fisher (Blush Beauty) – Bronze

Emma Burton (Blink Beauty)

Emily Harrigan (lash and brow design)

Flutter MK Ltd (Hadassah Ridge)

 

 

South West

Cheryl Francis (DollFace Beauty & Training) – Gold

Becci Saunders (Lashes & Nails by Becci / Lash Xtend London) – Silver

Lorraine Sharp (All About You) – Silver

Kristen Hardie (Feathered Beauty) – Silver

Charlie (The Lash & Brow Mechanic) – Bronze

Louise Drew (Lashes by LoveLou) – Bronze

Lenka Clark (Beauty Secret)

Zoe jarvis (On the Lash Aesthetics)

Cindy Nicholls (iLashtique)

Millie Sampson (Beauty with Millie)

 

Wales

Natalina Huyshe (Natalina’s Hair Extensions and Beauty) – Gold

Natalie Roberts (Natalie Roberts Nails, Beauty and Training) – Silver

Ann-Marie Wilcock (Luxe Salon)

Arianne Angove (Always Bonita Beauty)

Ffion Edwards (Flawless by Ffion)

 

Lifetime Achievement Award

Scotland & Northern Ireland

Deborah Crookshanks (Serenity Health & Beauty) – Gold

Tanya Black (Tanya Black hairdressing) – Silver

 

North East

Stephanie Holland (Essential Beauty & Training Academy) – Gold

Samantha Lewis (Silhouette Beauty Room) – Silver

Debbi Gess (Blush) – Bronze

Tracey smith (Geezers & Gals)

Gillian Robinson (The Beauty Studio)

 

East of England & London

Lu Buckley (Q.L.) – Gold

Lucy Hobbs (HNL Hair & Beauty Salon) – Gold

Katie Nicholls (Havering Beauty Academy) – Silver

Maja Kiprovska (ML Pro Ltd) – Bronze

 

South East

Rajni Danbar (Beauty by Rajni) – Gold (overall)

Charlotte Sims (Charisma Beauty & Skincare) – Silver

Samantha Trace (Samantha Trace Cosmetics) – Bronze

Vikki Clark (Vikki Clark Permanent Makeup)

Katie Nicholls (Havering Beauty Academy)

Katie Billinghurst (KT Beauty Essex)

Jamie Lee Jones (B-Unique Beauty and Aesthetics)

 

South West

Natalie Kent (Beauty Box Waxing Boutique) – Gold

Sandra Stevens (Tops Hair Salon & Beauty) – Silver

Vivienne Johns (The Hairdressers Social Club)

 

Makeup Artist of the Year

From Across the Board

Natalie George (The Makeover Fairy) – Gold

Betsy Turner (Betsy Makeup Academy) – Gold

Grace Lydia Muir (Grace Lydia Cruelty Free Pro Makeup Artistry and Hair Styling) – Gold (overall)

Claire Shiner (Claire Shiner Makeup Artist) – Silver

Danielle Dawson (Dannii’s Makeup Room) – Silver

Nicky Ellwood (The Little Hair Beautique) – Silver

Sarah Marie (Spring Beauty Room)  – Silver

Fathiya Khatri (Tamara’s Beautique) – Bronze

Majbeen Fatima (majbeenHMUA – beauty educator) – Bronze

Neila Hallifax (Neila Make-Up & Hair Artist) – Bronze

Lu Buckley (Q.L)

 

Manager of the Year

From Across the Board

Joanne Gigg (Yaxley hair and beauty) – Gold

Liz Evans (Liz Evans Beauty) – Gold

Sean Butt (Alchemy & I) – Gold (Overall)

Caroline Lane (Hair Lounge 47) – Silver

Emma Vaughan (Opium Beauty salon) – Silver

Siobhan Noake (Ginger) – Silver

Sophie Thompson (Heavenly Hair) – Silver

Jessica Whitaker (Salon 55) – Bronze

Kelly Rogers (LJR Hair and Beauty) – Bronze

Rachel Bourne (HI Therapies) – Bronze

Ruby Dwyer (In the pink) – Bronze

Nikki Marsh (Cecily Spa)

Fortunata Oleszkie (Koha Skin Clinics)

Caroline Barras (Boss Hairdressing)

 

Massage Therapist of the Year

Scotland & Northern Ireland

Deborah Crookshanks (Serenity Health & Beauty) – Gold

Jodene Lamberton (She is Beauty) – Silver

 

North East

Emma Kirtley (Dream Therapy) – Gold

Christine Lowther (Body and Sole Therapy) – Silver

Rebecca McKeown (That Healing Feeling)

Claire Thornton (Healing Flow Clinic)

Amanda Jones (Bodyessence Beauty)

 

North West

Kate westwood (SkinDeep Company) – Gold

Amy Dawson  (Divinity)  – Silver

Lisa Politt (Olettesa Reiki and Holistic Therapies) – Silver

Hayley Carpenter (Georgie & Co. Beauty) – Bronze

Stephanie Bowler (Ava Beauty)

Jodie Finnigan (Pamper Me)

Courtney Bennett (Pamper Me)

Rachael Grundy (Spa Seven Ltd)

Kayleigh Marley (Little Luxury)

 

Yorkshire

Karen Hitchin (Haven House) – Gold

Kelly Hodgson (The Powder room) – Silver

Vicky Rawcliffe (Transcendence Holistic Therapies) – Bronze

Katherine Schorah (Beauty By Rebecca)

Caroline Kavanagh (Beautiful You Beautique)

 

East Midlands & East of England

Nicola Williams (Inner Peace Wellness) – Gold (overall)

Jennie cross (Serenity by Jennie) – Silver

Ashleigh Kemp (Havering Beauty Academy)  – Bronze

Christine Massey (Nellie Taylor Holistic) – Bronze

Heather Dooley-Thompson (Beauty By Heather)

Victoria Stokes (VC Holistic Beauty)

Michelle Henry (Eden Beauty House)

Carla Alexis Starling (Saramanda 1)

Laura Lopez (Amara Beauty)

Veronica Mereu (Odyssey Spa)

Nina Petrova (Remix)

 

South West & South East

Julie Miller (Holistic Zone) – Gold

Krishna Chavda (Ana Harmony Ltd) – Silver

Sarah Dadson (the Beauty Room) – Silver

Emma Burton (Blink Beauty) – Bronze

Jade White (Era Beauty) – Bronze

Agata Liepa (Body Studio)

Carla Sturges (Sunkissed466)

Carlee Pennie (B-Unique Beauty and Aesthetics)

 

Microblading Expert of the Year

North East

Sarah Garside (Allure Cosmetics) – Gold

Georgia Coulson (GC Beauty & Aesthetics) – Silver

Francesca Miller (Beyond Precision)

 

North West

Katie Davies(By Katie Louise) – Gold

Maria Mcnaboe (Split n Polish) – Silver

Tricia Cumisky (Boss Brows ltd)

Maya Brzeinska (MS Beauty & Aesthetics)

Anna Sompolska (Beauty Room Permanent Looks)

 

Yorkshire

Samantha Gott (Vibe Aesthetics, Beauty and Training) – Gold

Rebecca Morris (Beauty by Rebecca) – Silver

Rebecca Gencer (Beautopia North)

Gemma Winstanley (Gemma Winstanley Permanent Cosmetics)

 

East Midlands & West Midlands

Erika Cengu (Erika’s Beauty) – Gold

Sally McGlynn (Microblading Brows by Sally Jo) – Gold

Heidi Payton (Advanced Beauty and Aesthetics) – Silver

Lydia Clarke (Phoenix Beauty) – Silver

Amy Poppitt (AP Hair and Beauty Limited) – Bronze

Helena Jones (Helena Jones Permanent Make Up) – Bronze

Purnima Ahir (Snobs Aesthetics)

Kimberley ashcroft (Beauty Box)

Lauren Turner (Browlashes)

(AP Hair & Beauty)

Naomi doswell (Beautiful Features)

Jordan Horn (Jordan Louise Aesthetics)

Elisabeth Quinn (Elisabeth Quinn Brows & Beauty)

 

East of England

Julia O’Dwyer (Julia O’Dwyer Limited) – Gold

Lu Buckley (Q.L) – Gold (overall)-

Charlotte Lloyd-Taylor (Charli’s Beauty Company Limited) – Silver

Lianne Wilson (Lily Rose Beauty Clinic) – Silver

Abigail Humphreys (WHOW by Abigail Laura) – Bronze

Carrina Vaughan (Micro Art LDN) – Bronze

Kirby Evans (Kirby Evans Cosmetic Tattoo and Laser)

 

London

El Truchan (Perfect Definition) – Gold

Carley Burke (Carley Burke Advanced Beauty Practitioner) – Silver

Liarna Jessica Yearwood (Liarna Jessica London Limited)

Shanice Zakuani (ZAKU Artistry Studios)

 

South East

Celeste Griffiths (Celeste’s Beauty) – Gold

Samantha Trace (Samantha Trace Cosmetics) – Silver

Ilaria Forina (Forina Aesthetics ) – Bronze

Lisa Coleman (Lisa Coleman – Brow & Aesthetics)

Sara Duane (Sara Duane Microblading & Permanent Makeup)

Emily Harrigan (Lash and Brow Design)

Emily Lockyer (Pro Touch Beauty)

Hadassah Ridge (Flutter Mk ltd)

 

South West

Katy Northey (GLAM Brixham) – Gold

Olivia Doran (Revive Beauty) – Silver

Lenka Clark  (Beauty Secret)

Grace Guest-Ford (Omorfia)

Holly-Ellen Stockley (Oasa Rosa Aesthetics)

 

Wales

Lorna Roythorne- Du Ross (RDR Microblading) – Gold

Ffion Haf Hughes (The Little Wren) – Silver

Charlotte Henson (Charlotte’s Studio Beauty)

 

 

Microdermabrasion Expert of the Year

From Across the Board

Fiona Gardiner (Pure Beauty) – Gold (Overall)

Sarah Garside (NECTA North East Cosmetic Training Academy) – Silver

Amy Smith (Dream Therapy) – Bronze

Izzy Eaton (I E beauty Aesthetics)

Olwyn Friday (Revive Beauty)

Jessica Tobin (April Elizabeth)

Karen Smith (Karen Smith Beauty)

Sarah Beardsworth (Total Perfection Beauty)

 

Mobile Therapist of the Year

From Across the Board

Jennie Cross (Serenity by Jennie) – Gold (Overall)

Leanne Wathey (Luv-Lea Mobile Nails and Beauty) – Gold

Clare Woodcock (The Nail Club) – Silver

Jade White (Era Beauty) – bronze

Courtney Kemp (The Beauty Edit Nottingham)

 

Nail Bar of the Year

North East & North West

ExceptioNail Nails & Beauty – Gold

Maria Corke Nail Artist – Silver

Blush – Bronze

Pippa Trotter

Beautytech Lounge

Laura Birchall

Copper31

 

Yorkshire

Creative Nails and Brows Training Academy – Gold (overall)

Liquid & Lashes – Silver

Chakra Nails and Beauty Studio – Bronze

E&M BEAUTY – Bronze

Michelle Hulbert

Beautiful You Beautique

Jules Nails and Beauty

 

East Midlands & West Midlands

Gail Nicholls – Gold

L.G Nails & Beauty – Silver

The Nail and Beauty Lounge -Bronze

Claire Topaz Nails and Beauty

Tantalize

Glitzz

Nails By Louise

 

South East & East of England

Townhouse Nail Salon – Gold

Revolution Beauty Clinic – Silver

Nails By Louise – Bronze

NAILSQUAD – Bronze

Ladies & Gentlemen Essex Ltd

Niche Nails & Beauty

Gems Ink Cosmetic Tattoo

Beyoutiful Nails

 

South West

Get Nailed – Gold

The Little Nail Bar – Silver

Affinity beauty bar – Bronze

Millie Clutterbuck Nail Artist

The Beauty Lounge

 

Nail Technician of the Year

Scotland

Hazel Firth (The Peedie Nail Shed) – Gold

Sabina Nikitina (Nails by Sabina N. ) – Silver

Lynne Scott (Luscious Nails & Beauty) – Bronze

Sarah Richards (Sarah Richard Nails) – Bronze

Holly Currie (Holly Rox Beauty)

Joanne Ross (Kirsty Hamilton Beauty)

Leeanne Dalgleish (Glitter & Sparkle by Leanne)

Leeann Duncan (House of Glow)

Aleasha Rennie (Aleashas Nails)

 

North East

Rebecca Hutchinson (Elsobian Nails) – Gold

Debbi Gess (Blush) – Silver

Emma Lowery (ColourLine) – Silver

Leanne Collins (Topaz nails hair & beauty Hartlepool)-Bronze

Sarah Burrows (Little Luxury Ltd) – Bronze

Lucy Booth ( Lucy London)

Pippa Trotter (Pippa Nail Artist)

Sophie Shannon (Little Luxury Ltd)

Jade Gibbs ( Jade’s at D&R Hair and Beauty)

 

North West

Natalie Evans (Darcie Dolls) – Gold

Sade Simm (Nailz by Sade) – Silver

Joanne Baker (Joli Nails & Beauty)

Maria Corke (Maria Corke Nail Artist)

Sarah Hill (Nails by Sarah)

Olivia Riley (April Elizabeth)

Tina Renshaw (Truly Nails)

Alie Saieva (Element5)

 

Yorkshire

Emma Creighton (Black Heart) – Gold

Julianne Weatherall (Jules Nails and Beauty) – Gold

Diane Wilson (Creative Nails and Brows Training Academy) – Silver

Jodie Whitehead-Booth (Jodie Whitehead-Booth) – Silver

Lydia Moulds (E&M Beauty) – Bronze

Michelle Hulbert (Chakras Nail and Beauty Studio) – Bronze

Sophie woods (Opium Beauty Salon) – Bronze

Micheala Brady (The Nailistry)

Rachel Evans (Rachels Beauty Cabin)

Sian Moody (Beauty You Beautique)

Shelly & Chloe (Nails by Shelley and Chloe in York)

Georgia Talbot (Whitehead and Booth Salon)

Georgia Lunn (Opium Beauty Salon)

Hannah Powell (Opium Beauty Salon)

 

East Midlands

Nicole Cole (Coles Beauty Shack) – Gold

Rachel Maisfield (Rachels Nail & Beauty Parlour) – Gold

Nazneen Fatima (Nail Artist) – Silver

Natalie Smith (The Nail and Beauty Lounge) – Bronze

Lysa Glover (L.G Nails & Beauty)

Claire Bareja (Topaz Nails and Beauty)

Stephanie Darlison (Garden Nail Boutique)

Heather Dooley-Thompson (Beauty by Heather)

Cloe Mcnamee (Fairytale Nails)

 

West Midlands

Gail Nicholls (Nail Team Midlands) – Gold

Gemma Hill (Gemma Holl – Nail Technician) – Silver

Zoe Calder (Calder’s Curls & Nails) – Bronze

Ami Pearson (Temptations Nail & Beauty Studio) – Bronze

Katie Dale (Katie Dale Nail Artist)

Amelia Cole beauty (Amelia Cole)

Vikki Glover (Nails by Tori)

Charysse Poulter (Polished by Charysse)

Melissa Powell (Nails with Melissa)

 

East of England & London

Magenta Kendall (Nails by Magenta) – Gold

Chelsea Scarlett (Revolution Beauty Clinic) – Silver

Rebecca Smith (Charli’s Beauty Company Ltd) – Bronze

Amanda Humphrey (Saramanda1)

Lu Buckley (Q.L)

Fatima Oliveira (Revolution Beauty Clinic)

Laura Newman (Lashed by Laura N)

Karina Perematko (KK Nails and Art Academy)

Debbie Marangos (Lioness Paws)

Katy Pottle (The Beauty Boutique)

Jade Ford (Jade Ford London)

Nikolay P (Remi)

 

South East

Dana Squibb (Dana Squibb – Nail Artist) – Gold

Jessica Wratten (Luna Belle) – Gold

Kara Kostos (Nail Squad Bar) – Silver

Kirsty Lamb (Nails By Kirsty) – Silver

Natalie Le Pape (Nails by Natalie) – Silver

Cindy Hill (Eclipse Nail Studio) – Bronze

Hannah Missen (Hannah Missen Nails) – bronze

Faye Fitzjohn (Bloom Beauty, Hair & Education)

Alison Horner (5ivenails)

Michaela Phillips (Gelalicious)

Jennifer O’Toole (Ladies & Gentleman Essex Ltd)

Paige Spiers (Heaven on Earth)

Clare Woodcock (The Nail Club)

 

South West & Wales

Lauren McBride (Get Nailed) – Gold (overall)

Natalie Hewitt (Smooch Nails) – Gold

Becci Saunders (Lash Xtend London) – Silver

Beth Hope (Lisa Jane Health & Beauty) – Silver

Laura Pote (Hidden) – Silver

Tricia rogers (Nails By Tricia Rogers) – Silver

Kia Davis (Customs by K Beauty) – Bronze

Samantha Mehers (The Little Nail Bar) – Bronze

Jennifer Vowden (Jennifer Vowden Nail Artist) – Bronze

Lucy Gregory (Lucy Gregory Nail Technician & Beauty Therapist)

Kara Kotsonis (NAILSQUAD)

Millie Clutterbuck (Millie Clutterbuck Nail Artist)

Gemma Riley (Gemma Riley Nail Artist)

Sophie Jeffery (The Retreat Beauty Salon )

 

Rising Star of the Year

Scotland

Leona Conaghan (She is Beauty) – Gold

Jolanta Gallacher (J.G. Aesthetics) – Silver

Jackie Brown (Rejuvenate with Jackie Brown) – Silver

Amy McWhinnie (Abundance Hair & Beauty) – Bronze

Ellis Holland (Kirsty Hamilton Beauty)

Sharon Robertson (Unique Hair Salon)

 

North East & North West

Chantelle Turnbull (Sparkle Beauty) – Gold (Overall)

AMY CARTER (THE SPA @Blackpool FC Hotel) – Gold

Ellie Fox (THE SPA @Blackpool FC Hotel) – Silver

Lauren Savage  (Luxe Aesthetics) – Silver

Kirsty Smith (Liquid Lipo Ltd) – Bronze

Nichole Ghani (Hair by Winnie Ann)

Adam Home (Mister Barber)

Kayley Mcdonald (Geezers & Gals)

Linore White (Creative Touch Nails)

 

Yorkshire

Weronika Wojcik (The Studio) – Gold

Rachel Miles (The Doll Palace) 0 Silver

Heather Grimley (Beauty by Heather)  – Bronze

Rebecca Gencer (Beautopia North)

Zainab Mahmood (Rosa Massimo)

Sarah mercer (Whitehead and Booth)

Ella Fickling (Opium Beauty)

Diane Wilson (Creative Nails and Brows)

 

East Midlands * West Midlands

Michaela Argyle (MA Beauty) – Gold

Sarah Kempton (Atheva Beauty) – Silver

Nicole Cole (Coles Beauty Shack) – Bronze

Bethany McManus (B Hair Studio)

Heidi Payton (Advanced Beauty and Aesthetics)

Jordan Horn (Jordan Louise Aesthetics & Training Academy)

Sandy hughes (House of Beauty)

 

East of England & London

Nick P (Remix Hair & Beauty) – Gold

Lu Buckley (Q.L) – Silver

Alexandre Loof (Alexandre Loof Haircolorist) – Bronze

Courtney Bunce (The Strand Ltd) – Bronze

Liarna Jessica Yearwood (Liarna Jessica London Ltd)

Shannon Flintoff (hair Lounge 47)

Katie Halpin (The Beautitioner)

 

South East

Rebecca Hallam (Peekaboo) – Gold

Ellie Rayner (Salon 55) – Silver

Georgia Filby (LJr Hair and Beauty) – Silver

Michelle Appleton (Appleton Beauty and Aesthetics) – Silver

Emma Burton (Blink Beauty) – Bronze

Danielle Dawson (Dannis Makeup Room) – Bronze

Andrea Scott (Brows by Andrea) – Bronze

Milli Winks (Cecily Spa) – Bronze

Molly – Anne Taylor (Lash and Brow Design)

Courtney Bunce (The Strand Ltd)

Catherine Burns (Queen Catherine Nail Artist)

 

Chelsea Stockwell (The Alchemist Hair & Beauty)

 

South West & Wales

Caroline Kingwell (Thyme Laser and Beauty) – Gold

Catherine Burns (Queen Catherine Nail Artist) – Silver

Charlotte Jaycock (Pampered Retreat) – Bronze

Dani Bailey (Nails by Dani)

Eleri Ffion Dowell (Beauty by Eleri Ffion)

Cerys hill (The Beauty Spot Wales)

Yasmin Johns (Bloom Beauty)

Jamie-Lee Jones (B-Unique Beauty and Aesthetics)

Jodie Jerome (Cre8tive hair and beauty)

Angela Watson (The Hair Lounge)

Millie Sampson (Beauty By Millie)

 

Tanning Expert of the Year

From Across the Board

Ceri Hayes (The Tan Boutique) – Gold

Kat Campbell (Aura Spray Tanning & Beauty) – Gold

Nancy Mayne (Nancy Mayne Waxing & Beauty) – Gold (overall)

Rosie Greenhalgh (Rose & Caramel) – Silver

Sadie Catlin  (Marbs tanning) – Silver

Sarah Sullivan (Sunkissed466) – Silver

Elaine Campbell  (Elaine’s Beautique) – Bronze

Rosie Lavell (RLBeauty) – Bronze

Ffion Hughes (The Little Wren Beauty and Aesthetics academy)

Laura John-Baptiste (Get Beautiful)

 

Self-Employed Individual of the Year

North East & North West

Natalie george (The Makeover Fairy) – Gold (overall)

Danielle (Danielle’s Hairdesign) – Silver

Sarah Johnson (Sarah Johnson Facialist)

Emma Lowery (Colourline)

Beth Woodhouse (Beth Woodhouse Hair)

Joanne Baker (Joli Nail & Beauty Studio)

Amy Barker (The Scissor Psychologist)

Jennifer Clancy (Unfazed – Hair By Jennifer)

Victoria Dobbyn (Porezest Ltd)

 

East of England & London

Rosie Lavell (RLBeauty) – Gold

Katie Halpin (The Beautitioner) – Silver

Tatiana Leech (Revive Beauty Lounge)

Cheryl Beach (Cheryl Williams Lashes and Beauty)

Loretta Bradbury (A-List Hair Boutique)

Roxanne Jade (Roxanne Jade Hair and Makeup Studio)

Alexandre Loof (Alexandre Loof Haircolorist)

 

South East

Clair Davy (The Salon at Old Basing) – Gold

Aliki Chrysiliou (House of Brows) – Silver

Jordanne Barnard (Hair by Jordanne) – Bronze

Marie Stansfield (The Lash and Beauty Lounge Chelmsford) – Bronze

Lisa Coleman (Lisa Coleman – Brows & Aesthetics)

Naomi Faith (Naomi Faith Hair Specialist)

Kaley Franks (Brows on Point Permanent Makeup)

Louise Garford  (the beauty hub)

Natalie Le Pape (Nails by Natalie)

 

South West & Wales

Louise Martin (Beauty By Louise Martin) – Gold

Michelle Williams (Eyelicious Brow, Lash & Skin Clinic) – Silver

Stevey Nicole (The Brow Suite by Stevey Nicole)- Silver

Alex Hooper (Alex Louise) – Bronze

Emma Evans (Nails and Beauty At No1) – Bronze

Agata Liepa (Body Studio)

Helen Hart (Allure Beauty)

Hayley Chidzey (Rebel Hairdressing)

Jodie Jerome (Cre8tive Hair and Beauty)

Victoria Kiff (The Hair Lounge)

Cindy Nicholls (Ilashtique)

Alice Richards (Alice Elizabeth Mobile Hairdressing)

Louise Coak (Belle Beauty & Aesthetics)

 

Semi-Permanent Make-Up Artist

Scotland & North East

Jennifer Snaith (Bijoux Beauty) – Gold

Jo Evans (Jo Evans Permanent Makeup) – Silver

Sarah Garside (Allure Cosmetics) – Silver

Magdalena Kusnierek (ReTouch by Magda) – Bronze

Amanda Allan (Heavenly Sensations)

Kasia Zadluzny (Belle Ame Hair and Beauty)

Kamila Duszenko (Semi Permanent Make -up by MK)

 

North West

Rebecca Brown (Permanent Perfection Aesthetics) – Gold

Janine Hobin (Hollywood Hair and Beauty) – Silver

Rebecca Jayne Abram (Rebecca Jayne’s) – Silver

Kay Smith (Kay Smith Permanent Makeup) – Bronze

Paige Lloyd (Paige Lloyd PMU) – Bronze

Tricia Cumisky (Boss Brows Ltd)

Maya Brzezinska (MS Beauty & Aesthetics)

Barbara Metel (Barbara’s Aesthetics and Permanent Makeup)

Anna Sompolska (BeautyRoo Permanent Looks)

 

Yorkshire

Antony Turner (Antony Turner Permanent MakeUp) – Gold

Sam Gott (Vibe Aesthetics, Beauty & Training) – Gold

Michaela Kenworthy (Divinity Permanent Cosmetics) – Silver

Jazmine Evans (Jasmine Evans Permanent Makeup) – Silver

Michelle louise moore (Michelle Louise Permanent Cosmetics) – Bronze

Sharon McCormack (5 Star Beauty) – Bronze

Rebecca Gencer (Beautopia North)

Lindsay Lambert (LL PMU Training Academy)

Emma Probert (Vintage Beauty)

Kate Smith (Kuki Spa Huntington)

Gemma Winstanley (Gemma Winstanley Permanent Cosmetics)

 

East Midlands & West Midlands

Marie Milton (MKM Cosmetics) – Gold

Samantha Manners (Samantha Manners) – Silver

Helena Jones (Helena Jones Permanent Make Up) – Bronze

Beth Parkin (Beth Louisa Permanent Cosmetics) – Bronze

The Parlour (Laura Cole-Standing)

Marie Finney (Best Your Training)

Jordan Horn (Jordan Louise Aesthetics)

Abiee Lucas (Velour Cosmetics)

Kimberley Ashcroft (Beauty Box)

Emma Baglee (Emma Baglee Aesthetics)

Katrina Potter (KM Aesthetics Academy)

 

East of England

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Karen Harvey-Conran (Karen Harvey-Conran PMU) – Gold

Julia O’Dwyer (Julia O’Dwyer) – Silver

Marianna Kravjanszki (Revolution Beauty Clinic) – Silver

Marta Wiatr  (Glam Clinic PMU by Marta)- Bronze

Jody Knight (Perfection Beauty)

Shelly Plater (Pixel PMU)

Lucy white (Lucy White Permanent Make-up, Aesthetics & Training)

Pauline Brejon (Lashes & Brows)

Roxanne Runce (Roxy at Luxe)

 

London

Carley Burke (Crley Burke Advanced Beauty Practitioner) – Gold

El Truchan (perfect Definition) – Silver

Liarna Jessica Yearwood (Liarna Jessica London Ltd)

 

South East

Celeste Griffiths (Celeste’s Beauty) – Gold

Aliki Chrysiliou (House of Brows) – Silver

Ilaria Forina (Forina Aesthetics) – Silver

Georgina King (Contour Blush Cosmetic Tattoo) – Silver

Jeneen Chandler (Lashthetics) – Silver

Lottie Millington (Lush by Lottie)  – Silver

Andrea Scott (Brows by Andrea) – Bronze

Aneta Bridger (Phoenix Beauty Studio) – Bronze

Emma Wright  (Vanilla Pod Beauty Clinic) – Bronze

Inesa Dargyte (Inez Beauty Clinic) – Bronze

Vikki Clark (Vikki Clark Permanent Makeup) – Bronze

Sara Duane (Sara Duane Microblading & Permanent Makeup)

Emily Ward (Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio)

Gemma Bowers (Gems Ink Cosmetic Tattoo Studio)

 

South West & wales

Holly-Ellen Stockley (Oasa Rosa Aesthetics) – Gold

Lauren Carter (Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up)-Silver

Katy Northey (GLAM Brixham) – Silver

Denise Coffey (Wiltshire Permanent Makeup) – Bronze

Ffion Haf Hughes (The Little Wren) – Bronze

Claire Raymond (Claire Raymond Permanent Makeup)

 

Skin Specialist

Scotland

Emily Howie (The Studio) – Gold

Louise Brownlie (Skin Esteem Aesthetix) – Silver

Nyki McKenzie (Dermal Elite)

Amanda Allan (Heavenly Sensations)

 

North East

Victoria Oneill (SkinsoLuxe) – Gold

Sarah Garside (Allure Cosmetics) – SAilver

Sarah Johnson (Sarah Johnson Facialist) – Silver

Amanda Jones  (Bodyessence Beauty) – Silver

Rejoy (Erin Harper) – Bronze

Emma Holmes (Medicare Cosmetics) – Bronze

 

North West

Fiona Hughes (The Skinologist)- Gold

Charlotte Louise Aesthetics – Silver

Katie Davies (By Katie Louise) – Silver

Coco Beauty Clinic (Aleksandra Calka) – Bronze

Victoria Dobbyn (Porezest Ltd)

Rebecca Stott (Temple Beauty Clinic)

Sarah Beardsworth (Total Perfection Beauty)

Kim Brass (Aura Beauty and Wellbeing)

Elizabeth Kramer (Dermale Essence)

Gabriella Randolfi (Pretty Faces UK)

Leanne Rea (MLM Aesthetics)

 

Yorkshire

Louise jones (Therapy Skincare ) – Gold

Helen Turnock (Velvet Beauty Studio)- Silver

Jody Taylor (Skin Deep) – Silver

Kirsty Vaughan (KV Beauty Ltd)- Bronze

Natalie tai (The Powder Room)-Bronze

Lauren Addinall (No1 Health & Beauty)

Rachel Holmes (Rachel Holmes Skincare)

Alison Heppelstone (Skin Coach)

Natalie Kate Hodge (The Blossom Rooms)

Emma Jones (The Face Clinic Hessle)

Sarah Wilkinson (Equilibrium)

 

 

East Midlands

Louise Tombs (Moonstone Beauty & Wellbeing) – Gold

Natalie Henson (Regent Beauty Clinic) – Silver

Kolaine Waterfield (Kolaine Beauty Lounge) – Bronze

Tracey Bainbridge (Tracey Bainbridge Beauty)

Carrie Frost (No 57 Advanced Beauty)

Georgina Pearse (Grafton Spa & Wellness)

Harriet Connole (Hatty’s Beauty Retreat)

Chelsea Williams (The Hideout Hair and Beauty)

 

West Midlands

Samantha Manners (Beaut Aesthetics) – Gold

Neeka Gordon (Skin NV) – Silver

Malvern Serenity – Bronze

Amy Card (Pure Emporium Ltd)

Laura Cole-Standing (The Parlour)

Lucy Watkins (Belle Beauty)

Lisa Beard (The Beauty Loft)

 

East of England

Julia O’Dwyer (Julia O’Dwyer) – Gold

Abbie O’Sullivan (Skin Envy Colchester) – Silver

Rachel Long (Glow Beauty Rooms) – Bronze

Laura Davies (Florence Day Spa)

Michelle Henry (Eden Beauty House)

Anita Lord (Escape Beauty Rooms)

Sarah-Anne Barham (Sarah-Anne’s Beauty)

Roxanne Webster (Salon No.6 hair and beauty)

 

London

Lauren Hall (Lesley Leale-Green Skin & Laser Clinic) – Gold

Bal Gill (Beauty Bar) – Silver

Nina Petrova (Remix)

Francesca Sherwood (True medispa)

Anjalee Rajasinghe (Anja Laser Beauty & Spa)

 

South East

Maxine Carney (Camomile Rooms Canterbury Ltd) – Gold

Michaela Johnson (Moroccan Rose) – Gold

Amanda Pearson (Skin Revolution Ltd) – Silver

Emma Burton (Blink Beauty) – Silver

Katy Carter (Katy Carter Aesthetics) – Silver

Kerry Douglas (Body Sense Beauty Salon) – Silver

Ursha Chavda (Ana Harmony Beauty Salon) – Silver

Emma Wright (Vanilla Pod Beauty Clinic) – Bronze

Janine Lolliot (Tranquil Soul Beauty Therapies) – Bronze

Lisa Hunter (Skin by Lisa) – Bronze

Fortunata Oleszkiewicz (Koha Skin Clinics) – Bronze

Ellie Hoskins (Skin and Beauty) -Bronze

Emily Britten (Emily Britten UK) – Bronze

Victoria Smith (Victoria’s Beautique) – Bronze

Josephine Bennett (Josephine Health & Beauty Studio ltd)

Faye Fitzjohn (Bloom Beauty, Hair & Education)

Emma Wright (Vanilla Pod Beauty and Blush & Brow Academy )

Kristina Shepherd (27 Two 6 Beauty Ltd)

 

South West

Kay Adams (The Beauty Retreat) – Gold

Kay Cooper (Positive Skin) – Gold

Kirsty Campbell (Christchurch Derma Spa) – Gold

Debbie Clayton (NU:Face Aesthetics) – Silver

Izzy Eaton (I E Beauty & Aesthetics) – Silver

Natalie Greenhalgh (The Beauty Lounge) – Silver

Emily Barras (Emily Jane cosmetics and aesthetics) – Bronze

Caroline Kingwell (Thyme Laser & Beauty)- Bronze

Natalie Kent (Beauty Box Waxing Boutique) – Bronze

Olwyn (Revive Beauty) – Bronze

Hayley Mountjoy-Hicks (The Beauty Spot)

Kirsti Attwood (Beauty Beyond)

Aimee Collins (Cllistear)

 

Wales

Ffion Hughes (The Little Wren) – Gold

Michelle Williams (Eyelicious Brow, Lash & Skin Clinic) – Silver

Elaine Darrell (Elaine’s Beauty Spot) – Bronze

Sarah Griffiths (Sarah Lynne Aesthetics’) – Bronze

Emma Bird (Bliss Beauty, Nails & Aesthetics)

Millie Edwards (Skinology by Millie)

Bee Beautiful (Rhianne Evans)

 

Waxing Expert of the Year

Scotland & Northern Ireland

Deborah Crookshanks (Serenity Health and Beauty) – Gold

Debbie Cameron-MacPhee (The Waxologist) – Silver

Laura Clegg (The Studio Salon) – Silver

Abbie McInnes (KAMM Beauty) – Bronze

Elaine Campbell (Elaine’s Beautique) – Bronze

 

North East & North West

Sophie Martin (The Little Waxing Company) – Gold (Overall)

Natalie Park (Lady wax Uk) – Silver

Eloise Marley (Little Luxury) – Bronze

Samantha Lindsley (Bel Viso) – Silver

Sam Nivern (The Wax Lounge) – Bronze

Samiya Naeem (The Beauty Lounge, Garston)

 

Yorkshire

Emma Vaughan (Opium Beauty Salon) – Gold

Nichola Harper (Strip’d Limited Inc Bare Waxing) – Gold

Beckie Yeomans (Truly Scrumptious)  – Silver

Lauren Addinall (No1 Health & Beauty) – Silver

Sarah mercer (Whitehead and Booth Salon)

Emily Slater (Luxe Beauty Lounge)

Helen Turnock (Velvet Beauty Studio)

 

East Midlands & East of England

Kirsti David (Charli’s Beauty Company Limited) – Gold

Sukhjeet Bahra (Sajja Beauty) – Silver

Carla Alexis Starling  (Saramanda 1) – Bronze

Lauren Bradley (Secretly Beautiful)

Kolaine Beauty Lounge (Kolaine)

Louise Tombs (Moonstone Beauty & Wellbeing)

Michelle Henry (Eden Beauty House)

 

London

Andreea Ungureanu (Perfect Waxing ) – Gold

Rosie Lavell (RLBeauty) – Silver

Sadiah Panesar (Amor Beauty) – Bronze

Samantha Jane (Samantha Jane)

 

South East

Rajni Danbar (Beauty by Rajni) – Gold

Emma Burton (Blink Beauty) – Silver

Harriet Carter (Harriet Charter Beauty) – Silver

Carla Sturges (Sunkissed466) – Bronze

Lara Cook (Lara’s Beauty Lounge) – Bronze

Sarah Bennet (Sigma Beauty)

 

South West & Wales

Nancy Mayne(Nancy Mayne) – Gold

Jasmine Ellie (Pampered Retreat) – Silver

Natalie Kent (Beauty Box Waxing Boutique) – Bronze

Isobel Marriott (Sleep Beauty Ltd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Entrepreneur of the Year

Scotland

Marion Cadwell (Westfield Day Spa) – Gold

Caroline Sanderson (Ego hair design) – Silver

Tanya Black (Tanya Black Hairdressing) – Bronze

Abbie McInnes (KAMM Beauty) – Bronze

 

Kirsty Hamilton (Kirsty Hamilton Beauty)

North East & North West

Stephanie Holland (Essential Beauty & Training Academy) – Gold

Matthew Salvin (House of gentlemen) – Gold

Rachael Hyland (Radiant Skin/Radiant Living) – Gold

Victoria Cartwright (Lox of Love Ltd) – Silver

Belinda Mindset (Belinda Hillman) – Silver

Rebecca Wright ( Rebecca Wright Hairdressing) – Silver

Julie Barras (Sparkle Beauty) – Bronze

Sarah Johnson ( Sarah Johnson Facialist) – Bronze

 

Lisa Allison

Erin Joy Harper

Adam Home (Mister Barber)

Kathryn Carney (Crème de la Crème)

Lyndsey Morgan ( Lyndsey Morgan Make Up)

Louise Watson

Amanda Young (Bodyessence Beauty)

Yorkshire

Rachel Allen

Lauren Brooker (GB Wrist Rests) – Gold (Overall)

Sam Gott (Vibe Aesthetics)

Erica Hinshelwood

Stacey Jakeman – (The Studio)

Mane Obsession Hair Extensions

Rosa Massimo

Emily Slater

The Doll Palace (Rachel Miles) – Silver

Sarah Wilkinson

East Midlands

Demi Griffiths (Midlands Trichology) – Gold

Jade Gray (Acut Above the Rest) – Silver

Kolaine Waterfield (Kolaine Beauty Lounge)- Silver

Charlotte (Lottie) Davies (ORB) – Bronze

Georgina Pearse

Lynndy Rolfe

West Midlands

Charlotte Evans (Ginger) – Gold

Heidi Payton (Advanced beauty and aesthetics) – Silver

Demi Pritchard, Georgia Pattin and Jade Dixon (TRIO Worcester ) – Silver

Elise Sullivan (Beau boo Beauty) – Bronze

Chantal Chambers

Stephanie Chambers-Welch

Lydia Clarke

Glitzy Tips

Samantha Manners

Loretta walker – Nailedecal

East Of England

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Michelle Henry (Eden beauty house) – Gold

Rachel Long (Glow beauty rooms) -Silver

Janene Bush (Heavenly Hair) – Bronze

Charlotte Lloyd-Taylor (Charli’s Beauty) – Bronze

Sarah

Cheryl Beach

London

Kerry Davies (Kerryanns) – Gold

Prabhjit Jandu (4d London Clinic) – Silver

Maja Kiprovska (ML Pro Ltd) – Bronze

Philipp Kroper (Kropper Barber)

South East

Haylee Benton (The Silver Fern Group) – Gold

Jamie-Lee Jones (B-Unique Beauty and Aesthetics) – Gold

Kathryn Berale (Cabello hair and beauty) – Silver

Emma Wright (Vanilla Pod Beauty and Blush & Brow Academy ) – Silver

Joanna Eldred (Nutmeg Spa) – Bronze

Kellie Boyd

Nikki Butler

Sara Duane

Jade Jones

Pro touch beauty

Michelle Ruel @thealchemisthairandbeauty

Kristina Shepherd

Traci Witherington

Blush & Brow Academy

South West & Wales

Lauren McBride (Get Nailed Bournemouth) – Gold

Nikki Evans (The Boutique Hair and Beauty Training Academy) – Silver

Emilie Nash (Harley-Kates hair and beauty Pembroke)  – Silver

Verity Edwards-Flaherty (Beautylicious Spa Limited) – Bronze

Becci Saunders – Bronze

Nikki Spicer (Vita Skin Spa) – Bronze

Samantha Goddard (Alchemy Hair Salon)

Grace Guest-Ford

James Hill

Vivienne Johns The Hairdresser’s Social Club

Kara Kotsonis

LashMe Lashes

Claire Raymond Permanent Makeup

Gemma Riste – The Beauty Lounge

Wendy Stevens

Kiaya Bleu Woodward

Jodie Evans

 

Training Centre of Excellence Award

North East & Scotland

Essential Beauty and Training Academy – Gold

Salon Jedi – Gold

Lindsay Lambert PMU Training Academy – Silver

BEEM Beauty & Training – Silver

Bethany Hughes Academy – Bronze

LAB Academy – Bronze

NECTA North East Cosmetic Training Academy – Bronze

Beauty Academy

CA Beauty Academy

Sarah Garside

ColourLine Training Academy

Total academy

North West

Glow & Blade Academy – Gold

HD Beauty – Silver

Best You Training – Bronze

SLH BEAUTY BOX

Elegance beauty

Kirsty Deegan Louise Timpson

Glow Beauty Academy

Naked Academy

Gabriella Randolfi – pretty faces academy

Yorkshire

Liquid & Lashes – Gold

Sheffield Training Academy – Gold

Beautique academy – Silver

Godiva Training Academy – Silver

Kayleigh Jane Extensions Academy – Bronze

Yorkshire Advanced Aesthetics – Bronze

Emf Training Ltd

Claire Wareham

Vibe Aesthetics Beauty and Training

Lindsay Lambert Training Academy

East Midlands & East Of England

The Nottingham Nail & Beauty Academy – Gold

Q.L Academy – Gold

Glam Lashes Academy by Marta – Silver

Acut Above The Rest Academy – Bronze

Twenty9 JHP Beauty and Training Academy

Escape Beauty Rooms

West Midlands

MKM Cosmetics – Gold (Overall)

Nail Team Midlands Training Academy – Gold

The Secret Retreat Beauty School – Silver

Premier Beauty & Training Academy – Bronze

Sansuri Training – Bronze

Gail nicholls

Be you academy

The Nail Training Academy West Mids

Ooh Lala Academy

Arch Define Academy

London

KK Nails and Art Academy Silver

Ewii Beauty Salon & Academy – Gold

Havering Beauty Academy – Gold

Aesthetic Practitioner Academy – Bronze

South East

CSS Education – Gold

Blush & Brow Academy – Silver

BC Beauty Training – Bronze

Vikki Clark Permanent Makeup – Bronze

Hair Pro 1 Training Academy – Bronze

New Horizons Independent Training Academy

Alishas Aesthetics Academy

UK Beauty Training Academy

The Academy by Flawless Lashes by Loreta

South West

Bristol Beauty School – Gold

MINT Academy – Silver

The Wiltshire School of Beauty and Holistic Therapy – Silver

Holistic Therapies Training Academy – Bronze

Holistic Zone – Bronze

The Boutique Hair and Beauty Training Academy

Bristol Nail and Beauty Training School Ltd

Wales

The Little Wren Beauty and Aesthetics academy – Gold

Educ8 Beauty – Silver

The Beauty & Makeup Academy – Bronze

Always Bonita Beauty

Mid Wales Nail Academy

Mode Academy

 

 

 

 

Junior stylist of the Year

(From Across The Board)

Marta (QL) – Gold (Overall)

Natasha Chenery (McCrory Hair) – Gold

Kirsty Reid (The Hair Lab) – Silver

Phoebe Cadey (Yaxley Hair and Beauty) – Bronze

Leah Wilkie (Aleighyas Hair & Beauty Salon)

Elle May Jones (The Salon)

Mohammad Usman (Rosa Massimo)

Apprentice of the Year

Scotland, North East & North West

Chantelle Turnbull (Sparkle Beauty) – Gold (Overall)

Olivia Harper (Little Luxury Ltd) – Silver

Libby McLeod (Danielle’s Hair Design)

Christie McAlpine (Roar Hair and Beauty)

Kayla Hill (McCrory Hair)

Katie Moffat (April Elizabeth)

Ella Hart (Little Luxury Ltd)

Emily Pearce (The Pink Room)

West Midlands

Lucy Green (Creative Hair Studio) – Gold

Lameese Jeffers (Cora Hair) – Silver

Laura Raithby (Megan’s Place) – Bronze

Christina gear (Be Your Hair)

Lauren Rumney (Elysium Hair and Beauty)

South East

Shaili Patel (Dynamic Beauty) – Gold

Ria hine (Yaxley Hair and Beauty) – Silver

Charlotte Spencer (KerryAnns Hairdressers)

Holly Richardson (B-Unique Beauty and Aesthetics)

South West & Wales

Rachel Sutton (Beautylicious Spa Limited) – Gold

Katherine Pagett (Simpley Beautiful) – Silver

Rebecca Harrison (Harley-Kates Hair & Beauty) – Bronze

Eloise Balchin (Aura Beauty)

 

 

Mobile Hairdresser of The Year

(From Across The Board)

Mathew Parkes (Mathews Hair by Design) – Gold (Overall)

Alice Richards (Alice Elizabeth Mobile Hairdressing) – Gold

Gemma Skinner (Hair on the Move) – Gold

Rebecca Brooks (Hair by Bekki) – Silver

Kelly Cleave (Hair by Kellie) – Silver

Pepa Georgieva (Hair by Pepa) – Silver

Alexandre Loof (Alexandre Loof Hair colourist) – Bronze

Stephanie O’Neill (The Hair Maid) – Bronze

Joanne Turner ( Joanne Turner Hair) – Bronze

Beth Woodhouse (Beth Woodhouse Hair) – Bronze

Hair By Alexander

 

Colour Technician of the Year

Barber/Gentlemen’s hairdresser of the Year

Best Bridal/Special Occasion Hair Stylist of the Year

Hair Extension Specialist of the Year

Barber of the Year

(From Across The Board)

Leah Bell (Skins and Needles Barbers) – Gold

Mark McSherry the barber (The Barber) – Gold (Overall)

Alice Capon (The Grooming Room) – Silver

Anthony Cherry (The Nuthouse Barbershop) – Bronze

Joseph Staniforth (Whitehead and Booth Barbers)

George Averill (George’s Barbershop)

Adam home (Mister Barber)

Mel Hill  (The Scissor Psychologist)

Micheal Baker (Pauper to King Barbershop)

Barbershop Of The Year

(From Across The Board)

Georges Barbershop – Gold

Skins and Needles Barber – Gold (Overall)

The Nuthouse Barbershop – Silver

Whitehead and booth – Silver

MINT Barber Shops – Bronze

Patron Barber Shop – Bronze

The Grooming Room – Bronze

The barber of Lower English Street ARMAGH

Pauper to King barber shop

Mister Barber

 

 

Beauty Salon of the Year  – Sponsored by Salonology

Scotland & Northern Ireland

Serenity Health and Beauty Salon – Gold

Aura Beauty Therapy – Silver

Sensations

KAMM Beauty

Pretty little you by Gemma

Eden Beauty & Co

 

North East

Dream Therapy – Gold

Bijoux Beauty – Silver

Bodyessence Beauty – Bronze

Bethany Hughes Nail & Beauty Artists LTD – Bronze

The Retreat Professional Health & Skincare Clinic

The Beauty Factory

 

North West

Georgie & Co. Beauty – Gold

Bodywise skin clinic – Silver

Split n Polish – Silver

Chapel Holistics – Bronze

ExceptioNail Nails & Beauty – Bronze

Just Nails & A Little Beauty Ltd – Bronze

Total Perfection Beauty

Expressions of Beauty

The Beauty Rooms

The Eyebrow House

 

Yorkshire

Luxe Beauty Lounge – Gold

Whitehead and Booth – Gold

Beauty by Rebecca – Silver

E & M Beauty – Silver

The Powder Room – Silver

Chakra’s Nail and Beauty – Bronze

KV Beauty Ltd – Bronze

The Spa & Beauty Clinic – Bronze

No1 Health & Beauty

Spoilt Rotten beauty and skincare

Jadore Beauty and More

Opium Beauty Salon

 

East Midlands

Sophie Elise – Gold

Elysium Beauty Salon Ltd – Gold

Vanity – Silver

majbeenHMUA – beauty educator – Silver

Nellie Taylor Holistic – Silver

Regent Beauty Clinic – Bronze

Bliss Beauty Keyworth – Bronze

Sajja Beauty – Bronze

Twenty9 JHP Beauty And Training Academy – Bronze

Beauty box

Tracey Bainbridge Beauty

Organic Ritual Beauty (ORB)

 

West Midlands

C L Beauty – Gold

TRIO Worcester – Gold

Malvern Serenity – Silver

Tantalize- Silver

Advanced Beauty and Aesthetics – Bronze

Beau Boo Beauty – Bronze

Chic Health and Beauty – Bronze

Phoenix Beauty – Bronze

Temptations Nail & Beauty studio – Bronze

The Beauty Boutique Stourbridge

Calder’s Curls & Nails

Pure Emporium Ltd

Belle Beauty (Malvern) LTD

 

South West

Pure Beauty – Gold

Revive Beauty – Gold

Beauty Box Waxing Boutique – Silver

Beautylicious Spa Limited – Silver

Blandford Health and Beauty Centre – Silver

The Treatment Room Guernsey – Silver

La Femme – Silver

Aura Beauty – Bronze

Essence of You Beauty – Bronze

Jodi Brookes Beauty and Cosmetics – Bronze

Hi Therapies – Bronze

The Beauty Boutique

Banburys Beauty Spa

Beauty Secret

Beautylicious Spa Limited

South East

Beauty by Rajni – Gold

Tranquil Soul Beauty Therapies – Gold

Utopia – Gold

Charisma Beauty & Skincare – Silver

Liz Evans Beauty – Silver

Luna Belle – Silver

 

 

Cecily Spa – Silver

Skyrah Beauty – Silver

Ana Harmony Beauty Salon – Bronze

Bellissima – Bronze

Imogen’s Laser Skin Clinic – Bronze

Nutmeg Spa – Bronze

The Beauty Room – Bronze

Diamonds Beauty – Diamonds

TA-DA! Beauty – Bronze

The Loft Beauty Rooms – Bronze

Beauty by Rajni

B-Unique Beauty and Aesthetics

Lilly’s Beauty

 

East of England

Charli’s Beauty Company Limited – Gold

Beauty Secrets – Gold

Beauty Shed – Silver

Eden beauty house – Silver

Revolution Beauty Clinic – Bronze

Beauty bliss – Bronze

Q.L

Revive Beauty Lounge

Charisma Beauty & Skincare

 

London

La Belle Jolie – Gold

Lesley Leale-Green Skin & Laser Clinic – Silver

House of Beauty London – Bronze

Pure Synergie Maze Hill

Lifespa

Wales

Elaine’s Beauty Spot – Gold

Beauty Oasis Day Spa & Salon – Silver

Bliss – Beauty, Nails & Aesthetics Ltd

BANK Beauty

Charlotte’s Studio Beauty

The beauty boutique

 

Excellence in Customer Service

Scotland

Westfield Day Spa – Gold No Bronze

Elaine’s Beautique – Silver

That Rosie Glow

She is Beauty

KAMM Beauty

 

North East

Cherry Blossom beauty and Aesthetics – Gold

Anna Campbell Hairdressing – Silver

Luxe Aesthetics – Silver

Boss hairdressing and aesthetics – Bronze

Rebecca Wright Hairdressing – Bronze

Skinsoluxe – Bronze

The Spa Cabin

Lyndsey Morgan

At Ladies Room

Healing flow clinic

 

North West

Glow Beauty Academy – Gold

California Curls by Chanice – Silver

Coco Beauty Clinic – Silver

K Beauty Wonderland – Silver

AVA Beauty – Bronze

Joli Nails & Beauty

Unfazed – HairByJennifer

Elegance Health and Beauty

The Pink Room

The Scissor Psychologist

Temple Beauty Clinic

South Lakes Salon

 

Yorkshire

Atlantis Hair and Beauty Design – Gold

Creative Nails and Brows Training Academy – Gold

Therapy skincare – Gold

Black Heart – Silver

M-A Hairdressing – Silver

Truly Scrumptious – Silver

Beauty by Rebecca – Bronze

HQ Hair Ltd – Bronze

Luxe Beauty Lounge – Bronze

E&M Beauty

NewU Professional Hairdressing

The Face Clinic Hessle

Black Heart

 

East Midlands

Cocco salon – Gold

Spring Beauty Room – Gold

Bliss Beauty Keyworth – Silver

Brampton Beauty Retreat – Silver

Elysium Beauty Salon Ltd – Silver

Moonstone Beauty & Wellbeing – Silver

The Spa Cabin – Silver

Tracey Bainbridge Beauty – Bronze

We Fix Feet – Bronze

Look Luscious – Look Lucious

Serenity by Jennie

ORB Organic Ritual Beauty

Bliss Beauty Keyworth

The nail and beauty lounge

Elysium Beauty Salon Ltd

 

West Midlands

Shell Ebrey Holistic & Heavenly – Gold

Nikki Cs Hair Studio – Silver

Chic Health and Beauty – Bronze

The Bespoke Hair Company – Bronze

The Treatment Rooms

Pure Emporium Ltd

Scratch Nail and Beauty Salon

The Malvern Well

Tipstastic Nails

Polished by Charysse

Belle Beauty

Holistic & Heavenly

 

East of England

Beauty Secrets – Gold

The Signature Spa – Gold

QL – Gold

Salon No.6 hair and beauty – Silver

Eden Beauty House – Silver

HairLoung47 – Bronze

Heavenly Hair – Bronze

Heritage Beauty & Wellbeing – Bronze

Serenity Norfolk – Bronze

Florence Day Spa

The Signature Spa

Saramanda 1

Escape Beauty Rooms

Cheryl Williams Lashes & Beauty

Cloud 9 Beauty Therapy

 

London

House of Beauty London – Gold

Beauty Bar – Silver

4d London Clinic – Silver

Jiemao Lashes & Brows – Bronze

Av Beauty Passion

The Hair Confidante

Kropper Barber

Sadiah Panesar/Amor Beauty

Hair Definition

 

South East

Amandege – Gold

Cabello Hair and Beauty (UK) Ltd – Gold

Nailsquad Nailbar – Gold

Nikki Butler Skin Clinic – Gold

Liz Evans Beauty – Gold

The Silver Fern Group – Gold

Mayflower Spa & Beauty – Silver

Rowan Retreat – Silver

Skin Revolution – Silver

Tranquil Soul Beauty Therapies – Silver

Utopia Beauty Salon – Silver

Woodlands Hair, Beauty and Holistic Therapies Limited – Silver

TA-DA! Beauty – Bronze

In the pink – Bronze

Junction Hair and Beauty Ltd – Bronze

Lara’s Beauty Lounge – Bronze

Skyrah Beauty – Bronze

The Beauty Room – Bronze

 

South West

Holistic Zone – Gold

Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up – Silver

Beauty Box Beauty Waxing Boutique – Silver

Nancy Mayne – Silver

Vita Skin Spa – Silver

Blandford Health and Beauty Centre – Bronze

Pure Beauty – Bronze

HI Therapies – Bronze

Tops Hair Salon & Beauty – Bronze

Holistic Zone

Pure Beauty

 

Wales

Natalina’s Hair Extensions and Beauty – Gold

Beauty Oasis Day Spa & Salon – Silver

Eyelicious Brow, Lash & Skin Clinic – Silver

LUXE SALON – Bronze

Technocracy Hair – Bronze

Fussy Cow

Alice Richards

Top Rated Salon of the Year

Scotland

Sophie Graham Hair – Gold

Westfield Day Spa – Silver

KAMM Beauty – Silver

Tanya Black Hairdressing – Bronze

JCM Beauty Studio – Bronze

Elaine’s Beautique

That Rosie Glow

She is Beauty

 

North East

Cherry Blossom beauty and Aesthetics – Gold

Blush – Silver

Rebecca Wright Hairdressing – Silver

Anna Campbell Hairdressing – Bronze

Topaz nails hair & beauty Hartlepool – Bronze

Rejoy

House of Elite

At ladies’ room

Aspire Hairdressing & Beauty

 

North West

Chapel Holistics – Gold

AF Hair Extensions – Silver

Split n Polish – Silver

HD Salon and Academy – Bronze

Pamper Me

Mister barber

April Elizabeth Hair and beauty

Radiant Skin Liverpool

The Scissor Psychologist

Prestige beauty

 

Yorkshire

Atlantis Hair and Beauty Design – Gold

Liquid & Lashes – Silver

Therapy skincare – Silver

Kuki Hair & Beauty Spa

M-A Hairdressing – Bronze

NewU Professional Hairdressing

Beautopia North

The Face Clinic Hessle

LP Hair & Beauty

The powder room

 

East Midlands

Bliss Beauty Keyworth – Gold

Twenty9 JHP Beauty and Training Academy – Gold

Brampton Beauty Retreat – Silver

Elysium Beauty Salon Ltd – Silver

Acut Above the Rest – Bronze

HNL hair nail lash

Revolution Beauty Clinic

Cheryl Williams Lashes & Beauty

Sarah-Anne’s Beauty

Hair ministry

Hertford hair

 

West Midlands

The Hair Taylor – Gold

The Essentials Beauty Coleshill – Silver

AP Hair & Beauty Limited – Bronze

Nikki Cs Hair Studio – Bronze

Pure Emporium Ltd

Phoenix beauty

The Essentials Beauty Castle Bromwich

Ooh Lala hair and beauty salon

The Doll House Shifnal

Malvern serenity

 

East of England

Beauty Secrets – Gold

Revolution Beauty Clinic – Silver

Hertford Hair – Bronze

Cheryl Williams Lashes & Beauty – Bronze

HNL hair nail lash hair & beauty salon

 

London

Anjalee Laser Beauty and Spa – Gold

4d London Clinic – Silver

House of Beauty London – Bronze

Divine – beauty from within

Amor Beauty

Patrycja Pioch Hair Definition

Townhouse Nail Salon

 

South East

Cabello Hair and Beauty – Gold

Junction Hair and Beauty Ltd – Gold

NAILSQUAD – Gold

Alchemy & I – Silver

Imogen’s Aesthetics – Silver

Liz Evans Beauty  – Silver

Utopia Beauty Salon  – Silver

Bloom Beauty, Hair & Education – Bronze

Diamonds Beauty Rooms – Bronze

Primrose Beauty – Bronze

House Of Brows – Permanent Make Up & Aesthetics – Bronze

Rebel Hairdressing

 

South West

Bohemia Salon – Gold

Bleu Hair, Beauty and Nails – Silver

Beauty Box Waxing Boutique – Bronze

HI Therapies Beauty Salon – Bronze

Rosie Baylis

Sigma Beauty

Mirror Mirror

 

Wales

Beauty Oasis Day Spa & Clinic – Gold

Natalina’s Hair Extensions and Beauty – Silver

Pampered Retreat

Luxè Salon

Nail Envy

 

Best Workplace Environment

Scotland

She is Beauty – Gold

Sophie Graham Hair – Silver

Pink Lily

Aleighya’s Hair & Beauty salon

Belle Ame Hair and Beauty

Seemore beauty

 

North East

House of Gentlemen Barbers  – Gold

Sparkle Beauty – Silver

Bellissimo Beauty & Brows – Bronze

Boss hairdressing

rejoy

House of Elite

Aspire Hairdressing & Beauty

 

North West

Split n Polish – Gold

Holly Jayne Hair – Silver

Chapel Holistic – Bronze

Flame urban spa Ltd – Bronze

April Elizabeth Hair and Beauty

Eclipse hair and beauty

The Pink Room

Perfect Pinkies Nails and Beauty

 

Yorkshire

Kuki Hair & Beauty Spa – Gold

Strip’d Limited – Silver

Luxe Beauty Lounge – Bronze

Storm Hair Design – Bronze

Erica Lewis hair extensions

Therapy skincare

The powder room

illusions

 

East Midlands & West Midlands

Ginger – Gold

Bliss Beauty Keyworth  – Silver

Cocco salon – Bronze

Jazz hair design – Bronze

Hair Euphoria

Emily’s Touch

Chantal Chambers

Wildflower hair and beauty studio

Synergy hair and beauty

Sorrell beauty

Icey’s Beauty Lounge

Studio 142

 

East of England

Q.L – Gold

Charli’s Beauty Company – Silver

Revolution Beauty Clinic – Bronze

The Hideaway

Eden Beauty House

Perfection by Kelly Mullender

 

South East

Yaxley Hair and beauty – Gold

In the pink – Silver

Salon 55 – Bronze

Sigma Beauty

The Strand Ltd

Ginger hair and beauty salon

The Alchemist

Vanilla pod beauty clinic

B-unique Beauty and Aesthetics

Sunkissed466

 

South West

Blandford Health and Beauty Centre – Gold

Pure Beauty – Silver

Karisna Nails & Beauty – Bronze

Pink Lily

Aleighya’s Hair & Beauty salon

She is Beauty

Sophie Graham Hair

Belle Ame Hair and Beauty

Seemore beauty

 

Best New Business (Open Less than Five Years)

Scotland

Sophie Graham Hair – Gold

KAMM Academy – Silver

JCM Beauty Studio – Bronze

The Peedie Nail Shed – Bronze

See more body and tanning studios

Elaine’s Beautique

Aberdeen Academy Of Beauty Therapy

Kirsty Hamilton Beauty

Legacy Gents Stylist

Saorsa Cosmetics

 

North East

Body and Sole Therapy  – Gold

Luxe Aesthetics – Gold

Beautiful Skin by Liana – Silver

Healing Flow clinic – Bronze

Sumptuous Beauty Clinic – Bronze

Boss hairdressing

Lucy Hair And Tan

ColourLine

The house of sadiq

Training Wings Boutique

 

North West

AF Hair Extensions. – Gold

Olettesa Reiki and Holistic Therapies – Gold

Copper31 – Silver

Heather Jane Fairclough – Silver

Keratin One – Bronze

Porezest Ltd- Bronze

Radiant Skin Liverpool – Bronze

Charlotte Louise Aesthetics

RAINE hair and beauty

Beau Beauty and Hair

The Laser Lounge Media City

SLH BEAUTY BOX

April Elizabeth

Do Or Dye

 

Yorkshire

E&M BEAUTY – Gold

Godiva Hair Extensions – Gold

DEFY Hair Management – Silver

Glossylocks – Silver

M-A Hairdressing – Silver

Blood Moon – Bronze

HQ Hair Ltd – Bronze

K&J Nail & Beauty Lounge – Bronze

Transcendence Holistic Therapies – Bronze

Janet Studdart K&J Nail & Beauty Lounge

Beauty by Rebecca – The Training Academy

Blondie Locks Hair Salon

The Blossom Rooms

The Studio

The Face Clinic Hessle

The Doll Palace

 

East Midlands

Brow lashes – Gold

Vanity – Gold

Brampton Beauty Retreat – Silver

Jazz hair design – Silver

Organic Ritual Beauty – Silver

Spring Beauty Room – Silver

Tracey Bainbridge – Bronze

Hannah Collins Beauty Therapy – Bronze

Look Luscious – Bronze

Twenty9 JHP Beauty And Training Academy – Bronze

Coles Beauty Shack

Majbeen Fatima

 

West Midlands

Ginger – Gold

Pastels by Natalie – Gold

TRIO Worcester – Gold

Bamboo Day Spa – Silver

Blossom Lodge – Silver

Blush + Brow – Silver

Nasus Hair – Silver

Samantha’s Hairdressing – Silver

Advanced Beauty and Aesthetics – Bronze

Creations by Charlotte – Bronze

Skin NV – Bronze

Amelia Cole Beauty

Tipstastic Nails

Arch Define Academy

Meraki – Nails, Hair & Beauty

 

East of England

Revolution Beauty Clinic – Gold

Styled and Gorgeous – Gold

LVE Locks – Silver

The Beautitioner – Silver

Revive Beauty Lounge – Bronze

The Corner Salon – Bronze

Florence Day Spa

Salon no.6 hair and beauty Roxanne webster

Yasmin’s Hair and Beauty

Escape Beauty Rooms

 

London

Cognito Hair – Gold

4d London Clinic – Silver

Alexandre Loof Haircolorist – Bronze

House of Beauty London – Bronze

AV Beauty Passion

Kropper Barber

Townhouse Nail Salon

 

South East

Alchemy & I – Gold

B-unique Beauty and Aesthetics – Gold

Clair Davy The Salon at Old Basing – Silver

Luna Belle – Silver

The Nuthouse Barbershop – Silver

Woodlands Hair, Beauty and Holistic Therapies Limited – Silver

Blink Beauty – Bronze

Era Beauty – Bronze

New Hair and Beauty Lounge LTD – Bronze

Koha Skin Clinic

Sara Duane Microblading & Permanent Makeup

Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio

Imogen’s Laser Skin Clinic

Rowan Retreat

 

South West

Cre8tive Hair and Beauty – Gold

Hair by Carla – Gold

Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up – Gold

Lisa Jane Health & Beauty – Silver

Revive Hair, Beauty & Nails – Silver

Skin Deep by Laura – Silver

Vita Skin Spa Winchester – Silver

Beauty By Louise Martin – Bronze

Bleu Hair Beauty and Nails – Bronze

DollFace Beauty & Training – Bronze

Nailsquad Bar – Bronze

GlamSquad Bristol – Bronze

Holistic Beauty by Julianna

The Beauty Lounge Bude

Allure beauty

Hidden / laura Pote

Skin deep by laura

 

Wales

Technocracy Hair – Gold

Allure Cosmetic Enhancements – Silver

Always Bonita Beauty

Nails by Dani

Nail Envy

Nails to Veils

Lois Jones Cariad At Wallt

 

 

 

Hair Salon of the Year

Scotland & North East

Sophie Graham Hair – Gold

Kutting Korner – Silver

Rebecca Wright Hairdressing – Silver

Ego hair design – Bronze

Tanya Black Hairdressing – Bronze

Spencer’s Hair Studio

  1. Hair Studio

Scissor sisters

HQC Hairdressing

Louisa Clements Professional Haircare

Amor Cabello Hair Salon

Kaoss Hair

 

North West

Hair by Natalie at O’Hara – Gold

Do or Dye – Silver

Marcia and Co – Silver

Glamorous Creations – Bronze

Lauren Jane Atherton

Glamorous Creations

Katie Louise hairdressing

Electric Unicorn

Copper31

Eclipse hair and Beauty Euxton

 

Yorkshire

Atlantis Hair and Beauty Design – Gold

Spencer’s Hair Studio – Gold

Blood Moon – Silver

M-A Hairdressing – Silver

The Doll Palace – Silver

The Salon – Bronze

HQ Hair Ltd – Bronze

NewU Professional Hairdressing – Bronze

Storm Hair Design

Copper Rose Hair and Beauty

Fusion hair co

ROSA Massimo

 

East Midlands

Cocco salon – Gold

Kings and Queens Hairdressing – Silver

The Little Hair Studio – Silver

Jazz hair design- Bronze

Louise brown hair studio – Bronze

Creative Hair Studio

M&N and Company

Wainwrights hair

 

West Midlands

The Hair Taylor – Gold

Chloe’s Hair Studio – Silver

Ginger – Silver

Million Dollar Mane – Silver

Creative Hair Studio – Bronze

Nikki Cs Hair Studio – Bronze

Be you hair

Mane

 

East of England

Hairloung47 – Gold

Styled and Gorgeous – Gold

Altered Image Hairdressers – Silver

Fred & Ginger – Silver

Heavenly Hair – Bronze

Noir Hairdressing – Silver

Serenity Norfolk – Bronze

Signature Hair & Tanning Salon

QL

HNL hair nail lash unisex salon

 

London

Kerryann’s – Gold

Signature Hair Salon – Silver

The Hair Confidante – Bronze

Hair Definition

Cognito Hair

Remix

 

South East

Alchemy & I – Gold

Junction Hair and Beauty – Gold

Cabello Hair and Beauty Salon – Silver

Amandege – Silver

Woodlands Hair, Beauty and Holistic Therapies Limited – Silver

In The Pink – Bronze

LJR Hair and Beauty – Bronze

Lovely Look – Bronze

Revive Hair and Beauty – Bronze

March hair

Rosie Baylis

Kings Professional Hairdressing

Emily’s Hairdressing

 

South West & Wales

Technocracy Hair – Gold

Hair by Carla – Silver

JD Hair

Tops Hair Salon & Beauty

Brook House Hair & Beauty

Alchemy Hair Salon

Inca Hair and Beauty

Leylie boutique

Rebel Hairdressing

Bcreativehair

 

 

Hair Stylist of the Year

Scotland & North East

Tanya Black (Tanya Black Hairdressing) – Gold

Aimee Maddison (Time Out Hair and Beauty) – Silver

Beth Woodhouse (Betth Woodhouse Hair) – Bronze

Caroline Barras (Boss Hairdressing)

Jodie Wade (Jodie Mobile Hairdressing)

Kirsteen Boyd (Kirsteen Boyd hair)

Fiona Cameron (Roar Hair and Beauty)

Stephanie Thomson (Kaoss Hair Salon)

 

North West

John Beirne (Avanti Hair Team) – Gold

Vicky Bridge-Tonner (McCrory Hair) – Gold

Ellen Ormesher (Ellen Ormesher Hair) – Gold

Nicola Carter (Nicola Jane Hairstyling) – Silver

Natalie Wenlock (Hair by Natalie at O’Hara) – Silver

Katie Brown (Katie Lousie Hairdressing) – Bronze

Rachel Middleton (Red Robin Hair Design) – Bronze

Lina Paulauskiene (Memel Hair & Beauty) – Bronze

Kira Brooks (Glamorous Creations)

Stephanie Curran (Stephanie Curran Hairdressing)

Danielle Dickson (Hair by Danielle Dickson)

Sarah Dodd (Sarah Louise Hairdressing)

 

Yorkshire

Tracy Taylor-Scott (Atlantis Hair and Beauty Design) – Gold

Sophie Walker (SW Hair) – Silver

Zoe Marie Bowman (NewU Professional Hairdressers) – Silver

Megan Winter (Kuki Spa Huntington) – Bronze

Natalie ward (The Hair Boutique)

Kirsty Dyson (Copper Rose Hair and Beauty)

Sonia Hames  (Blondie Locks Hair Salon)

Gemma Harrington (Rosa Massimo)

Erica Hinshelwood (Erica Lewis Hair Extensions)

Bobbee Hunt (Hair by Bobbee)

 

East Midlands

Jazz chapman (Jazz Hair Design) – Gold

Kelly McConnell (Look Lucious) – Silver

Hayley Hudson (Cocco Salon) – Bronze

Lucy Manttan (Wainwrights with Lucy) – Bronze

Lynndy Rolfe (Hair by Lynndy)

Kirsty Brown (Hair Euphoria)

Emma hall (El Hair)

 

West Midlands

Zary Stevens (Zary Stevens Hair) – Gold

Kim O’Rourke (Creative Hair Studio) – Silver

Chantelle Garrison (Addictions Hair and Beauty) – Bronze

Louise Hancox (Louise Hancox Hair & Beauty) – Bronze

Natalie Bayliss (Pastels by Natalie)

Demi Bentley (Be You Hair)

Stephanie chambers-welch (Rose Gold Academy

Charlotte Evans (Ginger)

 

East of England & London

Janine (Q.L) – Gold

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Michela ANTONIA FLYNN (Hair lounge 47) – Silver

Mollie Keeney (The Strand Ltd) – Silver

Becky Ridley-Ayers (Fred & Ginger) – Bronze

Lucy Hobbs (HNL hair nail lash unisex salon)

Laverda Hanson (Altered Images Hairdressers)

Kay metcalfe (Styled and Gorgeous)

Patrycja Pioch (Hair Definition)

 

South East

Gabrielle Gardner (Sunkissed 466) – Gold

Carla Tavares (Hair by Carla) – Silver

Gill Rock (In the Pink) – Silver

Estelle Brunton (Bloom Beauty, Hair & Education) – Bronze

Amy Penhallow (Alchemy & I) – Bronze

Rosie Baylis (Rosie Baylis Hair)

Kellie Boyd (Mirror Mirror)

Emily Evans (Emily’s Hairdressing)

Naomi Faith (Naomi Faither Hair Specialist)

Emma Porter (Mirror-Days)

Mollie Keeney (The Strand Ltd)

 

South West & Wales

Luke Davies (Headquarters Hair Design) – Gold

Phebe Colley (Hair By Phe) – Silver

Kelly Shone-Adams (Technocracy Hair) – Silver

Holly Randall (Blush Boutique) – Bronze

Chelsea Askey (Revive Hair Beauty and Nails)

Jodie Jerome (Cre8tive Hair and Beauty)

Tanya Crook (TLC Hair Designer)

Samantha Goddard (Alchemy Hair Salon)

Donna Morgan (Snips Hairdressing)

Alice Richards (Alice Elizabeth Mobile Hairdressing)

 

Aesthetic Salon of the Year

Scotland & North West

Laura Haig Aesthetics Ltd – Gold

Radiant Living – Silver

Charlotte Louise Aesthetics -Bronze

K Beauty Wonderland -Bronze

Dermal Elite

Georgina Fairley Aesthetics

J.G. Aesthetics

The Laser Lounge Media City

SLH BEAUTY BOX

 

North East

Cherry Blossom beauty and Aesthetics – Gold

Blush – Silver

Luxe Aesthetics – Silver

Beautiful Skin by Liana – Bronze

Bijoux Beauty -Bronze

House of Elite

 

East Midlands & Yorkshire

Rachel Holmes Skincare – Gold

HIbrow Cosmetic Clinic – Silver

Acut Above The Rest – Bronze

Beauty Box Aesthetics

Samantha Manners

Emma Baglee Aesthetics

Kolaine Beauty Lounge

Beautopia North

The Face Clinic Hessle

 

West Midlands

MKM Cosmetics – Gold (Overall)

Beaut Aesthetics  – Silver

Advanced Beauty and Aesthetics – Bronze

Malvern Serenity – Bronze

SK Aesthetics Clinic

Snobs Aesthetics

Ooh Lala hair and beauty salon

AZITA JAZINI DORCHEH

 

East of England & London

Lesley Leale-Green Skin & Laser Clinic – Gold

Anjalee Rajasinghe – Silver

4d London Clinic – Bronze

Escape Beauty Rooms

Cosmetics Aesthetics

Pulse Light Clinic

UK Medispa

 

South East

Dynamic Beauty – Gold

DM Elite Cosmetics LTD – Silver

Imogen’s Laser Skin Clinic – Silver

Koha Skin Clinic – Silver

Herts Laser and Beauty Clinic – Bronze

Lisa Ramshaw Beauty and Aesthetics Clinic

Vanilla Pod Beauty Clinic

B-Unique Beauty and Aesthetics

 

South West & Wales

NU:FACE AESTHETICS – Gold

Thyme Laser & Beauty – Silver

Natalie Greenhalgh at the Beauty Lounge – Silver

Sarah Lynne Aesthetics’ – Bronze

Positive Skin – Bronze

Christchurch Derma Spa

Flawless Medispa

The Little Wren Beauty and Aesthetics

 

Beauty Therapist of the Year

Scotland & Northern Ireland

Deborah Crookshanks (Serenity Health & Beauty) – Gold

Joanne Claire Morton (JCM Beauty Studio) – Silver

Donna Reddington (Aura Beauty Therapy) – Silver

Emily Howie (The Studio) – Bronze

Nicole Singh (Bespoke Skincare) – Bronze

Leanne Sturgeon (Beauty by Leanne Musselburgh)

Rachel Lindsay (Little Miss Beauty)

Fiona Dick (KAMM Beauty)

 

North East

Louise Watson (Angelic Beauty) – Gold

Lisa Conway (Beauty at home north east) – Gold

Victoria Oneill (SkinsoLuxe) – Silver

Amy Smith (Dream Therapy) – Silver

Sarah Elizabeth White (Spring Beauty Room) – Bronze

Kate Buttle (Bel Viso ltd) – Bronze

Sarah Johnson (Sarah Johnson Facialist)

Amanda Jones – (Bodyessence Beauty)

 

North West

Heather Jane Fairclough (Heather Jane Beauty & Holistic Therapy) – Gold

Michelle Sunter (Chelles Beauty) – Silver

Georgie Proctor (Georgie & Co. Beauty)

Joanne Baker (Joli Nails & Beauty)

Rebecca Louise Booth (Rebecca Louise Beauty Specialist)

Catherine Spatuzzi (Sephora Beauty & Wellness)

Jessica Tobin (April Elizabeth)

Laura Birchall (Eclipse Hair and Beauty)

 

Yorkshire

Yasmin Gilbert (Beautique Hessle) – Gold

Emma Loosemore (Beauty Attraction) – Silver

Opium Beauty salon – Bronze

Ruth Bancroft (Number Eleven Beauty and Wellbeing Clinic)

Sarah mercer (Whitehead and Booth Salon)

Penny Wood (Beautiful You Beautique)

Karen Smith (Karen Smith Beauty)

Viki Heaps (Equilibrium)

Beckie Yeomans (Truly Scrumptious)

 

East Midlands

Jasmin Bell (The Spa Cabin) – Gold

Tracey Bainbridge (Tracey Bainbridge Beauty) – Silver

Heather Dooley-Thompson (Beauty By Heather) – Silver

Lorna O’Sullivan (Nellie Taylor Holistics) – Bronze

Lisa Bradbury (The Beauty Room)

Natalie Henson (Regent Beauty Clinic)

Emma Loosemore (Beauty Attraction)

 

West Midlands

Shell Ebrey (Holistic & Heavenly Therapy Room) – Gold

Kay Wesley (Belle Beauty) – Gold

Emily Arnold (Bamboo Day Spa) – Silver

Heidi Payton (Advanced Beauty and Aesthetics) – Silver

Lydia Clarke (Phoenix Beauty) – Bronze

Natalie Mellors (N.M Beauty) – Bronze

Stephanie Barnard (The Beauty Boutique Stourbridge)

Bethan Smith (Blush + Brow)

 

East of England

Katie Halpin (The Beautitioner) – Gold

Kirsti David (Charli’s Beauty Company) – Bronze

Charlotte Birkbeck (The Hideaway Beauty & Holistic Therapies)

Louise Garford (The Beauty Hub)

Tatiana Leech (Revive Beauty Lounge)

Kelly Mullender (Perfection by Kelly Mullender)

Laura Newman (Lashed by Laura)

 

London

Viktoryia Rohal (Viktoryia Health) – Gold

Lauren Hall (Lesley Leale-Green Skin & Laser Clinic) – Silver

Rosie Lavell (RL Beauty) – Bronze

Sadiah Panesar (Amor Beauty)

Sharon Sethna-Russell (Pamper Parlour)

Nina Petrova (Remix)

 

South East

Faye Fitzjohn (Bloom Beauty, Hair & Education) – Gold

Natalie Taylor (Rowan Retreat) – Gold

Sarah Dadson (The Beauty Room) – Silver

Carla Sturges (Sunkissed) – Silver

Jo-Anne Bredenhann (Imogen’s Laser Skin Clinic) – Bronze

Donna Elidrissi (Skyrah Beauty) – Bronze

Lizzie Kenney (TA-DA! Beauty) – Bronze

Jade Littlejohn (Yaxley Hair and Beauty) – Bronze

Emily Abberley (Primrose Beauty)

Emily Britten (Emily Britten UK)

Victoria Crann (Aviva Day Spa)

 

South West & Wales

Nadine Jones (Enjays Beauty) – Gold

Louise Martin (Beauty by Louise Martin) – Gold

Danielle Faulkner (Revive Beauty) – Silver

Sophie Jeffery (The Retreat Beauty Salon) – Silver

Natalie Kent (Beauty Box Waxing) – Bronze

Lisa Ormonde (Lisa Jane Health and Beauty)- Bronze

Helen Hart (Allure Beauty)

Zoe Jarvis (On the Lash Aesthetics)

Hayley Mountjoy-Hicks (The Beauty Spot)

Rebecca Trim (Aura Beauty)

Emma Bird (Bliss – Beauty, Nails & Aesthetics)

Kristie Evans (Fussy Cow)

Danielle Jenkins – (Blossoming Beauty)

 

Best Bridal

From Across the Board

Kellie Boyd (Bridezilla) – Gold (Overall)

Stacey Williams (New Images) – Gold

Jodie Jerome (Cre8tive Hair And Beauty) – Silver

Gill Rock (In the Pink) – Silver

Sharon Robertson (Unique Hair Salon) – Bronze

Lucy Lockwood (Melvern Well)

Jodie Wade (Jodie Mobile Hairdressing)

Rachel Lomax (Serenity Norfolk)

 

Best Lash Bar Award

From Across the Board

Cecily Spa – Gold

Liquid & Lashes – Gold

Purity -Gold

Totally Polished Nottingham – Gold (Overall)

Blanco Lash Studio – Silver

Lash Beautique by Jemma – Bronze

Jiemao Lashes – Bronze

House of Lashes and Brows – Bronze

Lush lashes Beauty and Training – Bronze

The Beauty Shack – Bronze

The Beauty House Bristol

ILash North East

GetLashed

 

Best Marketing

From Across the Board

M-A Hairdressing – Gold (Overall)

Cabello Hair and Beauty – Silver

Q.L – Bronze

Claire Wareham Hair & Beauty – Bronze

The Nuthouse barbershop – Bronze

The Silver Fern Group – Bronze

Rosie Baylis Hair

Beauty by Eleri Ffion

Omorfia Beauty and Aesthetics

April Elizabeth

Beauty Secrets

little luxury ltd

havering beauty academy

27 Two 6 Beauty Ltd

Karen Smith Beauty

Opium beauty salon

Kolaine beauty lounge

Equilibrium

 

Blow Dry Specialist of the Year

From Across the Board

Sam Makepeace (Alchemy & I) – Gold

Tracy Taylor-Scott (Atlantis Hair and Beauty Design) – Gold

Gill rock (In the Pink) – Silver

Kerryann’s (Kerryann’s) – Silver

Hope Hassell (Yaxley Hair and Beauty) – Bronze

Samantha Holland (Keratin One) – Bronze

Lorraine Hume (She Is Beauty) – Bronze

Estelle Brunton (Bloom Beauty, Hair and Education)

Naomi Faith (Naomi Faith Hair Specialist)

Jennifer McLaren (April Elizabeth)

Morgan McKissick (RoarhairandBeauty)

Patrycja Pioch (Hair Definition)

 

Brow Specialist of the Year

Scotland & North West

Hanna Jablonska (Sassy Brow & Skin Clinic) – Gold

Joanne Claire Morton (JCM Beauty Studio) – Silver

Tricia Cumisky (Boss Brows Ltd) – Silver

Maria Mcnaboe (Split N Polish) – Bronze

Rosie Fraser (That Rosie Glow)

Abbie McInnes (KAMM Beauty)

Kasia Zadluzny (Belle Ame Hair and Beauty)

Katie McLeod (The Beauty Barn)

EMMA DELAMERE (Brow Life)

Chandelle Henry (Brows and Beauty by Chandelle)

Natasha Reed (Beauty by Natasha)

Nicola Rocks (The Eyebrow House)

Dina Varsani (Devine Hair and Beauty)

 

North East

Jade Crozier (Bellissimo Beauty and Brows) – Gold

Sarah Garside (Allure Cosmetics ltd) – Silver

Magdalena Kuśnierek  (Semi Permanent Makeup & Beauty MK Retouch By Magda) – Bronze

Andrea Fenwick Hilton (Simply Brow’s and Beauty) – Bronze

Abby Stewart (Blush Salon and Academy)

Samantha Chadkirk (Signature Nails & Beauty by Design)

Sara Costella (The Lash & Brow Doll)

Amy James (Madeleine Makeup Studio)

 

Yorkshire

Emma Willcock (Renuvo Beauty) – Gold

Sam Gott (Vibe Aesthetics Beauty & Training) – Silver

Aimee smith (The Powder Room) – Bronze

Kate Purves (Perfection beauty)

Georgia Talbot (Whitehead and Booth Salon)

Haley Pritchard  (The Rosy Nail Room)

Gina Verity (Room 907)

Jolita Shishmanova (House of Lashes and Brows)

 

East Midlands

Elisabeth Quinn (Elisabeth Quinn Brows & Beauty) – Gold

Sukhjeet Bahra (Sajja Beauty)  – Silver

Angela Bird (Birds of Beauty Parlour)

Jordan Horn (Jordan Louise Aesthetics)

Kelly Jones (Totally Polished Nottingham)

Victoria Straughan (Highbrow)

 

West Midlands

Bethan Smith (Blush + Brow) – Gold

Siana Hartwell (Blossom Lodge) – Silver

Marketa Priestley (Philosophy of Beauty) – Bronze

Gabriella Deans (Brows by Gabs) – Bronze

Laura Cole-Standing (The parlour)

Jenna Forrester (Wildflower hair and Beauty Studio)

Bethany Moore (The Beauty Bible)

 

South West

Katy Northey (GLAM Brixham) – Gold

Romy Olivia Tillyer (RomyOlivia Beauty) – Silver

Lauren Carter (Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up) – Bronze

Stevey Nicole  (The Brow Suite by Stevey Nicole) – Bronze

Lucy phillips (Purity)

Melissa Dutton (Belissa Beauty)

Olivia Doran (Revive Beauty)

Hannah Harvey (Cre8tive Hair and Beauty)

Amber-Jane Mcleod (The Little Beauty House)

Gemma Riste  (The Beauty Lounge)

 

Wales

Michelle Williams (Eyelicious Brow, Lash & Skin Clinic) – Gold (Overall)

Lauren Hayes (Allure Cosmetic Enhancements) – Silver

Hanna Ariella (Pampered Retreat) – Bronze

Kristie Evans (Fussy Cow)

Eleri Ffion Dowell (Beauty by Eleri Ffion)

 

South East

Charlie Blundell (The Lash & Brow Mechanic) – Gold

Emma Burton (Blink Beauty) – Gold

Aliki Chrysiliou (House of Brows) – Silver

Andrea Scott (Brows by Andrea) – Bronze

The Hideaway Beauty & Holistic Therapies – Bronze

Sara Duane (Sara Duane Microblading & Permanent Makeup)

Emily Ward (Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio)

Jessica Clark  (The Beauty Garage)

 

London & East of England

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Karen Harvey-Conran (Karen Harvey-Conran PMU) – Silver

Julia O’Dwyer (Julia O’Dwyer Ltd) – Silver

Cheryl Beach (Cheryl Williams Lashes & Beauty) – Bronze

Jignna Soni ( Emeraldbrows ) – Bronze

Kerryann’s (Kerryann’s)

Jaspreet Kaur (Brow Me)

Shanice Zakuani (ZAKU Artistry Studios)

Navpreet Sandhu (ZAKU Artistry Studios)

Charlotte Birkbeck (The Hideaway Beauty)

Andrea Fenwick Hilton (Simply Brow’s and beauty)

Jody Knight Perfection in Beauty (Jody Knight)

Laura Lopez (Amara Beauty)

Naomi Totman (The Beauty Cave)

 

Colour Technician of the Year

Scotland

Margaret McCallum (Eclipz Hair Design) – Gold

Lauren Campbell (L’Perfection) – Silver

Corrie Watt  (Nu-Vou) – Bronze

Brian Leo McCallum (Roar Hair and Beauty)

JEAN RAE (Amor Cabello Hair Salon)

Samantha Law (Belle Ame Hair and beauty)

Chloe MacFarlane (Chloe Scarlette Hair)

 

North East

Katie Brown (Katie Louise Hairdressing) – Gold

Holly Shadwell (Holly Jayne Hair Establishment) – Gold

Terri Leanne Wrigley (Do or Dye) – Silver

Nic Gorton (Holly Jayne Hair Establishment) – Silver

Ellen Ormesher (Ellen Ormesher Hair) – Silver

Imogen Hall (Hair by Imogen) – Bronze

Danielle Howarth (Hair by Danielle) – Bronze

Lina Paulauskiene (Memel Hair & Beauty) – Bronze

Magdalena Dobrzynska (Belle Ombre) – Bronze

Rachel Middleton (Red Robin Hair Design) – Bronze

Stephanie Curran (Stephanie Curran Hairdressing)

Rachel Middleton (Middleton hair Creative)

Tawny Olaniyan (Electric Unicorn)

Tayla Mason (Eclipse Hair and Beauty)

Robyn-lee Watson (South lakes Salon)

 

North West

Emma Lowery (Colourline) – Gold

Deborah Nicholson (Twiggys Hair)  – Silver

Beth Woodhouse (Beth Woodhouse Hair) – Silver

Dani Jones (Lox of Love Ltd)  – Bronze

ASHTON ROBINSON (Hair by Ashton)

Rebecca Sutherland (Lush hair)

Lauren Brodie (Salon Blanc)

 

Yorkshire & East Midlands

Tracy Taylor-Scott (Atlantis Hair  And Beauty Design) – Gold

Cerys Bowen (Blood Moon) – Silver

Kelly McConnell (Look Luscious) – Bronze

Umi das (Rosa Massimo)

Rukia Pammant (NewU Professional Hairdressing)

Jennifer hague (Hair by Jennifer)

Blondie Locks Hair Salon (Sonia Hames)

Rebecca harvey (Rosa Massimo)

Carla thirkill (Erica lewis)

Mena Massimo (Rosa Massimo)

Bethany McManus (B Hair Studio)

Lynndy Rolfe (Hair by Lynndy)

Jodie westmoreland (Jodie Rebecca Hairdressing)

Kirsty Brown (Hair Euphoria)

 

West Midlands

Marta Davies (Hair by Marta) – Hair by Marta gold

Chloe Macintosh (Chloe’s Hair Studio) – Silver

Megan Long (Megan’s Place) – Silver

Hazel Evans (Creative hair Studio) – Bronze

Nicola Lannetta (Nikki C’s Hair Studio)- Bronze

Martyn Lewis-Evans (Lewis-Evans Hair by Martyn) – Bronze

Natalie Bayliss (Pastels by Natalie)

Charlotte Evans (Ginger)

Amy Grice (Be You Hair)

Claire Thompson (Claire Thompson Freelance Hairdresser)

 

South West & Wales

Luke Davies (Headquarters Hair Design) – Gold

Jodie Jerome (Cre8tive Hair and Beauty) – Silver

Kelly Shone Adams (Technocracy Hair) – Bronze

Katy mann (Nix Hair and Beauty) – Bronze

Roxanne Butler (Roxanne Jade Hair and Makeup Studio)

Tanya Crook (TLC Hair Designer)

Lydia west (Serenity Hair and Spa)

Abigail Williams (Topchic)

 

 Community Champion of the Year

From Across the Board

Laura (No1 Health and Beauty) – Gold

Caroline Sanderson (Ego hair design) – Gold

Janine Lolliot (Tranquil Soul Beauty Therapies) – Gold

Lu Buckley (Q.L) – Silver

Stephen Gardiner (We Fix Feet Limited) – Silver

Natalie Greenhalgh (Natalie Greenhalgh Therapies) – Silver

Amy Alner (Simply beautiful) – Silver

Kolaine Waterfield (Kolaine Beauty Lounge) – Silver

Fern Lewis (Mirror Mirror Hair & Beauty Studio Ltd)) – Bronze

Rachael Nurrish-Walker (Elysium Beauty Salon) – Bronze

CJ Wells (MINT Westbourne)

Charlotte Evans (Ginger)

Emily Slater (Luxe Beauty Lounge)

 

 

Creative Artist of the Year

North West

Maria Corke (Maria Corke Nail Artist) – Gold

Kathryn Carney (Crème de la Crème Hair Boutique) – Silver

Emma McCaughey (Hair 2 Dye 4)

Katie brown (Katie Louise Hairdressing)

Jemma Aldred (April Elizabeth)

Emma Mulvihill  (The Scissor Psychologist)

 

Yorkshire

Emma Creighton (Black Heart) – Gold

Diane Wilson (Creative Nails and Brows Training Academy) – Silver

Lydia Moulds (E&M Beauty) – Bronze

Michelle Hulbert (Chakras Nail and Beauty Studio) – Bronze

Samantha Gott (Vibe Aesthetics, Beauty and Training)

Rosa Massimo (Rosa Massimo)

Julianne Weatherall (Jules Nails and Beauty)

 

East Midlands & East of England

Emily Warboys (Hairlounge47) – Gold

Lucy Hobbs (HNL hair nail lash hair & beauty salon) – Silver

Kelly McConnell (Look Luscious) – Bronze

Nicky Ellwood (The Little Hair Beautique) – Bronze

Rachael Lomax (Serenity Norfolk)

Cheryl Beach (Cheryl Williams Lashes & Beauty)

 

Wales

Catherine Burns (Queen Catherine Nail Artist) – Gold

Natalie Hewitt (Smooch Nails) 0 Silver is it 0 silver

Jodie Evans (Nail Envy)

Zeta Smith-Linnens (The Little Nail Room)

Lauren Hayes (Allure Cosmetic Enhancements)

 

South East

Michaela Johnson (Moroccan Rose) – Gold

Vicky (Vixen Nails by Vicky) – Silver

Rosie Baylis (Rosie Baylis Hair)

 

South West

Tricia Rogers (Nails by Tricia Rogers) – Gold

Samantha Mehers (The Little Nail Bar) – Silver

Jennifer Vowden (Jennifer Vowden Nail Artist) – Bronze

Emma Holt (Bcreativehair)

Cindy Nicholls (iLashtique)

Gemma Riley (Gemma Riley Nail Artist)

 

Day Spa of the Year

Scotland & North East

THE [email protected] Blackpool FC Hotel – Gold

Westfield Day Spa – Silver

Little Luxury – Bronze

Spa Seven Ltd

Naked Beauty Studio

 

Yorkshire

Kuki Hair & Beauty Spa – Gold (overall)

The Spa & Beauty Clinic – Silver

YUTOPIA SPA

 

East Midlands & East of England

The Signature Spa – Gold

Sophie Elise – Silver

Grafton Spa & Wellness

Simpsons Boutique spa

Florence Day Spa

 

South East

Nutmeg Spa – Gold

Cecily Day Spa – Silver

Poppinghole Farm Spa – Silver

That Glam Spa – Bronze

Mayflower Spa – Bronze

 

South West

Vita Skin Spa – Gold

Arcadia Beauty Spa – Silver

The Treatment Rooms

 

Employee of the Year

From Across the Board

Emma Mills (Acut Above the Rest) – Gold

Jemma Pawsey (ORB Rutland) – Gold

Jennifer Draper (HairLounge47) – Silver

Christian Swain (Saramanda 1) – Silver

Jack Attwood (Sunkissed466) – Bronze

Paige Cottam (Flame Urban Spa Ltd) – Bronze

Rukia  Pammant (NewU Professional Hairdressing) – Bronze

Phillipa Lee (Yaxley hair and beauty)

 

 

Employer of the Year

Scotland

Tanya Black (Tanya Black Hairdressing) – Gold

Vicky Bryce (Abundance Hair and Beauty) – Silver

Kelly Gallacher (Zassica Hair & Beauty Ltd)

Jodene Lamberton (She is Beauty)

 

North East & North West

Matthew Salvin (Skins and Needles Barber) – Gold

Seamus McCrory (McCrory Hair) – Silver

Laura Dorrian (Chapel Holistics) – Bronze

Erin Harper (Rejoy)

Shona Robertson (The Retreat Professional Health & Skincare Clinic)

April Horner (April Elizabeth)

Kayleigh Marley (Little Luxury)

 

East Midlands

Charlotte (Lottie) Davies (Organic Ritual Beauty) – Gold

Hayley Hudson (Cocco salon) – Silver

Amanda Humphrey (Saramanda 1) – Bronze

Kolaine Waterfield (Kolaine beauty lounge)

 

South East & South West

Gill Rock (In the Pink) – Gold

Nikki Spicer (Vita Skin Spa) – Gold

Nicola Atkins (Utopia Beauty Salon) – Silver

Stacey Hutchings (Salon 55) – Silver

Kathryn Berale (Cabello Hair and Beauty) – Bronze

Philippa Gigg (Yaxley Hair and Beauty)- Bronze

The Silver Fern Group: Alchemy & I, Cecily Spa, Koha Skin Clinic – Bronze

Rachel Bourne (HI Therapies Beauty Salon)

Kerry Lamerton (Sacred Willow)

Sarah Bell (Kings Professional Hairdressing)

Kerry Douglas (Body Sense Beauty Salon)

Sasha Glasgow (Flawless Lashes by Loreta)

 

Hair & Beauty Salon of the Year

Scotland & North West

Holly Jayne Hair Establishment – Gold

Nu-Vou – Gold

Amber Rouge – Silver

April Elizabeth Hair and Beauty – Silver

Flame urban spa ltd – Bronze

Darcie Dolls – Bronze

Kayleigh Louise hair and beauty salon – Bronze

The Hair and Beauty Studio – Bronze

Pink Lily

That Rosie Glow

Roar hair and beauty

Belle Ame Hair and Beauty

Urban Retreat

Creme de la Creme hair boutique

Copper31

Beau Beauty and Hair

 

North East

ColourLine – Gold

Silhouette beauty – Gold

The Diamante Rooms – Gold

Natalie George, The Makeover Fairy – Silver

Sparkle Beauty – Silver

Anna Campbell Hairdressing Limited  – Bronze

Era 21 Plus – Bronze

Salon N – Bronze

D&R Hair and Beauty

House of Elite

At Ladies Room

Aspire Hairdressing & Beauty

 

Yorkshire and West Midlands

Kuki Hair & Beauty Spa – Gold

Number One Health & Beauty – Silver

AP Hair and Beauty Limited – Bronze

Adjust Your Crown

Copper Rose Hair and Beauty

The beauty lounge

Mane Obsession Hair Extensions

Platinum Style

LP Hair & Beauty

Whitehead and booth

Snobs Salon

Vibe salon

Saint Pearl

Synergy hair and beauty

 

East of England & London

Pure Hair & Beauty Enfield – Gold

Q.L. – Silver

HNL hair nail lash hair & beauty Salon – Bronze

Saramanda 1

Rosie’s Hair & Beauty

Divine – beauty from within

The body lounge

Remix

Salon No.6 hair and beauty salon

 

South East

Junction hair and Beauty Ltd – Gold

Yaxley Hair and beauty – Gold

Revive Hair, Beauty & Nails – Silver

Bloom Beauty, Hair & Education – Bronze

Cabello Hair and Beauty

Imogen’s laser skin clinic

Rosie Baylis

Annette’s Beauty

Buzby and blue

No.81

 

South West & Wales

Natalina’s Hair Extensions and Beauty – Gold

Purity Salon – Silver

Bleu hair beauty and Nails – Bronze

Luxè Salon – Bronze

Simply beautiful – Bronze

Revive hair, beauty & nails

Abigail James

Cre8tive hair and beauty

Personal Image

Inca Hair and Beauty

BANK Beauty

 

Hair Extension of the Year

Scotland

Susan Rankin (The Hair Lab) – Gold

Laura Byrne (CocoBella Hair Extension Specialist) – Silver

Vikki Adam (Belle Avenue)

Karyn McCallum (KLJ Hair Extsions)

 

North East

Lynsey Best (Best Extend) – Gold

Victoria Cartwright (Lox of Love Ltd) – Silver

Sophie Moss (Twiggys Hair) – Silver

Sam Watson (Hair Extensions by Sam Watson) – Bronze

Beth Woodhouse (Beth Woodhouse Hair)- Bronze

Katie Collins (Star Salon)

Nichole Ghani (Hair by Winnie Ann)

Helen Richardson (The Salon Louth)

 

North West

Alex Ferris (AF Hair Extensions) – Gold

Georgie Fox (G Fox Hair Extensions) – Silver

Raminta (Flawless Xtensions by Raminta)  no catergary

Taylor Keig (Illusion) – Bronze

Lisa Archer Shaw (LA Hairvolution)

Katie brown (Katie Louise Hairdressing)

Katie Collins (Star Salon)

Danielle Dickson (Hair by Danielle)

Becky Flynn (Becky Janade Hair & Beauty)

Michelle Hatton (Hair Necessity)

Karen Hutchins (April Elizabeth)

Yorkshire

Kayleigh Clark (Kayleigh Jane Extensions) – Gold

Sabine Studane (Sabirais Hair Extensions and Therapy) – Silver

Rachel Miles (The Doll Palace) – Silver

Rachel Parsons (Glossylocks) – Silver

Ciara-May Levi (Mane Obsession Hair Extensions) – Bronze

Claire Wareham (Claire Wareham Hair)- Bronze

Kim Warburton (Sistachic Hair Extensions ltd) – Bronze

Beth Eager (Blondie Locks Hair Salon)

Erica Hinshelwood (Erica lewis hair extensions)

Lucy Pearson (Lucys Hair Extensions)

Laura Wainwright (Diamond Ways)

 

East Midlands

Lizzie Kocsis (Lizzies Hair Extensions) – Gold

Lily Anna adkins (Kings and Queens Hairdressing) – Silver

Rebecca Banham (Hair Extensions by Rebecca Banham)-Bronze

Bernadette Nunn (Beaut Hair Extensions)

Leah Sullivan (The Doll House Shifnal)

Danielle wheeler (Mane Goddess)

 

West Midlands

Jennifer Cheetham (Hair By Jennifer LTD) – Gold

Lyndsay Duffield (Lynze Loves Hair) – Silver

Abbie Grainger (Luscious Locks Hair Extensions) – Silver

Julie Hawkins (The Bespoke Hair Company) – Bronze

Leah Sullivan (The Doll House Shifnal Ltd) – Bronze

Katie Walker (Wildflower Hair Beauty Studio

Danielle Ashley Extensions (Crush Hair Extensions & Beauty Salon)

Amy Grice (Be You Hair)

Emma Smith (Glamourlocks Hair Extensions)

Natasha Williams (Mane.)

 

East of England & London

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Carly Lewin (Moore Hair Extensions by Carly) – Silver

Nicole Rogers (LVE Locks) – Silver

Amy (Amy’s Locks Limited) – Bronze

Chantelle Cook (Extended Lengths Salon) – Bronze

Emy Hassan (The Hair Confidante) – Bronze

Kellie Dreifuss (Kellie Harper Hair)

Kim Haley (Saramanda 1)

Patrycja Pioch (Hair definition)

Toni Shand (HB3 Hair Extensions)

 

South East

Amy Penhallow (Alchemy & I) – Gold

Stephanie Dobson (Zxaar Hair) – Gold

Kerry Buckell (KB Hair Extensions) – Silver

Tammy Lovegrove (Better than Natural) – Silver

Holly Asargiotakis (Styled By Holly) – Bronze

Ryan Loader (In The Pink) – Bronze

Naomi Faith (Naomi Faith Hair Specialist)

Danielle Garnham (The Alchemist Hair & Beauty)

Poppie Saunders (PS Hair Extensions)

Roisin Smart (Smart Hair Extensions)

 

South West & Wales

Natalina Huyshe (Natalina’s Hair Extensions and Beauty) – Gold

(Trend Hair Extensions Ltd) – Silver

Lorraine Stanak (Salonlareine)

Tanya Crook (TLC Hair Designer)

Emma holt (BCreativehair)

Sara Price (Dink Links Hair Extensions)

Holly Randall (Blush Boutique Salon)

Laura Selway (Hair at Lauras)

 

Lash Specialist of the Year

North East

Amanda Jones (Bodyessence Beauty) – Gold

Lisa Conway (Beauty at Home Northeast) – silver

Jasmine Brown (Bay Beauty Academy) -Bronze

LLM Lashes – Bronze

Tyler Duffy (Lashed By Tyler)

Sophie Elise (Blush)

Amanda Dillon (BeautyTech Lounge)

 

North West

Kirsty Shaw (Lush Lashes Sheffield)- Gold

Heather Grimley (Beauty by Heather)  – Silver

Jemma Griffiths (Lash beautique) – Bronze

Jolita Shishmanova (House of Lashes and Brows) – Bronze

Rebecca Louise Booth (Rebecca Louise Beauty Specialist)

Sam Gore-Jones (Lashonista)

Olivia Grant (Lottie Lashes Ltd )

Charlotte Stafford (The Beauty Room)

Adele Tinkler (The Lash lounge by adele)

 

East Midlands

Lauren Turner (Browlashes) – Gold

Danielle Laird (The Nail and Beauty Lounge) – Silver

Lisa Bradbury (The Beauty Room) – Bronze

Laura Cooney  (Tranquility Lash & Beauty) – Bronze

Elisha Clewlow (Indulge Urself)

Leanne Mitchell (Lashes by Leanne)

 

East of England

Cheryl Beach (Cheryl Williams Lashes and Beauty) – Gold

Marta Wiatr (Glam  Lashes by Marta) – Silver

Emma Louise Castle (Revolution Beauty Clinic) – Bronze

Yasmin Holliday (Yasmin’s Hair and Beauty)

Lauren Elayne (Lauren Elayne)

Tatiana Leech (Revive Beauty Lounge)

Anita Lord (Escape Beauty Rooms)

Laura Newman (Lashed by Laura N)

Jazmine purkiss (17 Ereswell Road)

 

London

Salina Boardman (Jiemao Lashes) – Gold

Ewelina Apanel (Ewii Beauty Salon & Academy) – Silver

Agata Vinckevic (AV Beauty Passion Ltd) – Silver

Carley Burke (Carley Burke Advanced Beauty Practitioner) – Bronze

Alisha Donegan (Lashe and Brow Ink)

Marta Golan (London Look Lash Experts)

Danielle Prosser (DLP Lashes )

 

South East

Alisha Fryer (Lashes by Lisha) – Gold

Carla Sturges (Sunkissed)  – Silver

Amy Barnes (Amy Jane lashes & Beauty) – Bronze

Jessica Fisher (Blush Beauty) – Bronze

Emma Burton (Blink Beauty)

Emily Harrigan (lash and brow design)

Flutter MK Ltd (Hadassah Ridge)

 

 

South West

Cheryl Francis (DollFace Beauty & Training) – Gold

Becci Saunders (Lashes & Nails by Becci / Lash Xtend London) – Silver

Lorraine Sharp (All About You) – Silver

Kristen Hardie (Feathered Beauty) – Silver

Charlie (The Lash & Brow Mechanic) – Bronze

Louise Drew (Lashes by LoveLou) – Bronze

Lenka Clark (Beauty Secret)

Zoe jarvis (On the Lash Aesthetics)

Cindy Nicholls (iLashtique)

Millie Sampson (Beauty with Millie)

 

Wales

Natalina Huyshe (Natalina’s Hair Extensions and Beauty) – Gold

Natalie Roberts (Natalie Roberts Nails, Beauty and Training) – Silver

Ann-Marie Wilcock (Luxe Salon)

Arianne Angove (Always Bonita Beauty)

Ffion Edwards (Flawless by Ffion)

 

Lifetime Achievement Award

Scotland & Northern Ireland

Deborah Crookshanks (Serenity Health & Beauty) – Gold

Tanya Black (Tanya Black hairdressing) – Silver

 

North East

Stephanie Holland (Essential Beauty & Training Academy) – Gold

Samantha Lewis (Silhouette Beauty Room) – Silver

Debbi Gess (Blush) – Bronze

Tracey smith (Geezers & Gals)

Gillian Robinson (The Beauty Studio)

 

East of England & London

Lu Buckley (Q.L.) – Gold

Lucy Hobbs (HNL Hair & Beauty Salon) – Gold

Katie Nicholls (Havering Beauty Academy) – Silver

Maja Kiprovska (ML Pro Ltd) – Bronze

 

South East

Rajni Danbar (Beauty by Rajni) – Gold (overall)

Charlotte Sims (Charisma Beauty & Skincare) – Silver

Samantha Trace (Samantha Trace Cosmetics) – Bronze

Vikki Clark (Vikki Clark Permanent Makeup)

Katie Nicholls (Havering Beauty Academy)

Katie Billinghurst (KT Beauty Essex)

Jamie Lee Jones (B-Unique Beauty and Aesthetics)

 

South West

Natalie Kent (Beauty Box Waxing Boutique) – Gold

Sandra Stevens (Tops Hair Salon & Beauty) – Silver

Vivienne Johns (The Hairdressers Social Club)

 

Makeup Artist of the Year

From Across the Board

Natalie George (The Makeover Fairy) – Gold

Betsy Turner (Betsy Makeup Academy) – Gold

Grace Lydia Muir (Grace Lydia Cruelty Free Pro Makeup Artistry and Hair Styling) – Gold (overall)

Claire Shiner (Claire Shiner Makeup Artist) – Silver

Danielle Dawson (Dannii’s Makeup Room) – Silver

Nicky Ellwood (The Little Hair Beautique) – Silver

Sarah Marie (Spring Beauty Room)  – Silver

Fathiya Khatri (Tamara’s Beautique) – Bronze

Majbeen Fatima (majbeenHMUA – beauty educator) – Bronze

Neila Hallifax (Neila Make-Up & Hair Artist) – Bronze

Lu Buckley (Q.L)

 

Manager of the Year

From Across the Board

Joanne Gigg (Yaxley hair and beauty) – Gold

Liz Evans (Liz Evans Beauty) – Gold

Sean Butt (Alchemy & I) – Gold (Overall)

Caroline Lane (Hair Lounge 47) – Silver

Emma Vaughan (Opium Beauty salon) – Silver

Siobhan Noake (Ginger) – Silver

Sophie Thompson (Heavenly Hair) – Silver

Jessica Whitaker (Salon 55) – Bronze

Kelly Rogers (LJR Hair and Beauty) – Bronze

Rachel Bourne (HI Therapies) – Bronze

Ruby Dwyer (In the pink) – Bronze

Nikki Marsh (Cecily Spa)

Fortunata Oleszkie (Koha Skin Clinics)

Caroline Barras (Boss Hairdressing)

 

Massage Therapist of the Year

Scotland & Northern Ireland

Deborah Crookshanks (Serenity Health & Beauty) – Gold

Jodene Lamberton (She is Beauty) – Silver

 

North East

Emma Kirtley (Dream Therapy) – Gold

Christine Lowther (Body and Sole Therapy) – Silver

Rebecca McKeown (That Healing Feeling)

Claire Thornton (Healing Flow Clinic)

Amanda Jones (Bodyessence Beauty)

 

North West

Kate westwood (SkinDeep Company) – Gold

Amy Dawson  (Divinity)  – Silver

Lisa Politt (Olettesa Reiki and Holistic Therapies) – Silver

Hayley Carpenter (Georgie & Co. Beauty) – Bronze

Stephanie Bowler (Ava Beauty)

Jodie Finnigan (Pamper Me)

Courtney Bennett (Pamper Me)

Rachael Grundy (Spa Seven Ltd)

Kayleigh Marley (Little Luxury)

 

Yorkshire

Karen Hitchin (Haven House) – Gold

Kelly Hodgson (The Powder room) – Silver

Vicky Rawcliffe (Transcendence Holistic Therapies) – Bronze

Katherine Schorah (Beauty By Rebecca)

Caroline Kavanagh (Beautiful You Beautique)

 

East Midlands & East of England

Nicola Williams (Inner Peace Wellness) – Gold (overall)

Jennie cross (Serenity by Jennie) – Silver

Ashleigh Kemp (Havering Beauty Academy)  – Bronze

Christine Massey (Nellie Taylor Holistic) – Bronze

Heather Dooley-Thompson (Beauty By Heather)

Victoria Stokes (VC Holistic Beauty)

Michelle Henry (Eden Beauty House)

Carla Alexis Starling (Saramanda 1)

Laura Lopez (Amara Beauty)

Veronica Mereu (Odyssey Spa)

Nina Petrova (Remix)

 

South West & South East

Julie Miller (Holistic Zone) – Gold

Krishna Chavda (Ana Harmony Ltd) – Silver

Sarah Dadson (the Beauty Room) – Silver

Emma Burton (Blink Beauty) – Bronze

Jade White (Era Beauty) – Bronze

Agata Liepa (Body Studio)

Carla Sturges (Sunkissed466)

Carlee Pennie (B-Unique Beauty and Aesthetics)

 

Microblading Expert of the Year

North East

Sarah Garside (Allure Cosmetics) – Gold

Georgia Coulson (GC Beauty & Aesthetics) – Silver

Francesca Miller (Beyond Precision)

 

North West

Katie Davies(By Katie Louise) – Gold

Maria Mcnaboe (Split n Polish) – Silver

Tricia Cumisky (Boss Brows ltd)

Maya Brzeinska (MS Beauty & Aesthetics)

Anna Sompolska (Beauty Room Permanent Looks)

 

Yorkshire

Samantha Gott (Vibe Aesthetics, Beauty and Training) – Gold

Rebecca Morris (Beauty by Rebecca) – Silver

Rebecca Gencer (Beautopia North)

Gemma Winstanley (Gemma Winstanley Permanent Cosmetics)

 

East Midlands & West Midlands

Erika Cengu (Erika’s Beauty) – Gold

Sally McGlynn (Microblading Brows by Sally Jo) – Gold

Heidi Payton (Advanced Beauty and Aesthetics) – Silver

Lydia Clarke (Phoenix Beauty) – Silver

Amy Poppitt (AP Hair and Beauty Limited) – Bronze

Helena Jones (Helena Jones Permanent Make Up) – Bronze

Purnima Ahir (Snobs Aesthetics)

Kimberley ashcroft (Beauty Box)

Lauren Turner (Browlashes)

(AP Hair & Beauty)

Naomi doswell (Beautiful Features)

Jordan Horn (Jordan Louise Aesthetics)

Elisabeth Quinn (Elisabeth Quinn Brows & Beauty)

 

East of England

Julia O’Dwyer (Julia O’Dwyer Limited) – Gold

Lu Buckley (Q.L) – Gold (overall)-

Charlotte Lloyd-Taylor (Charli’s Beauty Company Limited) – Silver

Lianne Wilson (Lily Rose Beauty Clinic) – Silver

Abigail Humphreys (WHOW by Abigail Laura) – Bronze

Carrina Vaughan (Micro Art LDN) – Bronze

Kirby Evans (Kirby Evans Cosmetic Tattoo and Laser)

 

London

El Truchan (Perfect Definition) – Gold

Carley Burke (Carley Burke Advanced Beauty Practitioner) – Silver

Liarna Jessica Yearwood (Liarna Jessica London Limited)

Shanice Zakuani (ZAKU Artistry Studios)

 

South East

Celeste Griffiths (Celeste’s Beauty) – Gold

Samantha Trace (Samantha Trace Cosmetics) – Silver

Ilaria Forina (Forina Aesthetics ) – Bronze

Lisa Coleman (Lisa Coleman – Brow & Aesthetics)

Sara Duane (Sara Duane Microblading & Permanent Makeup)

Emily Harrigan (Lash and Brow Design)

Emily Lockyer (Pro Touch Beauty)

Hadassah Ridge (Flutter Mk ltd)

 

South West

Katy Northey (GLAM Brixham) – Gold

Olivia Doran (Revive Beauty) – Silver

Lenka Clark  (Beauty Secret)

Grace Guest-Ford (Omorfia)

Holly-Ellen Stockley (Oasa Rosa Aesthetics)

 

Wales

Lorna Roythorne- Du Ross (RDR Microblading) – Gold

Ffion Haf Hughes (The Little Wren) – Silver

Charlotte Henson (Charlotte’s Studio Beauty)

 

 

Microdermabrasion Expert of the Year

From Across the Board

Fiona Gardiner (Pure Beauty) – Gold (Overall)

Sarah Garside (NECTA North East Cosmetic Training Academy) – Silver

Amy Smith (Dream Therapy) – Bronze

Izzy Eaton (I E beauty Aesthetics)

Olwyn Friday (Revive Beauty)

Jessica Tobin (April Elizabeth)

Karen Smith (Karen Smith Beauty)

Sarah Beardsworth (Total Perfection Beauty)

 

Mobile Therapist of the Year

From Across the Board

Jennie Cross (Serenity by Jennie) – Gold (Overall)

Leanne Wathey (Luv-Lea Mobile Nails and Beauty) – Gold

Clare Woodcock (The Nail Club) – Silver

Jade White (Era Beauty) – bronze

Courtney Kemp (The Beauty Edit Nottingham)

 

Nail Bar of the Year

North East & North West

ExceptioNail Nails & Beauty – Gold

Maria Corke Nail Artist – Silver

Blush – Bronze

Pippa Trotter

Beautytech Lounge

Laura Birchall

Copper31

 

Yorkshire

Creative Nails and Brows Training Academy – Gold (overall)

Liquid & Lashes – Silver

Chakra Nails and Beauty Studio – Bronze

E&M BEAUTY – Bronze

Michelle Hulbert

Beautiful You Beautique

Jules Nails and Beauty

 

East Midlands & West Midlands

Gail Nicholls – Gold

L.G Nails & Beauty – Silver

The Nail and Beauty Lounge -Bronze

Claire Topaz Nails and Beauty

Tantalize

Glitzz

Nails By Louise

 

South East & East of England

Townhouse Nail Salon – Gold

Revolution Beauty Clinic – Silver

Nails By Louise – Bronze

NAILSQUAD – Bronze

Ladies & Gentlemen Essex Ltd

Niche Nails & Beauty

Gems Ink Cosmetic Tattoo

Beyoutiful Nails

 

South West

Get Nailed – Gold

The Little Nail Bar – Silver

Affinity beauty bar – Bronze

Millie Clutterbuck Nail Artist

The Beauty Lounge

 

Nail Technician of the Year

Scotland

Hazel Firth (The Peedie Nail Shed) – Gold

Sabina Nikitina (Nails by Sabina N. ) – Silver

Lynne Scott (Luscious Nails & Beauty) – Bronze

Sarah Richards (Sarah Richard Nails) – Bronze

Holly Currie (Holly Rox Beauty)

Joanne Ross (Kirsty Hamilton Beauty)

Leeanne Dalgleish (Glitter & Sparkle by Leanne)

Leeann Duncan (House of Glow)

Aleasha Rennie (Aleashas Nails)

 

North East

Rebecca Hutchinson (Elsobian Nails) – Gold

Debbi Gess (Blush) – Silver

Emma Lowery (ColourLine) – Silver

Leanne Collins (Topaz nails hair & beauty Hartlepool)-Bronze

Sarah Burrows (Little Luxury Ltd) – Bronze

Lucy Booth ( Lucy London)

Pippa Trotter (Pippa Nail Artist)

Sophie Shannon (Little Luxury Ltd)

Jade Gibbs ( Jade’s at D&R Hair and Beauty)

 

North West

Natalie Evans (Darcie Dolls) – Gold

Sade Simm (Nailz by Sade) – Silver

Joanne Baker (Joli Nails & Beauty)

Maria Corke (Maria Corke Nail Artist)

Sarah Hill (Nails by Sarah)

Olivia Riley (April Elizabeth)

Tina Renshaw (Truly Nails)

Alie Saieva (Element5)

 

Yorkshire

Emma Creighton (Black Heart) – Gold

Julianne Weatherall (Jules Nails and Beauty) – Gold

Diane Wilson (Creative Nails and Brows Training Academy) – Silver

Jodie Whitehead-Booth (Jodie Whitehead-Booth) – Silver

Lydia Moulds (E&M Beauty) – Bronze

Michelle Hulbert (Chakras Nail and Beauty Studio) – Bronze

Sophie woods (Opium Beauty Salon) – Bronze

Micheala Brady (The Nailistry)

Rachel Evans (Rachels Beauty Cabin)

Sian Moody (Beauty You Beautique)

Shelly & Chloe (Nails by Shelley and Chloe in York)

Georgia Talbot (Whitehead and Booth Salon)

Georgia Lunn (Opium Beauty Salon)

Hannah Powell (Opium Beauty Salon)

 

East Midlands

Nicole Cole (Coles Beauty Shack) – Gold

Rachel Maisfield (Rachels Nail & Beauty Parlour) – Gold

Nazneen Fatima (Nail Artist) – Silver

Natalie Smith (The Nail and Beauty Lounge) – Bronze

Lysa Glover (L.G Nails & Beauty)

Claire Bareja (Topaz Nails and Beauty)

Stephanie Darlison (Garden Nail Boutique)

Heather Dooley-Thompson (Beauty by Heather)

Cloe Mcnamee (Fairytale Nails)

 

West Midlands

Gail Nicholls (Nail Team Midlands) – Gold

Gemma Hill (Gemma Holl – Nail Technician) – Silver

Zoe Calder (Calder’s Curls & Nails) – Bronze

Ami Pearson (Temptations Nail & Beauty Studio) – Bronze

Katie Dale (Katie Dale Nail Artist)

Amelia Cole beauty (Amelia Cole)

Vikki Glover (Nails by Tori)

Charysse Poulter (Polished by Charysse)

Melissa Powell (Nails with Melissa)

 

East of England & London

Magenta Kendall (Nails by Magenta) – Gold

Chelsea Scarlett (Revolution Beauty Clinic) – Silver

Rebecca Smith (Charli’s Beauty Company Ltd) – Bronze

Amanda Humphrey (Saramanda1)

Lu Buckley (Q.L)

Fatima Oliveira (Revolution Beauty Clinic)

Laura Newman (Lashed by Laura N)

Karina Perematko (KK Nails and Art Academy)

Debbie Marangos (Lioness Paws)

Katy Pottle (The Beauty Boutique)

Jade Ford (Jade Ford London)

Nikolay P (Remi)

 

South East

Dana Squibb (Dana Squibb – Nail Artist) – Gold

Jessica Wratten (Luna Belle) – Gold

Kara Kostos (Nail Squad Bar) – Silver

Kirsty Lamb (Nails By Kirsty) – Silver

Natalie Le Pape (Nails by Natalie) – Silver

Cindy Hill (Eclipse Nail Studio) – Bronze

Hannah Missen (Hannah Missen Nails) – bronze

Faye Fitzjohn (Bloom Beauty, Hair & Education)

Alison Horner (5ivenails)

Michaela Phillips (Gelalicious)

Jennifer O’Toole (Ladies & Gentleman Essex Ltd)

Paige Spiers (Heaven on Earth)

Clare Woodcock (The Nail Club)

 

South West & Wales

Lauren McBride (Get Nailed) – Gold (overall)

Natalie Hewitt (Smooch Nails) – Gold

Becci Saunders (Lash Xtend London) – Silver

Beth Hope (Lisa Jane Health & Beauty) – Silver

Laura Pote (Hidden) – Silver

Tricia rogers (Nails By Tricia Rogers) – Silver

Kia Davis (Customs by K Beauty) – Bronze

Samantha Mehers (The Little Nail Bar) – Bronze

Jennifer Vowden (Jennifer Vowden Nail Artist) – Bronze

Lucy Gregory (Lucy Gregory Nail Technician & Beauty Therapist)

Kara Kotsonis (NAILSQUAD)

Millie Clutterbuck (Millie Clutterbuck Nail Artist)

Gemma Riley (Gemma Riley Nail Artist)

Sophie Jeffery (The Retreat Beauty Salon )

 

Rising Star of the Year

Scotland

Leona Conaghan (She is Beauty) – Gold

Jolanta Gallacher (J.G. Aesthetics) – Silver

Jackie Brown (Rejuvenate with Jackie Brown) – Silver

Amy McWhinnie (Abundance Hair & Beauty) – Bronze

Ellis Holland (Kirsty Hamilton Beauty)

Sharon Robertson (Unique Hair Salon)

 

North East & North West

Chantelle Turnbull (Sparkle Beauty) – Gold (Overall)

AMY CARTER (THE SPA @Blackpool FC Hotel) – Gold

Ellie Fox (THE SPA @Blackpool FC Hotel) – Silver

Lauren Savage  (Luxe Aesthetics) – Silver

Kirsty Smith (Liquid Lipo Ltd) – Bronze

Nichole Ghani (Hair by Winnie Ann)

Adam Home (Mister Barber)

Kayley Mcdonald (Geezers & Gals)

Linore White (Creative Touch Nails)

 

Yorkshire

Weronika Wojcik (The Studio) – Gold

Rachel Miles (The Doll Palace) 0 Silver

Heather Grimley (Beauty by Heather)  – Bronze

Rebecca Gencer (Beautopia North)

Zainab Mahmood (Rosa Massimo)

Sarah mercer (Whitehead and Booth)

Ella Fickling (Opium Beauty)

Diane Wilson (Creative Nails and Brows)

 

East Midlands * West Midlands

Michaela Argyle (MA Beauty) – Gold

Sarah Kempton (Atheva Beauty) – Silver

Nicole Cole (Coles Beauty Shack) – Bronze

Bethany McManus (B Hair Studio)

Heidi Payton (Advanced Beauty and Aesthetics)

Jordan Horn (Jordan Louise Aesthetics & Training Academy)

Sandy hughes (House of Beauty)

 

East of England & London

Nick P (Remix Hair & Beauty) – Gold

Lu Buckley (Q.L) – Silver

Alexandre Loof (Alexandre Loof Haircolorist) – Bronze

Courtney Bunce (The Strand Ltd) – Bronze

Liarna Jessica Yearwood (Liarna Jessica London Ltd)

Shannon Flintoff (hair Lounge 47)

Katie Halpin (The Beautitioner)

 

South East

Rebecca Hallam (Peekaboo) – Gold

Ellie Rayner (Salon 55) – Silver

Georgia Filby (LJr Hair and Beauty) – Silver

Michelle Appleton (Appleton Beauty and Aesthetics) – Silver

Emma Burton (Blink Beauty) – Bronze

Danielle Dawson (Dannis Makeup Room) – Bronze

Andrea Scott (Brows by Andrea) – Bronze

Milli Winks (Cecily Spa) – Bronze

Molly – Anne Taylor (Lash and Brow Design)

Courtney Bunce (The Strand Ltd)

Catherine Burns (Queen Catherine Nail Artist)

 

Chelsea Stockwell (The Alchemist Hair & Beauty)

 

South West & Wales

Caroline Kingwell (Thyme Laser and Beauty) – Gold

Catherine Burns (Queen Catherine Nail Artist) – Silver

Charlotte Jaycock (Pampered Retreat) – Bronze

Dani Bailey (Nails by Dani)

Eleri Ffion Dowell (Beauty by Eleri Ffion)

Cerys hill (The Beauty Spot Wales)

Yasmin Johns (Bloom Beauty)

Jamie-Lee Jones (B-Unique Beauty and Aesthetics)

Jodie Jerome (Cre8tive hair and beauty)

Angela Watson (The Hair Lounge)

Millie Sampson (Beauty By Millie)

 

Tanning Expert of the Year

From Across the Board

Ceri Hayes (The Tan Boutique) – Gold

Kat Campbell (Aura Spray Tanning & Beauty) – Gold

Nancy Mayne (Nancy Mayne Waxing & Beauty) – Gold (overall)

Rosie Greenhalgh (Rose & Caramel) – Silver

Sadie Catlin  (Marbs tanning) – Silver

Sarah Sullivan (Sunkissed466) – Silver

Elaine Campbell  (Elaine’s Beautique) – Bronze

Rosie Lavell (RLBeauty) – Bronze

Ffion Hughes (The Little Wren Beauty and Aesthetics academy)

Laura John-Baptiste (Get Beautiful)

 

Self-Employed Individual of the Year

North East & North West

Natalie george (The Makeover Fairy) – Gold (overall)

Danielle (Danielle’s Hairdesign) – Silver

Sarah Johnson (Sarah Johnson Facialist)

Emma Lowery (Colourline)

Beth Woodhouse (Beth Woodhouse Hair)

Joanne Baker (Joli Nail & Beauty Studio)

Amy Barker (The Scissor Psychologist)

Jennifer Clancy (Unfazed – Hair By Jennifer)

Victoria Dobbyn (Porezest Ltd)

 

East of England & London

Rosie Lavell (RLBeauty) – Gold

Katie Halpin (The Beautitioner) – Silver

Tatiana Leech (Revive Beauty Lounge)

Cheryl Beach (Cheryl Williams Lashes and Beauty)

Loretta Bradbury (A-List Hair Boutique)

Roxanne Jade (Roxanne Jade Hair and Makeup Studio)

Alexandre Loof (Alexandre Loof Haircolorist)

 

South East

Clair Davy (The Salon at Old Basing) – Gold

Aliki Chrysiliou (House of Brows) – Silver

Jordanne Barnard (Hair by Jordanne) – Bronze

Marie Stansfield (The Lash and Beauty Lounge Chelmsford) – Bronze

Lisa Coleman (Lisa Coleman – Brows & Aesthetics)

Naomi Faith (Naomi Faith Hair Specialist)

Kaley Franks (Brows on Point Permanent Makeup)

Louise Garford  (the beauty hub)

Natalie Le Pape (Nails by Natalie)

 

South West & Wales

Louise Martin (Beauty By Louise Martin) – Gold

Michelle Williams (Eyelicious Brow, Lash & Skin Clinic) – Silver

Stevey Nicole (The Brow Suite by Stevey Nicole)- Silver

Alex Hooper (Alex Louise) – Bronze

Emma Evans (Nails and Beauty At No1) – Bronze

Agata Liepa (Body Studio)

Helen Hart (Allure Beauty)

Hayley Chidzey (Rebel Hairdressing)

Jodie Jerome (Cre8tive Hair and Beauty)

Victoria Kiff (The Hair Lounge)

Cindy Nicholls (Ilashtique)

Alice Richards (Alice Elizabeth Mobile Hairdressing)

Louise Coak (Belle Beauty & Aesthetics)

 

Semi-Permanent Make-Up Artist

Scotland & North East

Jennifer Snaith (Bijoux Beauty) – Gold

Jo Evans (Jo Evans Permanent Makeup) – Silver

Sarah Garside (Allure Cosmetics) – Silver

Magdalena Kusnierek (ReTouch by Magda) – Bronze

Amanda Allan (Heavenly Sensations)

Kasia Zadluzny (Belle Ame Hair and Beauty)

Kamila Duszenko (Semi Permanent Make -up by MK)

 

North West

Rebecca Brown (Permanent Perfection Aesthetics) – Gold

Janine Hobin (Hollywood Hair and Beauty) – Silver

Rebecca Jayne Abram (Rebecca Jayne’s) – Silver

Kay Smith (Kay Smith Permanent Makeup) – Bronze

Paige Lloyd (Paige Lloyd PMU) – Bronze

Tricia Cumisky (Boss Brows Ltd)

Maya Brzezinska (MS Beauty & Aesthetics)

Barbara Metel (Barbara’s Aesthetics and Permanent Makeup)

Anna Sompolska (BeautyRoo Permanent Looks)

 

Yorkshire

Antony Turner (Antony Turner Permanent MakeUp) – Gold

Sam Gott (Vibe Aesthetics, Beauty & Training) – Gold

Michaela Kenworthy (Divinity Permanent Cosmetics) – Silver

Jazmine Evans (Jasmine Evans Permanent Makeup) – Silver

Michelle louise moore (Michelle Louise Permanent Cosmetics) – Bronze

Sharon McCormack (5 Star Beauty) – Bronze

Rebecca Gencer (Beautopia North)

Lindsay Lambert (LL PMU Training Academy)

Emma Probert (Vintage Beauty)

Kate Smith (Kuki Spa Huntington)

Gemma Winstanley (Gemma Winstanley Permanent Cosmetics)

 

East Midlands & West Midlands

Marie Milton (MKM Cosmetics) – Gold

Samantha Manners (Samantha Manners) – Silver

Helena Jones (Helena Jones Permanent Make Up) – Bronze

Beth Parkin (Beth Louisa Permanent Cosmetics) – Bronze

The Parlour (Laura Cole-Standing)

Marie Finney (Best Your Training)

Jordan Horn (Jordan Louise Aesthetics)

Abiee Lucas (Velour Cosmetics)

Kimberley Ashcroft (Beauty Box)

Emma Baglee (Emma Baglee Aesthetics)

Katrina Potter (KM Aesthetics Academy)

 

East of England

Lu Buckley (Q.L) – Gold

Karen Harvey-Conran (Karen Harvey-Conran PMU) – Gold

Julia O’Dwyer (Julia O’Dwyer) – Silver

Marianna Kravjanszki (Revolution Beauty Clinic) – Silver

Marta Wiatr  (Glam Clinic PMU by Marta)- Bronze

Jody Knight (Perfection Beauty)

Shelly Plater (Pixel PMU)

Lucy white (Lucy White Permanent Make-up, Aesthetics & Training)

Pauline Brejon (Lashes & Brows)

Roxanne Runce (Roxy at Luxe)

 

London

Carley Burke (Crley Burke Advanced Beauty Practitioner) – Gold

El Truchan (perfect Definition) – Silver

Liarna Jessica Yearwood (Liarna Jessica London Ltd)

 

South East

Celeste Griffiths (Celeste’s Beauty) – Gold

Aliki Chrysiliou (House of Brows) – Silver

Ilaria Forina (Forina Aesthetics) – Silver

Georgina King (Contour Blush Cosmetic Tattoo) – Silver

Jeneen Chandler (Lashthetics) – Silver

Lottie Millington (Lush by Lottie)  – Silver

Andrea Scott (Brows by Andrea) – Bronze

Aneta Bridger (Phoenix Beauty Studio) – Bronze

Emma Wright  (Vanilla Pod Beauty Clinic) – Bronze

Inesa Dargyte (Inez Beauty Clinic) – Bronze

Vikki Clark (Vikki Clark Permanent Makeup) – Bronze

Sara Duane (Sara Duane Microblading & Permanent Makeup)

Emily Ward (Hidden Beauty Cosmetic Tattoo Studio)

Gemma Bowers (Gems Ink Cosmetic Tattoo Studio)

 

South West & wales

Holly-Ellen Stockley (Oasa Rosa Aesthetics) – Gold

Lauren Carter (Lauren Carter’s Semi Permanent Make Up)-Silver

Katy Northey (GLAM Brixham) – Silver

Denise Coffey (Wiltshire Permanent Makeup) – Bronze

Ffion Haf Hughes (The Little Wren) – Bronze

Claire Raymond (Claire Raymond Permanent Makeup)

 

Skin Specialist

Scotland

Emily Howie (The Studio) – Gold

Louise Brownlie (Skin Esteem Aesthetix) – Silver

Nyki McKenzie (Dermal Elite)

Amanda Allan (Heavenly Sensations)

 

North East

Victoria Oneill (SkinsoLuxe) – Gold

Sarah Garside (Allure Cosmetics) – SAilver

Sarah Johnson (Sarah Johnson Facialist) – Silver

Amanda Jones  (Bodyessence Beauty) – Silver

Rejoy (Erin Harper) – Bronze

Emma Holmes (Medicare Cosmetics) – Bronze

 

North West

Fiona Hughes (The Skinologist)- Gold

Charlotte Louise Aesthetics – Silver

Katie Davies (By Katie Louise) – Silver

Coco Beauty Clinic (Aleksandra Calka) – Bronze

Victoria Dobbyn (Porezest Ltd)

Rebecca Stott (Temple Beauty Clinic)

Sarah Beardsworth (Total Perfection Beauty)

Kim Brass (Aura Beauty and Wellbeing)

Elizabeth Kramer (Dermale Essence)

Gabriella Randolfi (Pretty Faces UK)

Leanne Rea (MLM Aesthetics)

 

Yorkshire

Louise jones (Therapy Skincare ) – Gold

Helen Turnock (Velvet Beauty Studio)- Silver

Jody Taylor (Skin Deep) – Silver

Kirsty Vaughan (KV Beauty Ltd)- Bronze

Natalie tai (The Powder Room)-Bronze

Lauren Addinall (No1 Health & Beauty)

Rachel Holmes (Rachel Holmes Skincare)

Alison Heppelstone (Skin Coach)

Natalie Kate Hodge (The Blossom Rooms)

Emma Jones (The Face Clinic Hessle)

Sarah Wilkinson (Equilibrium)

 

 

East Midlands

Louise Tombs (Moonstone Beauty & Wellbeing) – Gold

Natalie Henson (Regent Beauty Clinic) – Silver

Kolaine Waterfield (Kolaine Beauty Lounge) – Bronze

Tracey Bainbridge (Tracey Bainbridge Beauty)

Carrie Frost (No 57 Advanced Beauty)

Georgina Pearse (Grafton Spa & Wellness)

Harriet Connole (Hatty’s Beauty Retreat)

Chelsea Williams (The Hideout Hair and Beauty)

 

West Midlands

Samantha Manners (Beaut Aesthetics) – Gold

Neeka Gordon (Skin NV) – Silver

Malvern Serenity – Bronze

Amy Card (Pure Emporium Ltd)

Laura Cole-Standing (The Parlour)

Lucy Watkins (Belle Beauty)

Lisa Beard (The Beauty Loft)

 

East of England

Julia O’Dwyer (Julia O’Dwyer) – Gold

Abbie O’Sullivan (Skin Envy Colchester) – Silver

Rachel Long (Glow Beauty Rooms) – Bronze

Laura Davies (Florence Day Spa)

Michelle Henry (Eden Beauty House)

Anita Lord (Escape Beauty Rooms)

Sarah-Anne Barham (Sarah-Anne’s Beauty)

Roxanne Webster (Salon No.6 hair and beauty)

 

London

Lauren Hall (Lesley Leale-Green Skin & Laser Clinic) – Gold

Bal Gill (Beauty Bar) – Silver

Nina Petrova (Remix)

Francesca Sherwood (True medispa)

Anjalee Rajasinghe (Anja Laser Beauty & Spa)

 

South East

Maxine Carney (Camomile Rooms Canterbury Ltd) – Gold

Michaela Johnson (Moroccan Rose) – Gold

Amanda Pearson (Skin Revolution Ltd) – Silver

Emma Burton (Blink Beauty) – Silver

Katy Carter (Katy Carter Aesthetics) – Silver

Kerry Douglas (Body Sense Beauty Salon) – Silver

Ursha Chavda (Ana Harmony Beauty Salon) – Silver

Emma Wright (Vanilla Pod Beauty Clinic) – Bronze

Janine Lolliot (Tranquil Soul Beauty Therapies) – Bronze

Lisa Hunter (Skin by Lisa) – Bronze

Fortunata Oleszkiewicz (Koha Skin Clinics) – Bronze

Ellie Hoskins (Skin and Beauty) -Bronze

Emily Britten (Emily Britten UK) – Bronze

Victoria Smith (Victoria’s Beautique) – Bronze

Josephine Bennett (Josephine Health & Beauty Studio ltd)

Faye Fitzjohn (Bloom Beauty, Hair & Education)

Emma Wright (Vanilla Pod Beauty and Blush & Brow Academy )

Kristina Shepherd (27 Two 6 Beauty Ltd)

 

South West

Kay Adams (The Beauty Retreat) – Gold

Kay Cooper (Positive Skin) – Gold

Kirsty Campbell (Christchurch Derma Spa) – Gold

Debbie Clayton (NU:Face Aesthetics) – Silver

Izzy Eaton (I E Beauty & Aesthetics) – Silver

Natalie Greenhalgh (The Beauty Lounge) – Silver

Emily Barras (Emily Jane cosmetics and aesthetics) – Bronze

Caroline Kingwell (Thyme Laser & Beauty)- Bronze

Natalie Kent (Beauty Box Waxing Boutique) – Bronze

Olwyn (Revive Beauty) – Bronze

Hayley Mountjoy-Hicks (The Beauty Spot)

Kirsti Attwood (Beauty Beyond)

Aimee Collins (Cllistear)

 

Wales

Ffion Hughes (The Little Wren) – Gold

Michelle Williams (Eyelicious Brow, Lash & Skin Clinic) – Silver

Elaine Darrell (Elaine’s Beauty Spot) – Bronze

Sarah Griffiths (Sarah Lynne Aesthetics’) – Bronze

Emma Bird (Bliss Beauty, Nails & Aesthetics)

Millie Edwards (Skinology by Millie)

Bee Beautiful (Rhianne Evans)

 

Waxing Expert of the Year

Scotland & Northern Ireland

Deborah Crookshanks (Serenity Health and Beauty) – Gold

Debbie Cameron-MacPhee (The Waxologist) – Silver

Laura Clegg (The Studio Salon) – Silver

Abbie McInnes (KAMM Beauty) – Bronze

Elaine Campbell (Elaine’s Beautique) – Bronze

 

North East & North West

Sophie Martin (The Little Waxing Company) – Gold (Overall)

Natalie Park (Lady wax Uk) – Silver

Eloise Marley (Little Luxury) – Bronze

Samantha Lindsley (Bel Viso) – Silver

Sam Nivern (The Wax Lounge) – Bronze

Samiya Naeem (The Beauty Lounge, Garston)

 

Yorkshire

Emma Vaughan (Opium Beauty Salon) – Gold

Nichola Harper (Strip’d Limited Inc Bare Waxing) – Gold

Beckie Yeomans (Truly Scrumptious)  – Silver

Lauren Addinall (No1 Health & Beauty) – Silver

Sarah mercer (Whitehead and Booth Salon)

Emily Slater (Luxe Beauty Lounge)

Helen Turnock (Velvet Beauty Studio)

 

East Midlands & East of England

Kirsti David (Charli’s Beauty Company Limited) – Gold

Sukhjeet Bahra (Sajja Beauty) – Silver

Carla Alexis Starling  (Saramanda 1) – Bronze

Lauren Bradley (Secretly Beautiful)

Kolaine Beauty Lounge (Kolaine)

Louise Tombs (Moonstone Beauty & Wellbeing)

Michelle Henry (Eden Beauty House)

 

London

Andreea Ungureanu (Perfect Waxing ) – Gold

Rosie Lavell (RLBeauty) – Silver

Sadiah Panesar (Amor Beauty) – Bronze

Samantha Jane (Samantha Jane)

 

South East

Rajni Danbar (Beauty by Rajni) – Gold

Emma Burton (Blink Beauty) – Silver

Harriet Carter (Harriet Charter Beauty) – Silver

Carla Sturges (Sunkissed466) – Bronze

Lara Cook (Lara’s Beauty Lounge) – Bronze

Sarah Bennet (Sigma Beauty)

 

South West & Wales

Nancy Mayne(Nancy Mayne) – Gold

Jasmine Ellie (Pampered Retreat) – Silver

Natalie Kent (Beauty Box Waxing Boutique) – Bronze

Isobel Marriott (Sleep Beauty Ltd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

error: Content is protected !!